Testujeme pět 400W zdrojů za hubičku – kategorie do 1000 Kč
Článek Testujeme pět 400W zdrojů za hubičku – kategorie do 1000 Kč

Testujeme pět 400W zdrojů za hubičku – kategorie do 1000 Kč

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 12. 2012 04:00 72

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Zdroj Eurocase ATX-450W PFC 3. Zdroj Partis ECO+ HS-B40 (400W) 4. Zdroj GreenPower AX450-60APN (400W) 5. Zdroj Seasonic SS-400ET-F3
6. Zdroj Energy Knight SS-400ET-T3 7. Spotřeba Stand-By, idle a účinnost 8. Zátěžová charakteristika napěťových větví 9. Hodnocení zdrojů a závěr

Na zdrojích se neprávem šetří, i když jsou tou nejdůležitější součástí počítače. Podíváme se na pět zdrojů, na kterých ani šetřit nemusíte, protože prostě levné jsou. Vybrali jsme nejlevnější „lepší“ modely s výkonem 400 W a zatížili je výkonnými komponenty střední třídy. Osvědčí se nebo pohoří? Pohořel některý z nich doslova?

Reklama
Reklama

Vloni jsme měli v plánu testovat zdroje "ve velkém", bohužel to nedopadlo, výrobce testeru zdrojů Neutron v podstatě žádný nikomu nedodal, i když objednávek bylo téměř deset. Zaplatil jsem zálohu a očekával dodání do dvou měsíců, dokonce mělo jít o modernější, vylepšenou verzi. Bohužel, Ilja v té době získal místo ve společnosti EVGA a ta jej vytížila tak, že na výrobu testeru prostě už čas nezbyl. Ilja časem všechny zálohy vrátil a žádný Neutron se na trhu neobjevil, je to škoda, jednalo se o geniálně jednoduchý, ale sofistikovaný přístroj velikosti počítače.

Od testování zdrojů jsme tedy upustili, testovat je bez měřáků a profi zátěží je strašně složité a pracné. Osobně jsem tuto metodu vloni vyvinul a procentuální zatížení větví dosáhl pomocí grafických karet a procesoru. Tentokrát to nebude jinak. Bylo to ale podstatně jednodušší, 400 W zátěže lze dosáhnout poměrně snadno, vyvinout příkon 1600 W a zatížit zdroj 1250 W bylo mnohonásobně složitější.

Testujeme pět 400W zdrojů za hubičku – kategorie do 1000 Kč

Metodiku si popíšeme v příslušné kapitole, v úvodu se spíše podívejme, co vlastně budeme testovat. Je škoda, že český trh je takový, jaký je, tedy hlavním argumentem je tu cena. Co je drahé, je špatné, a všichni kupují s ohledem hlavně na cenu. I když se to šetřílkům často vymstí, stejně to podruhé udělají zase. U počítačových komponent, zejména zdrojů, platí pověstné „nejsem dost bohatý abych kupoval levné věci“ dvojnásob. Zdroj je totiž opravdu nejdůležitější komponenta, i když si asi většina z vás řekne, že super grafika vypadá lépe. To ano, ale právě tu grafiku napájí zdroj, stejně jako desku, pevný disk s vašimi daty... Napájí v počítači všechno. A pokud je špatný, slabý a permanentně přetěžovaný, brzy se porouchá.

Je velmi pravděpodobné, že neodejde sám, ale vezme s sebou disk, grafiku nebo třeba desku. Znám i případy, kdy odešel a vzal s sebou třeba jen síťový kontrolér na desce nebo zvukový kodek. A co pak s takovou deskou, že?

V dnešním testu se podíváme právě na tyto nejlevnější z levných zdrojů. Už z cenovek je jasné, že tohle není ani střední, ani střední nižší třída. Tohle je zkrátka „budget“, neboli levné, levné a zase levné. Všechny testované zdroje se vejdou s cenou do 1000 Kč s DPH. Je vám asi tedy jasné, že dnes nebudeme chválit a vyzdvihovat nejlepší zdroj, tady půjde o holé přežití. Dáme těmto levným zdrojům co proto, zatížíme je na maximum jejich možností, necháme je napájet relativně výkonnou sestavu s Core i7 a Radeonem HD 7870. Jen proto, abychom mohli vidět, jak to nezvládnou. A pokud naší torturu zvládnou, doporučíme je i vám. Pokud nezvládnou, tak ruce od nich pryč.

Zadání je jasné: Zvládne levný 400W zdroj to co deklaruje výrobce? Přežije několik hodin plnou zátěž našeho testovacího systému? Půjde systém i taktovat a bude zdroj stačit? Přežije i maximální zátěž 12V větve s připojenou nenasytnou grafikou? Jaká bude hlučnost, efektivita a zahřívání zdrojů?

To všechno pro vás prověříme, snad naši snahu oceníte. V druhé volném pokračování se pak podíváme na pětici lepších zdrojů, tam už snad tolik kouře a smrádku nebude.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning