Velký přehled HW událostí roku 2017 měsíc po měsíci 
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký přehled HW událostí roku 2017 měsíc po měsíci 

Velký přehled HW událostí roku 2017 měsíc po měsíci  | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 12. 2017 16:00 71

Seznam kapitol

1. Co přinesl rok 2017 2. Leden 3. Únor 4. Březen 5. Duben 6. Květen
7. Červen 8. Červenec a Srpen 9. Září 10. Říjen 11. Listopad a Prosinec 12. Co náš čeká v roce 2018?

Rok 2017 byl po dlouhé době zajímavý od začátku až do konce. AMD uvedlo Ryzen a Threadripper, Intel Skylake-X s osmnácti jádry a do mainstreamu konečně aspoň šestijádro. Nvidia stihla dokonce uvést Voltu s HBM2, AMD uvedlo Vegu, která byla ale pro mnohé spíš studenou sprchou. Rok 2017 byl také rokem kryptoměn.

Reklama

Co náš čeká v roce 2018?

I když rok 2017 překoná v počtu nových produktů málokterý, příští rok nebude rozhodně nudný. Hned v prvních kvartálech uvede AMD inovované Ryzeny 2000, možná i společně s APU založeným na architektuře Zen a (možná) Vega. Čeká nás také nový čipset X470, a tedy i nové základní desky. Intel na jaře doplní nabídku Coffee Lake o dvoujádra, čtyřjádra a další procesory. Také dorazí vylepšený čipset Z390. A to bude pro příští rok na poli procesorů vše, co je zatím známo. Nejsem si jistý, zdali AMD neoživí Threadripper více jádry, neboli nepoužije nějaké Epycy. Na to by mohl Intel reagovat uspíšením Cascade Lake-X.

Rok 2018 bude opět ve znamení GeForce. Nvidia uvede nástupce Pascalu, střední i vyšší třídu. Zdali půjde o architekturu Ampere nebo Volta, není jisté, ostatně je to jedno. Pokud nový mainstream nabídne výkon současného high-endu, je fuk jak se jmenuje. AMD hype weby opět zkoušejí své štěstí a snaží se vypouštět fámy, že Navi od AMD vyjde v roce 2018. Je to velmi nepravděpodobné, čeká nás možná nějaký refresh/rebrand Vegy a možná ještě třetí přejmenování Polaris.

Ale nejen procesory a grafikami je PC živo. Příští rok nás čekají zajímavé novinky v SSD discích. Samsung i Intel uvedou nové generace svých vlajkových lodí. Naroste jistě výkon i kapacity. Začíná se také hovořit o standardu PCIe 4.0, který by se mohl začít objevovat v produktech právě příští rok.

Jak se bude vyvíjet trh kryptoměn, je otázka, která ovlivní vše okolo. Pokud Bitcoin poroste, těžební horečka neskončí a bude se stále těžit, pálit elektřina a některé GPU si nekoupíte. V případě opačného trendu, by mohlo konečně toto šílenství ustoupit a pomalu skončit, což ale vidím jako velmi nepravděpodobné.

Na závěr vám přejeme vše nejlepší v Novém roce, ať je pro vás ještě lepší než byl ten letošní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama