Úvaha: Děsivá anketa na PCT – jsou tablety opravdu na nic? | Kapitola 2
Seznam kapitol
S výrazem nezměrného úžasu sleduji průběh čtenářské ankety, ve které si 60 % čtenářů myslí, že tablety jsou úplně na nic. Je to neznalost, provokace, nebo ignorance? Na chvíli odhlédněme od faktu, že nejznámnější tablet dělá Apple a že Apple spoustu lidí štve. Štve je ale až tolik, že jim celý promyšlený koncept tabletu přijde „k ničemu“?
Nejlepší tablet je takový, který se umí naprosto transparentně připojit k jakémukoliv internetu, který je k dispozici. Když vypadne wifi, přejde plynule na 3G, v práci vůbec nepostřehnete přerušení. To je naprosto super – po letech, kdy jsem používal všelijaké „připojovací manažery“, které navíc vyžadují nakliknutí a manuální spuštění, je plynulé automatické přecvaknutí připojení naprostá pohoda.
Nejvíc mě štvalo, že aby tohle fungovalo opravdu dobře, musíte mít separátní simku a tedy obvykle i extra tarif pro smartphone a pro tablet. Wifi teethering je svého druhu řešení, ale jednak mi to přijde neohrabané a potom mít přímo 3G modem v tabletu dovoluje opravdu časem neomezenou práci. Tuto protivnou situaci zdá se u nás řeší T-Mobile, který nabízí „dva internety za jeden tarif“, což je přesně to, co je pro tohle použití ideální. Wifi teethering je taky dobrý, nijak ho nezavrhuji, ale situace, kdy se tablet umí přepínat z jednoho připojení na jiné bez jakékoliv intervence je prostě super. Nejlepší je taková technologie, která funguje sama a ani o ní nevíte!
Možnosti lokace a „sebezničení“
Jedna z věcí, která se mi opravdu líbí, je konfigurace zařízení tak, že pokud vložíte heslo desetkrát špatně, tak samo sebe vymaže. A nebo se můžete k zařízení připojit na dálku, poslat na ně zprávu pro dobrého nálezce, zaměřit ho přes GPS a nebo mu dát pokyn k harakiri. To je funkce totálně k nezaplacení v případě, že vám hrozí, že by zařízení někdo ukradl a bylo na něm něco, co nechcete aby viděl. Takhle by měl být defaultně nastavený každý laptop a mobil!
U notebooku potenciálně hrozí, že si z něj někdo vydloubne disk a pokusí se ho přečíst, čímž obejde celou řadu ochran v operačním systému. Ano, existují dobrá řešení jako TrueCrypt, ale ta jaksi nejsou standardem. Naopak bych u tabletu ocenil možnost nastavit si už na úrovni operačního systému „kryptovanou zónu“ – zatím to jede přes dedikované aplikace, ale možnost odemknout si tablet „normálně“ a jen při práci s důvěrnými daty odemknout kryptovanou zónu, která by nešla přečíst z čipů ani při rozebrání přístroje, by byla opravdu dobrá.