Srovnání ventilátorů – dva veteráni vs. nový Arctic Cooling
Článek Srovnání ventilátorů – dva veteráni vs. nový Arctic Cooling

Srovnání ventilátorů – dva veteráni vs. nový Arctic Cooling

Daniel Wojtěch

Daniel Wojtěch

21. 6. 2012 03:00 12

Seznam kapitol

1. Testované ventilátory 2. Co používáme na měření? 3. Naměřené hodnoty 4. Srovnání ventilátorů při identických otáčkách 5. Závěr, doporučení a cena

V dnešním článku se podíváme na zoubek tří ventilátorů od známých společností, mezi nimiž je i novinka od Arcticu. V Česku je zatím jen horko těžko k sehnání. Je opravdu tak skvělý, jak na papíře vypadá? Bohužel, ve výsledku zklamal, lépe dopadl konkurenční Cooler Master. Ještě hůře pak skončil Primecooler.

Reklama
Reklama

Arctic Cooling F12 PWM CO

Nedávno se na internetu objevila informace o novém ventilátoru, který připravuje společnost Arctic (dříve Arctic Cooling). Podle výrobce se má jednat o ventilátor, který je speciálně přizpůsobený pro nepřetržitý běh. Jeho spolehlivost zaručují japonská ložiska, která se vyznačují i nízkou hlučností. Vzhledem k záruční lhůtě, která je celých šest let a faktu, že je ventilátor určený pro nepřetržitý běh, si myslím, že si výrobce dal při výrobě doopravdy záležet, aby po tuto dobu vydržel.

Srovnání ventilátorů – dva veteráni vs. nový Arctic Cooling

Co se týče specifikací, tak jeho rozměry jsou typické pro 120mm ventilátor, tedy 120 x 120 × 25 mm. Dokáže pracovat v rozmezí 400 až 1350 ot./min s výkonem 74 CFM a hlukem 0,5 Sone, což je po převodu na námi používanou jednotku 24,4 dBA (viz.tabulka). Nadále disponuje technologií PWM a možností propojení s dalším ventilátorem a následného regulování obou kusů najednou.

Srovnání ventilátorů – dva veteráni vs. nový Arctic Cooling

Z vlastní zkušeností musím říci, že při provozu nad 1000 ot./min vydává nepříjemný aerodynamický hluk. Jakmile otáčky klesnou pod hranici 1000 ot./min, tak už se stává téměř neslyšitelným. Ložiska lehce „šustí“, ale nevibrují.

Cooler Master R4-L2R-20AG-R2

Druhý ventilátor je od společnosti Cooler Master a jeho hlavním lákadlem bude poměrně vkusné osvětlení zelenými LED. Vzhledem k deklarovaným parametrům a ceně, která se pohybuje okolo 150 Kč, se jedná o velmi slušný ventilátor.

Srovnání ventilátorů – dva veteráni vs. nový Arctic Cooling

Opět je vyveden v klasických rozměrech a dokáže pracovat až při 2000 ot./min s průtokem 70 CFM a hlukem 19 dBA. Vybaven je pouze 3pin konektorem a v příslušenství se nalézá redukce na MOLEX.

Bohužel vás zklamu, protože ventilátor při testování nechtěl poslouchat a nešlo ho zregulovat na potřebné otáčky. Také při testování vydával nepříjemné „transformátorové vrčení“ a občasné cvakání. Nejspíš se tedy jedná o nepovedený kousek a pokud to bude jen trochu možné, seženeme nový a údaje doplníme.

Primecooler PC-AS12025L12-4BL

Poslední ventilátor se sice na trhu nabízí doopravdy dlouho, ale v testu jsme ho ještě neměli a ani já jsem s ním neměl tu čest, a tak mě zajímalo, jak si povede. Ventilátor disponuje kovovým rámečkem, což někoho může ovlivnit při výběru, ale kovový rámeček nebude mít na nic kromě designu vliv. Ba dokonce může zvětšit přenos vibrací do skříně, což se také při testování projevilo. Plast vibrace alespoň částečně pohltí.

Srovnání ventilátorů – dva veteráni vs. nový Arctic Cooling

Stejně tak jako předchozí ventilátor, tak i tento má pouze 3pinový konektor a v balení jsem nenalezl ani šroubky. Výrobce na balení neinformuje o žádných parametrech, a tak při koupi kupujete vlastně zajíce v pytli. Ventilátor běží maximálně na 1700 ot./min.

 

Z provozu mohu říci, že i na 1000 ot./min vydával výrazný aerodynamický hluk a vibrace se do těla ventilátoru přenášely opravdu značně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning