Velký test SSD disků – přehled patnácti 60-80GB modelů | Kapitola 4
Seznam kapitol
Závěrečný dvojdíl je věnovaný SSD diskům střední třídy. Kapacita 60-80GB je už pro systém a základní programy více než dostačující, navíc patří díky rozumné ceně k nejvyhledávanějším. U všech 15 modelů jsme prověřili zápis malých i velkých bloků dat, počet operací za sekundu, a také jsme změřili dnes velmi často sledovanou spotřebu.
Představovat po předchozím disku opět značku OCZ, by bylo jako nosit dříví do lesa, a tak si více představíme samotný disk. Do redakce nám k otestování dorazil původní model Vertexu postavený jak jinak než na řadiči Indilinx Barefoot. I když se jedná o novější revizi, stále jsou v disku použity 51nm NAND Flash čipy Samsung. OCZ se u tohoto modelu mimo jiné chlubí, že je disk odzkoušený pro použití v MacBooku.
Balení je stejně skrovné jako v předchozím případě. Jednoduchá papírová krabice, měkká černá vystýlka a stručný manuál. Majitelé operačních systémů bez podpory příkazu trim pak mohou stáhnout utilitu pro „čištění“ prázdného prostoru na OCZ fóru.
SSD disky OCZ Vertex jsou k dispozici v kapacitách 30 GB, 60 GB, 96 GB, 120 GB a 250GB, přičemž všechny modely mají klasické 2,5" provedení a používají rozhraní SATA 300 Mb/s. Uvnitř naleznete MLC NAND Flash čipy Samsung vyrobené 51nm výrobním procesem.
Pro demontáž budete potřebovat malý křížový šroubovák. Předem však upozorňuji, že se tím automaticky připravíte o záruku a uvnitř vlastně neuvidíte nic nového. Pod hliníkovým krytem se skrývá plošný spoj navržený společností Indilinx a osazený SSD procesorem IDX110M00-LC. Tedy novější revize oblíbeného řadiče Barefoot se sníženou spotřebou a podporou kapacity až 512 GB. Vedle něj se nachází 166MHz SDRAM o velikosti 64 MB, která slouží pro meziukládání dat při náročných operacích.
Pokud jste vlastníky disku se starší verzí firmware a nejde vám aktualizovat, kontaktujte Erica Rydera z OCZ. Kontaktní e-mail naleznete na OCZ fóru. Mě poslední verze dorazila na mail až den po vrácení disku, tudíž byly veškeré testy provedeny se starší verzí 1.5.
Přehled výsledků
OCZ vsadilo ve svém Vertexu na ověřený řadič Indilinx Barefoot a v oblasti výkonu je to opravdu znát. Veškeré výsledky spojené se zápisem i čtením v mnoha ohledech několikanásobně předčí klasické disky. Jediné místo, kde OCZ Vertex mírně zaostává za současnou elitou SandForce a Intel je počet operací za sekundu ve 64 vláknových 4KB přístupech současně (64K-64Thrd).
Přístupové doby i rovné přímky při sekvenčním čtení potvrzují, že wear leveling algoritmy pro zachování rovnoměrného opotřebení buněk fungují bez chyb.
OCZ Vertex na mě udělal opravdu velmi dobrý dojem. Po podělení všech výsledků cenou a spotřebou mohu konstatovat, že disky OCZ Vertex patří mezi modely s nejlepším poměrem cena/výkon na českém trhu. Nejen cena 54 Kč za 1 GB je toho jasným důkazem. Vždyť ve většině benchmarků zůstal jen o několik málo procent za Corsairem Extreme a svojí nadopovanou edicí s přídavkem Turbo. Hodnota latence při náhodném zápisu je na velmi dobré úrovni; v syntetickém benchmarku ATTO patří disku v oblasti zápisu jedna z předních příček. Drobnou mouchou je jen práce s malými bloky dat, kdy čtyři kanály Barefootu nedokáží překonat deset kanálů Intelu v počtu operací za sekundu (iops). Pokud vám připadá Intel velice drahý a z nějakého důvodu nemáte důvěru v disky SandForce, popřípadě jste vlastníkem stylového počítače Apple, je pro vás koupě disku OCZ Vertex jasná volba (malý testík najdete i zde). V poslední řadě však nesmím opomenout ani kvalitní technickou podporu. Z těchto důvodů uděluji disku OCZ Vertex 60 GB stříbrné ocenění.