Velký test SSD disků – přehled patnácti 60-80GB modelů | Kapitola 7
Seznam kapitol
Závěrečný dvojdíl je věnovaný SSD diskům střední třídy. Kapacita 60-80GB je už pro systém a základní programy více než dostačující, navíc patří díky rozumné ceně k nejvyhledávanějším. U všech 15 modelů jsme prověřili zápis malých i velkých bloků dat, počet operací za sekundu, a také jsme změřili dnes velmi často sledovanou spotřebu.
Roku 1987 vznikla v kalifornském Fountain Valley společnost Kingston Technology zabývající se výrobou paměťových modulů. V současnosti zaměstnává Kingston přes 4 000 lidí, drží přes 40 % trhu pamětí (studie iSuppli) a podle prestižního žebříčku „500 největších soukromých firem v USA“ časopisu Forbes je na 97. pozici. Kromě spolehlivých a kompatibilních paměťových modulů se zabývá také výrobou produktů založených na NAND Flash čipech jako flashdisky a paměťové karty. Aby společnost doplnila portfolio, zařadila minulý rok do své nabídky SSD disky. Vzhledem k tomu, že s výrobou nemá zkušenosti, převzal (=rebrandoval) Kingston několik produktů třetích stran a přibalil k němu hodnotné příslušenství. Zatímco první generace disků SSDNow V+ byla postavena na řadiči Samsung, ta současná je postavena na řadiči Toshiba „Daikoku 2“ T6UG1XBG a NAND Flash čipech Toshiba TH58NVG7D7EBAK0.
V obchodech si můžete zakoupit dvě různé varianty. Levnější balení obsahuje SSD disk, instalační CD s klonovacím softwarem Acronics True Image HD a instalační ližiny pro uchycení do 3,5" pozice a sadu kabelů. V druhé, o cca 350 Kč dražší krabičce, najdete navíc plastový boxík, do kterého můžete po upgradu uložit klasický 2,5" disk z notebooku. Tomu, jak správně přenést systém pomocí klonovací utlity včetně zarovnání oddílů, jsem se obšírně věnoval v šesté kapitole první části naší rozsáhlé tetralogie.
Opravdu největší slabinou tohoto disku je jeho cena. Zatímco většinu konkurenčních disků s řadičem Indilinx Barefoot anebo SandForce zakoupíte za cenu okolo 3 500 Kč, 64GB Kingston SSDNow V+ stojí o 1 000 Kč více. Nejsem schopen posoudit, zda za to mohou vyšší marže prodejců anebo uměle vyvolaná exkluzivita vyvolaná marketingovým odělením Kingstonu. Cena za 1 GB je pak 77 Kč, což je dokonce o 13 Kč více než u 80GB disku společnosti Intel X25-M.
Mezi masivním kovovým pouzdrem a modrým plošným spojem se nachází světle modrá poduška. Ta má za úkol odvádět ztrátové teplo z jednotlivých čipů jako je řadič, NAND Flash paměti a cache. Když jsem disk rozmontoval, zjistil jsem, že se písmo na jednotlivých čipech velice špatně fotí. Z toho důvodu jsem převzal snímky z cizích recenzí. Na levém snímku si můžete prohlédnout 1Gigabit (128 MB) vyrovnávací paměť Micron DDR333 CL3, uprostřed řadič Toshiba „Daikoku 2“ T6UG1XBG vyrobený 43nm výrobním procesem a 32nm MLC NAND Flash čipy Toshiba TH58NVG7D7EBAK0.
Po technické stránce je disk opravdu dobře promyšlený. Ale jak je na tom po stránce softwaru? Ne, rozhodně není dokonalý. Toshiba ani Kingston nenabízejí žádný software pro údržbu, a tak se musíte spolehnout na jeho automatickou údržbu (garbage collection), která se aktivuje až po delší době nečinnosti.
Přehled výsledků
Kingston SSDNow V+ potěší rychlostí sekvenčního zápisu i čtení, špatně na tom není ani při práci s malými bloky dat, nicméně 3 000 iops je v této oblasti spíše průměrná hodnota.
Při měření rychlosti v HD Tachu došlo k paradoxu – řadič Daikoku 2 zapisuje data rychleji než čte. Je to způsobeno velikostí testovacích souborů, které disku sedí.
Celkově působí druhá generace disků Kingston SSDNow V+ rozporuplným dojmem. Na jednu stranu podává velmi dobré výsledky v oblasti zápisu a při sekvenčních operacích, na druhou stranu zaostává při práci s malými a náhodnými bloky dat. Svými výsledky tak zaplňuje prostor mezi Indilinx Barefoot a JMicron JMF612/618, pro případné zájemce bohužel za vyšší cenu. Příliš nepotěší ani spotřeba, která je při zápisu nad úrovní 2,5" disků, a právě kvůli tomu je disk spíše vhodnější do stolního počítače než notebooku.
Graf ceny produktu Kingston V+ 64GB, 2,5", SATAII, SSD, SNVP325-S2/64GB poskytuje server Heureka.cz