
ASUS ExpertBook B1 B1500 – svižný notebook domů i do práce | Kapitola 3
Seznam kapitol
Tentokrát si dáme odbočku od strojů nabitých specialitkami a pro změnu se mrkneme na normální kus hardwaru. Expertbook, který nám ASUS tentokrát zapůjčil, se se svými parametry řadí mezi noťasy vhodné pro klasickou práci, online výuku a pro odreagování nenáročné hry. Pojďme společně nahlédnout na útroby notebooku ve fešném hliníkovém těle za velmi slušnou cenu.
Notebook je poháněný procesorem Intel 11. řady, konkrétně modelem i5-1135G7. Jedná se o čtyřjádrový osmivláknový procesor s frekvencí 2,4 GHz (max. 4,2 GHz při turbo boostu). Hlavním pozitivem tohoto procesoru je extrémně nízké TDP. Při maximální zátěži si vezme 28 wattů, v režimu idle (třeba i při přehrávání videa) se příkon CPU motá kolem 1 wattu a při běžné práci se pohybuje někde okolo deseti wattů. Detailnější informace jsou na screenu CPU-Z, případně na stránkách Intelu.

Integrovaná grafika Intel Iris XE Graphics porporuje rozlišení až 4K při 60 Hz přes HDMI. Díky portům HDMI a USB-C Thunderbolt 4 tak můžete připojit hned dva monitory s 4K. Grafika si poradí s rozhraním DirectX 12.1 a OpenGL 4.6.

Jedná se o stejné integrované grafické jádro, jako jsme tu měli v předchozím testu, kdy se pokus o spuštění PUBG nezadařil a nové Diablo 2 jelo při nízkých detailech a stáhnutým škálováním rozlišení kolem 35–40 FPS. Na žádné extra hraní nových titulů to není. Poradit obstojněji by si mohla s méně náročnými hrami, případně s tituly kolem roku 2015. Ze screenu GPU-Z se o jejích schopnostech můžete dozvědět více detailů.

Na desce tohoto modelu je napevno napájených 8 GB paměti DDR4 s taktem 3200 MHz, kterou je možné díky dalšímu slotu rozšířit na maximální kapacitu 40 GB. O úložný prostor a rychlý přístup k datům se stará rychlé 512 GB NVMe SSD, konkrétně Western Digital WDC PC SN530. Běží na sběrnici PCIE Gen3 x4, má životnost 300 TBW, dosahuje rychlosti čtení až 2400 MB/s a zápisu 1750 MB/s. Asus myslel samozřejmě i na zabezpečení dat v případě krádeže a nezapomněl na čip TPM 2.0, díky kterému lze šifrovat obsah disku bitlockerem, případně lze notebook zabezpečit předinstalovanou aplikací přímo od Asusu. Nechybí ani modul WiFi 6 modul pro ještě stabilnejší bezdrátové připojení k síti. Samozřejmostí je standardní grafický BIOS, jaký zná snad každý, kdo kdy přišel do styku s ROG deskou. Verze pro notebooky je bohužel o dost funkcí očesaná. Na taktování můžete rovnou zapomenout.

Pochvalu si zaslouží FullHD IPS displej o úhlopříčce 15,6 palců, který se chlubí opravdu tenkými rámečky a dostatečnou svítivosti 250 nitů. Celková hmotnost notebooku činí 1,73 kg. Škoda jen slabší výdrže 42Wh baterie, která se v kombinaci s displejem IPS vybíjí opravdu kvapem. Během dvouhodinového přehrávání filmu ztratila 56 % své kapacity při maximálním jasu, ani aktivace úsporného režimu baterii příliš nepomohla.
