To nej: MSI GTX 780 Ti Gaming proti R9 290X Vapor-X
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek To nej: MSI GTX 780 Ti Gaming proti R9 290X Vapor-X

To nej: MSI GTX 780 Ti Gaming proti R9 290X Vapor-X | Kapitola 13

Adam Vágner

Adam Vágner

16. 7. 2014 11:00 31

Seznam kapitol

1. GeForce GTX 780 Ti Gaming: představení 2. MSI GTX 780 Ti Gaming: Chlazení 3. Sapphire R9 290X Vapor-X OC: představení 4. Sapphire R9 290X Vapor-X OC: konstrukce, chladič 5. Testovací sestava 6. Aliens vs. Predator Benchmark 7. Battlefield 4 8. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover
9. Crysis 3 10. Grid 2 11. Metro: Last Light 12. World of Tanks 9.1, 3DMark 13. Teploty, hlučnost 14. Spotřeba, poměr výkon/watt. 15. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 16. Závěrečné shrnutí

Otestovali jsme dvojici highendových grafických karet, které díky špičkovým chladičům a vysokým pracovním frekvencím patří k tomu nejlepšímu, co můžete pořídit – GeForce GTX 780 Ti Gaming s Twin Frozr IV a Sapphire R9 290X Vapor-X, snad první kartu, jejíž chladič opravdu zvládá krotit žhavé GPU Hawaii bez nervy drásající hlučnosti.

Reklama

Teploty

Teploty grafického čipu testuji v zavřené skříni při okolní teploty

K teplotám bez zátěže není zapotřebí komentářů, všechny jsou v pořádku a u všech byly karty v režimu bez zátěže tiché a otáčky ventilátorů podobné. Radeony mají v desktopu o něco vyšší spotřebu, výsledkem jsou vyšší, ale nikoliv vysoké teploty GPU.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

V náročné scéně v Crysis musím vyzvednout výkon chladiče Vapor-X. Jak dokáže zkrotit žravou R9 290X, navíc přetaktovanou, je až neuvěřitelné. Srovnejte si to se 450W Windforce 3X od Gigabyte, což rozhodně není žádná chudinka.

Teplota GPU byla hluboko pod limitem 85 °C, který Sapphire nastavil a zůstává tak obrovská rezerva pro další manuální regulaci otáček (tady bych vytknul Sapphire to, že ventilátory mohly běžet i podstatně pomaleji a Vapor-X by chlazení zvládal a karta by byla mnohem tišší, vlastně by šlo o první Radeon R9 290X, který se hlučností může měřit s dobrými nereferenčními GeForce GTX 780 Ti, u nichž jsou lepší provozní vlastnosti dány podstatně nižší spotřebou.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafy otáček ventilátorů vypadají možná divně, ale to je dáno tím, že u R9 290/290X snad od ovladačů Catalyst verze 14.1 a novějších nefunguje ve stávajících diagnostických programech a dokonce ani v Catalyst Control Center monitoring otáček, u Radeonů je tedy uvedený alespoň výkon ventilátioru v procentech.

To nej: MSI GTX 780 Ti Gaming proti R9 290X Vapor-X
i Zdroj: PCTuning.cz

To nej: MSI GTX 780 Ti Gaming proti R9 290X Vapor-X
i Zdroj: PCTuning.cz

Bez zátěže jsou všechny karty prakticky neslyšné, otáčení ventilátorů lze po sluchu rozeznat až tak ze třiceticentimetrové vzdálenosti i u otevřené a jinak pasivně chlazené skříně. Jinými slovy jakýkoliv jiný ventilátor v počítači je pravděpodobně přehluší.

Vapor-X vypínání dvou ventilátorů v idle skutečně prospívá, když běží všechny tři, je karta asi o 3 dBA hlučnější.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Na tomto místě nás čeká další překvapení (a nebo možná ne, pokud už máte v Twin Frozr IV bezmeznou důvěru). GeForce GTX 780 Ti Gaming od MSI má i při intenzivní zátěži hlučnost pouhých 35,6 dBA. Není to sice zcela neslyšné, ale chladič zůstává stále na poměry nejen highendových karet extrémně tichý.

Ze srovnání výsledků, které mám naměřené na jiné sestavě a jinou metodikou, vím, že jsou některé karty obdobně hlučné dokonce bez zátěže. Také je podstatně tišší než řada karet z nižší i vyšší střední třídy, které mají spotřebu nižší o desítky a občas i o více než 100 W nižší. Twin Frozr IV tedy opět nezklamal.

A ještě k Vapor-X – všimněte si, že je o celých 7,5 dBA tišší než Radeon od Gigabyte a přitom má grafický čip pořád o 10 °C méně. Po zkušenostech s obyčejným Tri-X jsem si od jiného modelu R9 290X nic nesliboval a tento výsledek mne hodně příjemně překvapil.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Reálné takty a přetaktování

Tuto kapitolku odbudu zatím v rychlosti jen pár větami, detaily snad zanedlouho doplním.

Karta od MSI běžela vysoko nad deklarovanou frekvencí GPU Boost, pracovní takt GPU se pohyboval většinou v rozmezí 1150-1124 MHz. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně vysoké takty, už se ale příliš nedařilo zvyšovat taktovací frekvenci, hlavně kvůli limitu pro TDP, kterého karta dosahovala i při základních taktech a rezerva, o kterou je možné jej navýšit, je poměrně malá – jen 5 %.

Stabilně se mi dařilo udržet jen taktovací frekvenci GPU jen kolem 1188 MHz, při nastavení vyššího offsetu se při spuštění zátěže karta vždy na nějakou sekundu vyhoupla až na frekvence přes 1250 MHz, na kterých občas hra spadla ihned po spuštění zátěže. Paměti se mi povedlo přetaktovat na enormních 8400 MHz, ale na výkonu se to bohužel příliš neprojevovalo.

Karta od Sapphire si i při intenzivní zátěži držela téměř maximální takt 1080 MHz, i v náročné scéně v Crysis klesala taktovací frekvence vysloveně o jednotky MHz. Nemělo by se tedy stát, že bude docházet k enormním propadům výkonu po zahřátí (ale pořád záleží i na tom, jak se vydařil konkrétní kus GPU).

Radeon se mi (bez navyšování napětí) podařilo přetaktovat jen mírně, při taktu 1140 MHz u GPU se už v obraze objevovaly artefakty. Frekvence 1120 MHz už byla bez artefaktů a při zhruba dvouhodinovém ověřování se zdála být stabilní. Paměti se mi povedlo přetaktovat na 1550 MHz (6200 MHz efektivně), na 1580 MHz už končilo hraní občas černou obrazovkou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama