Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3

Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3 | Kapitola 15

Tomáš Hort

Tomáš Hort

28. 11. 2011 03:00 27

Seznam kapitol

1. Situace na trhu SSD disků 2. Specifikace a vlastnosti řadičů SandForce SF-2200 3. Představení OCZ Agility 3 120 GB 4. Představení Corsair Force Series 3 120 GB 5. OCZ Toolbox a Corsair Firmware Update Tool 6. Testovací metodika a sestava 7. OCZ Agility 3 120 GB – výsledky testů 8. Corsair Force Series 3 120 GB – výsledky testů
9. Testy propustnosti 10. Sekvenční testy 11. Počet operací za sekundu (IOPS) 12. Přístupová doba 13. Bodové hodnocení a syntetické testy 14. Praktické testy s Windows 7 15. Cena, hodnocení, pro a proti

Příchod nového firmwaru řadičů SandForce SF-2281 konečně vyřešil většinu problémů stávajících SSD disků s rozhraním SATA 6Gbps. Dnes se proto můžeme podívat na souboj dvou levných 120GB modelů od výrobců OCZ a Corsair za cenu do čtyř tisíc korun. Jak je vůbec možné, že jsou oproti jiným SSD tak levné?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
12
Reklama

Po všech grafech a testech jsme skoro u konce dnešní recenze. Možná někomu chybí grafy se spotřebou, ale zatím nejsem bohužel na její měření vybaven a je otázkou, zda je to vůbec potřeba. Dnešní SSD disky jsou tak úsporné, že rozdíly mezi stejně velkými modely bývají zřídka kdy větší než 1 W. V testech máme i jeden moderní SSD disk OCZ Vertex 3 Max IOPS 240 GB, který nemá 25nm NAND flash paměti a proto má spotřebu i dle specifikací o něco vyšší.. Nejlevnější SSD disky o velikosti 120 či 128 GB stojí aktuálně běžně kolem čtyř tisíc korun. Agility 3 se prodává nejčastěji za cenu mezi 3800 a 3900 korunami, Force Series 3 o sto až dvě korun dráž, za což si k Agility 3 můžeme případně dokoupit 3,5" plechovou redukci, která v balení oproti modelu od Corsairu není.

Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3
i Zdroj: PCTuning.cz

V grafu uvádím ceny, za které SSD pořídíte levně v dobrých a prověřených e-shopech. Jiné je to u plotnových disků, jejichž cena každým dnem extrémně stoupá kvůli záplavám továrem Western Digital a Seagate v Thajsku. Uvádím tedy ceny, které nejsou aktuální, ale ono je to jedno, když jeden den stojí Samsung F3 500 GB 1000 korun, druhý 1800 korun a třetí 2500. Ceny se budou měnit podle stavu skladových zásob a hlavně jejich ztenčování každý den. I proto už jsem se nezatěžoval zařadit cenu WD Caviar Black 1 TB tam, kde má aktuálně logicky, jinak nesmyslně, být.

Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3
i Zdroj: PCTuning.cz

Poměr celkové kapacity vůči ceně je u SSD disků stále vysoký. Stejný je však i rozdíl výkonu oproti plotnovým diskům (měřitelný v benchmarcích je ve většině případů ještě větší). Ceny plotnových disků vystřelily nahoru, čímž se sice zhoršil poměr cena/GB, pořád je to ale výrazně lepší než u SSD. Porovnávat se ale tyto hodnoty u dvou technologicky hodně rozdílných zařízení moc nedá.

Hodnocení OCZ Agility 3 120 GB

V hodnocení začneme u OCZ Agility 3 120 GB. Pokud se podíváme do internetových obchodů s počítačovými komponentami, zjistíme, že kvůli Agility 3 120 GB nám přebývá v nabídce OCZ Solid 3 120 GB. OCZ Solid 3 byl na stránkách výrobce označován jako „Value“ model, nyní se jím po zrušení výroby stal Agility 3, které dříve spadal ne zcela oprávněně „High-Performance“, tedy hodně výkonného SSD segmentu. Doprodávaný Solid 3 120 GB stojí ve většině případů o sto až dvě stě korun více než OCZ Agility 3 120 GB. Podobné je to i u 60GB verzí, u kterých je Solid většinou levnější pouze o pár desítek korun. A není to jen situace v ČR. I v zahraničí je Solid 3 120 GB dražší než Agility 3. Smysl tohoto „Value“ modelu byl v daném případě nejasný i v OCZ, a proto byl logicky zrušen.

Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Po stránce balení chybí SSD OCZ Agility 3 120 GB redukční plech na 3,5" velikost do stolního počítače. V krabičce najdeme pouze SSD, samolepku a manuál. Tuto skutečnost však neberu jako zápor, protože zákazník má možnost volby a SSD stojí oproti konkurentovi v testu v průměru o tolik méně, kolik stojí samotná redukce. Výkon je slušný, ač při méně komprimovatelných souborech v sekvenčních testech hodně klesá z důvodu použití rozhraní ONFI 1.0 (tedy asynchronního rozhraní). Musíme však brát v potaz, že se tak stává pouze u přenosu velkých dat a více než 90 procent všech dat jsou malá data, kde je pokles rychlosti žádný či malý. Za pozornost stojí skutečnost, že při zaplňování SSD výrazně klesá rychlost obou dnes testovaných modelů, což se u dražších a kvalitnějších SSD děje také, ale pokles je výrazně menší. Je to fakt a na toto téma bude mimo jiné další článek o technologiích a zajímavostech SSD.

S vydáním nového firmware 2.15 se výrazně vylepšila i spolehlivost hlavně na platformě Intel. Potvrdilo se, že se jedná konečně o řešení, které opravdu pomáhá. BSOD a zasekávání počítače se s tímto updatem ve většině případů změnilo v minulost. OCZ musím pochválit i za povedený software OCZ Toolbox, který slouží hlavně k updatu firmware. Způsob nahrání nové verze je velmi jednoduchý a dle obrazového návodu ho zvládne každý. Horší je, že při updatu nesmí být SSD disk systémový (primární), což může být pro aktuální majitele občas problém.

Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3
i Zdroj: PCTuning.cz

Komentář k tabulce plus/minus: v oblasti výkonu se jedná za danou cenu o velmi dobrý SSD disk, který však hlavně v testech nekomprimovatelných dat nedosahuje kvůli použitému pomalému asynchronnímu rozhraní ONFi 1.0  takových výsledků jako dražší modely. I tak ale bohatě stačí většině uživatelů, protože reálný rozdíl mezi tímto SSD a dražšími modely v podstatě není. Samotný výkon je tedy za 6 z 10. Kvalita zpracování je velmi dobrá. Plastový vrchní kryt a těžší kovový spodní jsou v pořádku, pevné. Ideální řešení i vzhledem k váze je však dle mého názoru potřeba hledat v hliníkovém provedení. Proto „jen“ 9 z 10. Příslušenství se v tomto případě nekoná, žádné až na manuál a samolepku není. Absence redukce do 3,5" pozice ve stolním počítači je nahrazena o něco nižší cenou než je u konkurence. I v tomto kontextu a za samolepku dávám 4 z 10. Technologicky i aktuálností HW je to složitější. Aby byl SSD levný, musely být použity levné NAND flash paměti a s nimi i starší rozhraní ONFi 1.0. Výkon hlavně u důležitých malých souborů je však i tak slušný a pro zákazníka hledajícího výrazné zrychlení počítače stačí. Navíc je obsažen i software OCZ Toolbox s možností v podstatě automatického updatu firmware nebo Secure Erase SSD – 6 z 10. Cena je výborná, jedná se o jeden z nejlevnějších SSD na trhu. Jelikož bychom si však všichni představovali ceny ještě nižší dávám 9 z 10.

Graf ceny produktu OCZ Agility 3 120GB, AGT3-25SAT3-120G poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení Corsair Force Series 3 120 GB

Společnost Corsair má na trhu řady SSD disků Force Series 3 a Force GT Series s řadičem SandForce SF-2281 a model Performance 3 Series 128 GB s řadičem Marvell, na jeho recenzi se možná dostane už příště. Force GT Series se od levnějších Force Series 3 liší tím, že mají vnitřní rozhraní ONFi 2.0 a tudíž synchronní NAND flash paměti. Výkon se tak bude pohybovat například okolo OCZ Vertex 3. Dnes jsme si ale představili Corsair Force Series 3 120 GB, který je jedním z nejlevnějších SSD o dané velikosti na trhu. Osobně se mi líbí hlavně v tom, že jeho box je celý z hliníku, je tedy lehký, a má v balení redukční plech na velikost 3,5" do stolního počítače.

Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3
i Zdroj: PCTuning.cz

Možná právě o redukci, která běžně samotná stojí okolo 180 korun, je jeho cena průměrně dražší než v případě OCZ Agility 3 120 GB. Škoda je, že výrobce nezapracoval na softwaru. Corsair Firmware Update Tool umí pouze updatovat firmware, na druhou stranu to umí i na systémovém disku (primárním). Pokud však chceme udělat Secure Erase, musíme si stáhnout ISO linuxového PartedMagic a nabootovat ho z USB, což pro běžného uživatele není pohodlné a někdy ani lehké řešení. I Corsair už vydal nejnovější firmware 1.3.3, který odstraňuje BSOD a další chyby hlavně v kooperaci s čipovými sadami Intel.

Souboj dvou SSD do 4000 Kč – OCZ Agility 3 vs. Corsair FS 3
i Zdroj: PCTuning.cz

Komentář k tabulce plus/minus: v oblasti výkonu se jedná za danou cenu o velmi dobrý SSD disk, který však hlavně v testech nekomprimovatelných dat nedosahuje kvůli použitému pomalému asynchronnímu rozhraní ONFi 1.0  takových výsledků jako dražší modely. I tak ale bohatě stačí většině uživatelů, protože reálný rozdíl mezi tímto SSD a dražšími modely v podstatě není. V některých testech byl SSD nečekaně pomalý v oblasti čtení. Výkon je tedy za 5,5 z 10. Kvalita zpracování je výborná. Celý kryt je hliníkový, a proto lehký a přesto pevný. Lepší řešení dle mého názoru není, proto 10 z 10. V příslušenství najdeme redukční plech na velikosti 3,5" do stoního počítače i spolu se šroubky, což je dobře. Je to rozhodně více než má Agility 3 120 GB, ale méně než má Upgrade Kit Kingstonu HyperX – 7 z 10. Technologicky i aktuálností HW je to stejné jako u Agility 3. Aby byl SSD levný, musely být použity levné NAND flash paměti a s nimi i starší rozhraní ONFi 1.0. Výkon hlavně u důležitých malých souborů je však i tak slušný a pro zákazníka hledajícího výrazné zrychlení počítače stačí. Software od výrobce, který do této části také řadím, umí pouze update firmware a nic jiného, proto 5 z 10. Cena je výborná, jedná se o jeden z nejlevnějších SSD na trhu. Jelikož bychom si však všichni představovali ceny ještě nižší, dávám 9 z 10.

Graf ceny produktu Corsair Force Series 3 120GB, CSSD-F120GB3-BK poskytuje server Heureka.cz

Souboj levných SSD disků OCZ Agility 3 120 GB a Corsair Force Series 3 120 GB tak dopadl celkově nerozhodně. Doporučuji se rozhodovat na základě informací, které jsem shrnul v hodnocení a v tabulkách plus / minus.

Hodnocení v podobě hvězdy PCTuningu si pro dnešek nechám schováno. V obou případech se jedná o velmi levné modely, ve své kategorii jedny z nejlevnějších na trhu, které si své zájemce vždy najdou a v mnoha případech už našly. Oba modely už mají vyřešen problém s BSOD a zasekáváním, což je nejdůležitější. Jsou tu však poměrně rychlé poklesy rychlosti při zaplňování disku, což se podivně rychle projevilo už po nainstalování systému na SSD Corsair v testu HD Tune. Na poklesy rychlosti vzhledem k zaplnění SSD se podíváme v samostatném článku, který je již ve výrobě.

Za zapůjčení SSD disků OCZ Agility 3 120 GB a Corsair Force Series 3 120 GB děkujeme společnosti

Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama