Velký test SSD disků – přehled patnácti 60-80GB modelů | Kapitola 11
Seznam kapitol
Závěrečný dvojdíl je věnovaný SSD diskům střední třídy. Kapacita 60-80GB je už pro systém a základní programy více než dostačující, navíc patří díky rozumné ceně k nejvyhledávanějším. U všech 15 modelů jsme prověřili zápis malých i velkých bloků dat, počet operací za sekundu, a také jsme změřili dnes velmi často sledovanou spotřebu.
Řadiče Indilinx Barefoot patřily v době svého uvedení na trh k jediným vážným konkurentům Intelu. Jsou vybaveny čtyřmi šestnáctibitovými kanály. Ve snaze snížit výrobní náklady deaktivoval Indilinx u svého řadiče dva kanály. Ke zprovoznění disku pak stačí připojit poloviční počet NAND Flash čipů. Pro ty, kterým není tento postup stále jasný, nabídnu srovnání s procesory Intel a AMD. Kvůli snižování cen deaktivoval Intel u původního Pentia II část paměti cache (nebudeme slovíčkařit, byly i modely zcela bez cache) a vzniknul Celeron nebo u AMD se nabízí paralela v podobě Duronu. A podobné postupy fungují s různými obměnami názvů dodnes na všech možných kusech hardwaru včetně zvukových a grafických karet.
Prapůvodním požadavkem většiny uživatelů byl cenově dostupný SSD disk. Většina výrobců tak uvedla na trh modely o kapacitách 30-40 GB. A přesně takový je i nejmenší model Onyxu. Jeho výkon však není až zas tak špatný – zkusme na něj osadit místo 8GB 16GB NAND Flash paměti. Výsledek je také překvapivě uspokojivý. Podle specifikací na stránkách OCZ dosahuje disk rychlostí až 135/70 MB/s (čtení/zápis).
Stejně jako v případě menšího modelu si disk přinesete domů v malé plastové krabičce. Uvnitř kromě základních informací na obalu nejdete ještě manuál s poděkováním. Ti z vás, kdo od disku očekávají mnohem více, potěší skutečnost, že OCZ nabízí kvalitní optimalizační software OCZ Wiper, technickou podporu v podobě Erica Rydera a svého fóra. Před první instalací systému doporučuji zkontrolovat, jakou verzi firmawaru disk obsahuje – první verze obsahovaly několik drobných chyb, jejichž následkem byla ztráta dat. Pro update budete potřebovat jumper a v případě potíží se obraťte na Erica. Poradí vám, jak smazat kompletně firmware a nahradit jej novým.
Na rozdíl od levných značek jako je A-Data používá OCZ u Onyxu kvalitní kovové šasi máčené v černé barvě. Na spodní straně naleznete plechový kryt a pod ním je uložený světle zelený plošný spoj známý ze všech disků s Indilinx řadiči. OCZ vlastně vyrábí pouze firmware a obal.
Řadiči Indilinx Amigos IDX100M01-LC sekunduje 64 MB 32bitové SDRAM paměti Elpida běžící na 166 MHz. OCZ je zárukou kvalitní technické podpory a bezproblémového chodu. Velikou škodou je, že má tak malé zastoupení v České republice. Disky s řadiči Indilinx patří k nejspolehlivějším na trhu a vzhledem k funkčnímu trimu a utilitě OCZ Wiper (optimalizuje smazaný prostor na disku) se nemusíte bát degradace výkonu.
Přehled výsledků
Zkoušeli jste si pustit stejné testy na notebooku? Že ne? Tak to zkuste. Budete mile překvapeni. I když vypadá OCZ Onyx v těžké konkurenci SSD mainstreamu jako otloukánek, svým výkonem strčí libovolný 2,5" disk do kapsy.
Byť se přístupové doby Onyxu nedají srovnávat s Intel X25-M nebo dospělejším OCZ Vertex, stále jsou setinou doby, kterou ukazují disky pro notebooky.
Zatímco v prvním díle levných disků jsme OCZ Onyx chválili, při kapacitě 64 GB už jeho dvěma kanálům uvnitř řadiče Amigos dochází dech. I když OCZ udává, že 64GB Onyx dokáže číst data rychlostí až 135 MB/s a zapisovat 70 MB/s (tedy rychleji než Intel), jsou dva kanály brzdou. Rozhodně se však nejedná o propadák. Zkrátka a dobře, po stránce výkonu šedý průměr. Díky řadiči Amigos má však disk velice nízkou spotřebu, a tak se při zohlednění relativně nízké ceny (v současnosti 3 000 Kč) stává třetím nejlepším SSD diskem z pohledu poměru cena/výkon/kapacita/spotřeba.