
Rychlý průvodce prostředím Ubuntu a možnostmi přizpůsobení
Seznam kapitol
Ubuntu patří k velmi rozšířeným distribucím. Pracovní prostředí je ale velmi netradiční. Ne každý, zejména ze stran uživatelů Windows, se hned zorientuje. Proto se na grafické rozhraní podíváme. Bez předsudků pak můžete posoudit, zda je pro vás vhodné, nebo bude lepší volit verzi s jiným prostředím podobnějším Windows.
Při prvním spuštění prostředí v Ubuntu je nutno projít malý konfigurační průvodce. Ubuntu používá silně upravené Gnome. I když se rozhraní Ubuntu vzhledově výrazně liší, některé manýry ze světa Windows bohužel přebralo. Jisté sledovací volby jsou ve výchozím nastavení zapnuté. To může znamenat instalaci nechtěných programů a služeb. Je důležité si skutečně přečíst jednotlivé volby, ne jen slepě potvrzovat. Naštěstí jde vše vypnout. A to i později.
Zajímavá je ovšem skutečnost, že tento problém neplatí pro distribuce z rodiny Ubuntu s jiným pracovním prostředím. První obrazovka je standardní, převzatá z konfigurace Gnome. Nabízí možnost připojení k online účtům. Vše se dá nastavit i později.

Následuje možnost nastavit doplňkovou službu pro opravy zranitelností jádra bez nutnosti restartu systému. Nástroj pro tuto službu je OpenSource a zdarma. Ovšem samotné záplaty jsou doplňkovou službou, jež se liší od běžných oprav jádra, které vyžadují restart. Pro nekomerční použití do 3 počítačů na 1 registraci je zdarma, jinak jde o placenou službu. Pro desktopové využití tato volba nemá význam. Opravy jádra nejsou až tak časté, a restart vám nikdo nebude vnucovat. Čas si zvolíte podle vlastní potřeby.

Pozor, zde je volba, zda bude povolen sběr anonymizovaných údajů o této instalaci Ubuntu. Může to být například konfigurace počítače, instalované programy a podobně. Lze se podívat, jak bude vypadat první odeslaná informace. Osobně bych tohle nepovolil. Pro úplné paranoiky dodám, že balíček, který to má na starosti, se jmenuje ubuntu-report. Dá se úplně odstranit. Při instalaci distribucí na bázi Ubuntu s jiným prostředím se neinstaluje.

Následuje možnost nastavení povolení Geolokační služby daného zařízení. Používá se služba z prohlížeče Mozilla Firefox. Povolte pouze pokud tuto možnost pro některou aplikaci potřebujete. Je vhodné provést i kontrolu v prohlížeči.

Poslední obrazovka obsahuje doporučení na instalaci populárního softwaru. Prozatím doporučuji nic neinstalovat. Maximálně si udělat poznámku o softwaru, který by se mě mohl líbit.
