Velký test SSD disků – přehled patnácti 60-80GB modelů | Kapitola 9
Seznam kapitol
Závěrečný dvojdíl je věnovaný SSD diskům střední třídy. Kapacita 60-80GB je už pro systém a základní programy více než dostačující, navíc patří díky rozumné ceně k nejvyhledávanějším. U všech 15 modelů jsme prověřili zápis malých i velkých bloků dat, počet operací za sekundu, a také jsme změřili dnes velmi často sledovanou spotřebu.
Jeden ze starších modelů SSD disků společnosti Corsair je kompletně postavený na návrhu průkopníka SSD disků pro obyčejné lidi – Samsungu. Plošný spoj je kompletně navržený a osazený Samsungem, Corsair nedodal ani firmware. Z jeho dílen pochází pouze štítek a krabička. Nic více, nic méně.
Balení, jak je u Corsairu zvykem, je spartanské. Tělo disku je vyrobeno z kartáčovaného hliníku bez povrchových úprav a je uloženo uvnitř plastového výlisku v papírové krabičce. Její popisky vás mimo jiné informují o tříleté záruční době a střední době mezi poruchami (MTBF) 1 000 000 hodin. Také na ní najdete informaci, že disk dosahuje maximální spotřeby 2 W a rychlostí až 220/120 MB/s (čtení/zápis).
Svojí konstrukcí Corsair Performance nijak zvlášť nevybočuje z designu 2,5" disku. Jeho vzhled se neliší od továrního modelu Samsung PB22-J, a pokud odmyslíte jinou povrchovou úpravu, uvidíte i podobnost s první generací Kingston SSDNow V+ nebo OCZ Summit Series.
Po vyšroubování čtyř inbusových šroubů se vám naskytne pohled na dvojici NAND Flash pamětí. Na plošném spoji dodaným Samsungem naleznete osmikanálový SOC (System on chip) Samsung S3C29RBB01-YK40, který má v sobě integrovaný ARM9 procesor. Tomu při práci sekunduje 128MB vyrovnávací DDR pamět dodaná jak jinak než Samsungem. Na rozdíl od ostatních výrobců SSD disků sáhnul Samsung po osmi 64Gbit (8 GB) NAND Flash čipech K9HCGZ8U5M-SCK0. Podle legendy se jedná o ručně vybírané osmibitové čipy vyrobené 51nm výrobním procesem, které obsahují MLC buňky.
Pokud jste vlastníky tohoto nebo disku postaveného na stejném podvozku, určitě doporučujeme zkontrolovat, zda máte nahraný aktuální firmware. Původní verze, která se začala prodávat před více než rokem, nepodporuje příkaz trim a ani nedisponuje vlastní správou paměti (garbage collection). Před celou aktualizací budete muset provést zálohu všech dat (při aktualizaci o ně pravděpodobně přijdete) a být schopni si vytvořit bootovací USB flashdisk. Firmware naleznete na stránkách Samsungu anebo na podpůrném fóru společnosti Corsair.
Přehled výsledků
Při pohledu na rychlost čtení budí Samsung výborný dojem (třetí nejlepší v testu). Horší je to bohužel při zápisu – tam klesá výkon k pouhé průměrnosti.
Náhodné operace ukážou nejlépe kvality SSD disku. Zatímco při náhodném čtení Corsair P64 exceluje, při zápisu to už skřípe.
O tom, že disky s řadiči Samsung jsou dávno za zenitem, svědčí výsledky testů. I když je Corsair P64 velice dobrý při čtení, jeho výkon značně zaostává v oblasti zápisu. Obzvláště v oblasti malých bloků o velikosti 512 KB je jeho výkon na polovičce Intelu X25-M a dvou třetin Indilinxu. Přesto svými výsledky vyplňuje prostor mezi řadiči Toshiba Daikoku 2 a JMicron 612/618. Mnoho lidem může také vadit absence utility výrobce pro ruční vyvolání příkazu trim.