Velký test SSD disků – přehled patnácti 60-80GB modelů | Kapitola 8
Seznam kapitol
Závěrečný dvojdíl je věnovaný SSD diskům střední třídy. Kapacita 60-80GB je už pro systém a základní programy více než dostačující, navíc patří díky rozumné ceně k nejvyhledávanějším. U všech 15 modelů jsme prověřili zápis malých i velkých bloků dat, počet operací za sekundu, a také jsme změřili dnes velmi často sledovanou spotřebu.
Čínská, potažmo i tchaj-wanská nátura, je známá výrobou pokud možno levných a ještě levnějších výrobků. Díky tomu vznikla v roce 2001 společnost A-Data zaměřená na výrobu levných paměťových modulů. Postupem času začala vyrábět i USB flashdisky a paměťové karty. Díky tomu se v roce 2008 stala druhým největším výrobcem pamětí (7,1 % trhu). Poslední dva roky se zabývá také výrobou SSD disků.
Již na první pohled působí krabička z měkkého bílého papíru velice levně a její obsah vás nepřesvědčí o opaku. V průhledném plastu naleznete uložený SSD disk vyrobený opět, jak jinak, z plastu a z jednostránkového manuálu se nedozvíte o vlastnostech disku vůbec nic.
Přestože předchozí řádky mohly u někoho vyvolat dojem, že se jedná o levnou čínskou hračku (kterou je škoda hodit po psovi), opak je pravdou. V plastových útrobách se nachází plošný spoj s ověřeným řadičem Indilinx Barefoot. A-Data se snažila pochopitelně co nejvíce ušetřit, a tak navrhla menší a levnější plošný spoj, který však obsahuje vše důležité.
Poblíže SATA konektoru se nachází novější „LC“ revize řadiče Indilinx Barefoot. Samozřejmostí je tak 64MB vyrovnávací SDRAM paměť Elpida běžící na 166 MHz. I když řadič podporuje modernější, jsou (nejspíše kvůli výhodnější ceně) osazeny na plošném spoji (PCB) MLC NAND Flash čipy Samsung vyrobené 51nm výrobním procesem obsahující (z pochopitelných důvodů) defektní buňky (PCB0 = badblock inclouding).
Kvůli nízké ceně se musí dělat kompromisy za všech okolností. Testovaný SSD disk A-Data S592 měl již od prvopočátku 20 vadných bloků. Jejich počet se však během testování nezvyšoval, pouze tu a tam snížily přenosovou rychlost a zabránily provedení některých testů (vizte následující kapitolu). Podobnost číselného označení firmwaru s diskem Transcend není náhoda. Výsledky obou SSDček měli k sobě blíže než k modifikovaným diskům Corsair a OCZ.
Přehled výsledků
Od výroby vadné bloky měly za následek, že některé testy nešly provést. Na druhu stranu dopadla A-Data díky řadiči Barefoot velmi dobře.
Vadné bloky způsobily vyšší (horší) přístupovou dobu během čtení, zápisu překvapivě neškodily.
Kvůli použití cenově výhodných defektních buněk a starší verzi firmwaru (novější, než z letošního jara na stránkách A-Data není) zaostává disk o pár procent za referenčním Transcendem. Na druhou stranu pro použití v notebooku je z důvodu nižší spotřeby (se kterou souvisí delší výdrž baterie) mnohem výhodnější k pořízení právě A-Data. Ti, co si nechají pro každou korunu koleno vrtat je, byla a vždycky bude A-Data jasnou volbou. Vinou českých obchodníků však cena disku nekopíruje zahraniční trhy. Spíše low-endový disk A-Data S592 s krátkou dvouletou zárukou se u nás prodává dráže než OCZ Vertex s optimalizovaným firmwarem a kvalitní technickou podporou. S OCZ však také souvisí kompatibilita s utilitou Wiper, která umožňuje optimalizaci prázdného místa na disku.
Graf ceny produktu A-Data S592 64GB, 2,5'', SATAII, SSD, AS592S-64GM-C poskytuje server Heureka.cz