PCTuning Článek

Asus Rampage III Black Edition – bez nadsázky lahůdka

Z. Obermaier
Z. Obermaier
5. 4. 2011 22:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Sen každého hráče a nadšence 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky a čipů
8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Thunderbolt karta – LAN a zvuk 13. Hodnocení

V testu si představíme jednu z posledních desek s X58 Express. I když se éra této úspěšné řady blíží ke konci, uvedl pro ni Asus svou nejlepší desku. Perfektní zpracování, výbava pro taktování, neskutečný BIOS, extra zvuková a síťová karta a mnoho dalšího dělá z této desky něco, na co se prostě musíte podívat – alespoň v recenzi.

Reklama
Reklama

Deska je připravena pro všechny procesory s paticí LGA 1366, včetně nových šestijádrových procesorů. Frekvence QPI sběrnice a dalších veličin jsou zde standardní a nijak se nevymykají všem ostatním deskám na trhu. Deska umožňuje nastavit nové úsporné režimy i funkci SMT (Hyper-Threading). Čipset tvoří severní můstek X58 Express s jižním čipem ICHR10.

Osadit lze pouze moduly DDR3 od frekvence 1066 MHz (oficiální podpora pamětí DDR3-800 byla tiše stažena) až do 2200+ MHz. Deska umožňuje nastavit děličky pamětí dle specifikace Intelu a osazeného procesoru. Na vyšší frekvence, než je nejvyšší násobič, je nutné se dopracovat přetaktováním. Osadit můžeme šest modulů s maximální kapacitou 24 GB paměti.

Na desce je osazen síťový čip Intel a zvukový čip Realtek. Druhá síťová karta je na přídavné kartě. Deska disponuje osmi SATA porty, dva jsou standardu SATA 6G. Další dvojice portů je eSATA na zadním panelu. Mezi další zajímavosti patří bezdrátové síťové prvky a velký počet USB portů. Zamrzí snad jen absence Firewire rozhraní. Další výbavu a porty si představíme v detailech u prohlídky desky.

Zadní panel desky je luxusně vybaven. Osazení je následující, zleva PS2 klávesnice nebo myš, dva porty pro antény, reset BIOSu, 2× USB, 2× USB a eSATA, ROG Connect tlačítko, USB ROG Connect, LAN + 2× USB, audio výstupy.

Software

Asus (stejně jako MSI) nyní zabalil všechny utility do jednoho jediného ovládacího menu. Sice se každá část nahrává poprvé déle, je to ale pokrok. Nemusíte hledat kde co nastavit, vše máte po ruce. Podívejme se na opravdu velkou porci obrázků ze všech aplikací. Tady si ji prohlédněte na videu, dále už jen statické obrázky.

Nejprve si při instalaci musíte zvolit jaké programy chcete používat a nainstalovat. Ty lze poté dále v tomto prvním menu vypnout nebo zapnout.

Další záložka vám prozradí veškeré dostupné informace o vašem systému a jeho nastavení. Lze se podívat na verzi BIOSu a další parametry. Tato aplikace má tři záložky.

Další aplikací je MyLogo, ve které si můžete změnit úvodní obrázek při bootování desky. Updatovat lze i BIOS, k tomu ale slouží lépe jiný program.

Tím je starý známý Asus Update, jež vám umožní stáhnout nový BIOS z internetu a updatovat jej pak ve vaší desce. Také si můžete uložit ten stávající.

Dalším dílčím ukazatelem je aplikace Sensor, která se „přilepí“k jakémukoliv oknu na pravou stranu. Ukazuje všechna napětí a teploty systému.

Stejné povahy je utilitka CPU Frequency. Ta se také přilepí napravo od jakéhokoliv okna a neumí než ukázat aktuální takt všech jader CPU.

Nejdůležitějším aplikací je samozřejmě TurboV EVO pro taktování. Tato aplikace a její vzhled se už dlouho nezměnil a známe ji takto v podstatě už od začátku její existence. Nahoře je možné změnit všechny důležité volby frekvence a napětí, dole pak další položky. Změny lze uložit do profilu nebo přímo do BIOSu.

Kromě voleb na základní obrazovce je zde také samostatná obrazovka změny násobiče všech jader procesoru. Zde můžete ručně hýbat taktem všech jader, v našem případě šlo o šestijádrový CPU. Jádra jsou očíslována římskými číslicemi od I do VI.

Hodně zajímavou aplikací je ovládání DIGI+ VRM. První posuvník nastavuje úroveň LoadLine kalibrace, druhý pak ovlivňuje nastavení ochrany proti nadměrnému proudu. Poslední posuvník dole pak mění frekvenci napájecího obvodu. Zde v žádném případě neplatí, že čím vyšší,tím lepší!

Dalším programem v Ai Suite je EPU úsporné funkce. Zde si tradičně můžete zvolit ze tří základních profilů a jeden lze i ručně upravit dle libosti.

Jak už název aplikace FAN Xpert napoví, jde o ovládání dvou ventilátorů desky. Zvolit lze z několika přednastavených průběhů chodu ventilátoru a samozřejmě také umožňuje zcela ruční nastavení.

I stará známá utilita Probe II se nám oblékla do rudého kabátku nového Ai Suite. Ta kromě sledování všech veličin desky také umožňuje nastavení varování při překročení nastavených limitů pro hlídání.

Poslední aplikace softwarového balíku je pak nahrávač hodnot senzorů Sensor Recorder. Zde můžete sledovat a zaznamenat do souboru opravdu vše,co se vám zlíbí, včetně snímání externích teplotních čidel. Pro někoho, kdo chce mít svůj systém pod absolutní kontrolou, zajímavá věc.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning