PCTuning Článek

Asus Rampage III Black Edition – bez nadsázky lahůdka

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 4. 2011 00:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Sen každého hráče a nadšence 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky a čipů
8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Thunderbolt karta – LAN a zvuk 13. Hodnocení

V testu si představíme jednu z posledních desek s X58 Express. I když se éra této úspěšné řady blíží ke konci, uvedl pro ni Asus svou nejlepší desku. Perfektní zpracování, výbava pro taktování, neskutečný BIOS, extra zvuková a síťová karta a mnoho dalšího dělá z této desky něco, na co se prostě musíte podívat – alespoň v recenzi.

Reklama
Reklama

Detail dvou SPI Flash čipů od společnosti Macronix, ano jsou to BIOSy

Detail tlačítka na přepínání BIOSů a panel připojení počítačové skříně

Dvojice programovatelných procesorů jež se starají o iROG funkce desky. Mají na starosti ukládání profilu přetaktování, komunikaci s taktovacím softwarem a spoustu dalšího.

Jižní můstek ICHR10 - setkáváme se sním už naposledy

Diskový řadič SATA 6G od Marvell

PC-Express přepínač od PLX – slouží k připojení USB 3.0 a SATA 6G portů k PCI-E sběrnici. Zároveň dodává PCI-E linky pro PCI-E x1 sloty.

Vlevo napěťový kontrolér uPi napájení severního můstku a pamětí, napravo USB 3.0 čip od NEC

Bezdrátový modul Bluetooth a WiFi, tlačítko na Q-Reset (odpojení CPU od napájení v případě, že nechce najet hluboce zmrazený).

Generátor frekvence PCI-E sběrnice od ICS

 Generátor frekvence CPU a zbytku desky od ICS

Trojice LED diod, jež najdeme u každé důležité komponenty desky, ukazují napětí ve třech úrovních popsaných textem na obrázku

Červený je standardizovaný USB 3.0 konektor pro externí vyvedení portů, vedle je pak jumper pro nastavení QPI LoadLine kalibrace, lze zapnout a vypnout. Také si všimněte několika LED diod, které signalizují úspěšnost detekce zobrazených zařízení při postu desky.

Červené tlačítko má dvě funkce, zaprvé nahrává váš předvolený profil BIOSu v režimu Go Button, a nebo po dlouhém podržení funguje jako MemOK!. Dále vidíme přepínače na vypínání PCI-E slotů, tlačítka na ovládání desky a měřící body napětí. Vzadu si také všimněte jumperu pro LN2 mód, ten používáme k taktování pod dusíkem.

Stavový displej a jeho ovládací čip

Severní můstek X58 Express

Kontrolér napájení procesoru od výrobce Chil

Další NEC USB 3.0 čip

Síťový kontrolér Intel, pokud si myslíte, že jde o nějaké luxusní řešení od polovodičového giganta, je tomu spíše naopak. Jde o nejlevnější síťový kontrolér v nabídce společnosti Intel. Zde by tradiční Realtek posloužil zcela shodně.

Řadič disků pro eSATA porty od JMicron

I/O čip Winbond

Zvukový kodek Realtek se skrývá pod matoucí nálepkou X-Fi 2 Supreme FX. Jde ale o kamufláž, všechny X-Fi funkce jsou pouze softwarové. To deska Gigabyte má skutečný zvukový čip od Creative.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning