Velký test SSD disků – přehled patnácti 60-80GB modelů | Kapitola 2
Seznam kapitol
Závěrečný dvojdíl je věnovaný SSD diskům střední třídy. Kapacita 60-80GB je už pro systém a základní programy více než dostačující, navíc patří díky rozumné ceně k nejvyhledávanějším. U všech 15 modelů jsme prověřili zápis malých i velkých bloků dat, počet operací za sekundu, a také jsme změřili dnes velmi často sledovanou spotřebu.
Roku 1994 byla v kalifornském Fremontu založena společnost Corsair. Již od svých počátků byla zaměřena na zákazníky ladící s enthusiasmem své počítače k dokonalosti. První úspěch zaznamenala společnost prodejem přídavných L2 cache pamětí pro procesory Pentium. Postupem času se portfolio začalo rozšiřovat o nejrůznější operační paměti. Dnes se nabídka Corsairu skládá kromě výběrových pamětí i z napájecích zdrojů, audio příslušenství, počítačových skříní, chladičů a také SSD disků. Právě na trhu s SSD disky se začal Corsair více angažovat až s druhou generací. Jeho nabídka disků se skládá z modelů Force Series (SandForce SF-1200), Nova Series (Indilinx Barefoot + Intel NAND Flash), Reactor Series (JMicron JMF612), Performance Series (Samsung) a Extreme Series (Indilinx Barefoot + Samsung NAND Flash).
Podle stránek výrobce patří řada Extreme k třetí nejrychlejší. Lépe je na tom Nova s kombinací řadiče Barefoot + 34nm NAND Flash čipů Intel a Force s řadičem SandForce SF-1200 a 34nm IMTF NAND Flash. Přestože není cena disku zrovna lidová, je balení velmi skromné. Kdo by čekal nějakou samolepku jako tomu bývá u zdrojů, bude zklamán – nic jiného než disk v plastovém rámečku uvnitř skrovné papírové krabičky nenajdete.
Elektronika disku je uložena ve štíhlém 2,5" šasi tlustém 9,5 mm a natřeném načerno. Vzhledem k tomu, že disk vychází ze standardního návrhu pro Indilinx Barefoot, naleznete vedle napájecího konektoru dva piny. Ty při propojení umožní „hardcore“ aktualizaci firmwaru. Ale o tom si povíme u disků od OCZ.
Řadič Indilinx Barefoot se stal prvním vážným konkurentem Intelu. Přestože má pouze čtyři 16bitové kanály, dokáže jej díky vlastnímu ARM7 procesoru na 233 MHz a 64MB vyrovnávací paměti hravě překonat v sekvenčním zápisu. Kde však mírně zaostává, jsou náhodné operace. Ale to se dá zlepšit optimalizovanějším firmwarem, rychlejší vyrovnávací pamětí cache anebo modernějšími paměťovými buňkami (M00 = 51 nm Samsung, M01 = 34 nm IMTF). A právě Corsair Extreme je zástupce původní verze s 51nm NAND Flash čipy Samsung s 64MB SDR cache taktované na 166 MHz. Hlavně díky optimalizovanému firmwaru okupuje druhou příčku našeho testu.
Jedinou slabou stránkou SSD disků Corsair je jejich softwarová podpora. Naštěstí je disk postavený na referenčním návrhu Indilnx Barefoot, který má ve svém firmwaru zahrnutu automatickou správu smazaných buněk (garbage collection), která je nezávislá na akci uživatele. Pokud jste na disk nainstalovali jiný operační systém, než Windows 7 (třeba postarší Windows XP nebo MacOS X), a přesto pozorujete po nějaké době používání zpomalení běhu, nezoufejte. Konkurenční OCZ vyvinula pro čištění smazaných buněk (pozn.: Windows označí jako smazané, ale fyzicky data zůstávají) vlastní utilitu Wiper. Pak už jen stačí vytvořit startovací flashdisk s DOSem, v BIOSu vypnout AHCI režim a Wiperem vyčistit smazaný prostor.
Přehled výsledků
Výsledky v AS SSD Benchmarku jsou, co se sekvenčních operací týče, prakticky shodné s Intelem. Corsair však zaostává při práci s malými bloky dat. Přesto jde o velmi dobrý výsledek a nebýt vyšší ceny, zcela jistě by ho neminula stříbrná medaile.
Při pohledu na křivky je jasné že trim i garbage collection fungují správně. V opačném případě by výrazně stoupla latence při zápisu (mimochodem, při zápisu náhodných dat je pětinová oproti Intelu) a křivka by obsahovala velké zuby.
Výsledky disku Corsair Extreme X64 se ve většině testů pohybují několik procent nad úrovní konkurence (vyjma disků OCZ Vertex a OCZ Vertex Turbo). I když nedosahuje ve špičkách tak vysokého iops (počet operací za sekundu) jako Intel (38 462/14 849 vs. 16 874/2 530), díky 64MB vyrovnávací paměti však s přehledem zvládá náhodné čtení i zápis bez výrazného poklesu výkonu (Intel X25-M 8/3 MB/s, Corsair X64 168/132 MB/s). Oproti konkurenci postavené na Barefootu je ale Corsair o pár set korun dražší. Nebýt řadičů SandForce, jsou špičkové modely SSD disků postavené na řadiči Barefoot díky nízké ceně jasnou alternativou Intelu (5 000 Kč vs. 3500 Kč). Předností Corsairu je také nízká spotřeba, díky ní se disk hodí i pro použití v notebooku. Co je ale opravdu veliká škoda je délka záruky. Corsair na svých stránkách sice proklamuje tříletou záruku, ale mnoho českých prodejců, ve snaze zbavit odpovědnosti zkrátilo toto období na pouhé 2 roky. Případné potíže během třetího roku provozu tak budete muset řešit přímo s výrobcem.
Graf ceny produktu Corsair Extreme 64GB, 2,5", SATAII, SSD, CMFSSD-64D1 poskytuje server Heureka.cz