PCTuning Článek

Asus Rampage III Black Edition – bez nadsázky lahůdka

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 4. 2011 00:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Sen každého hráče a nadšence 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky a čipů
8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Thunderbolt karta – LAN a zvuk 13. Hodnocení

V testu si představíme jednu z posledních desek s X58 Express. I když se éra této úspěšné řady blíží ke konci, uvedl pro ni Asus svou nejlepší desku. Perfektní zpracování, výbava pro taktování, neskutečný BIOS, extra zvuková a síťová karta a mnoho dalšího dělá z této desky něco, na co se prostě musíte podívat – alespoň v recenzi.

Reklama
Reklama

V pravém dolním rohu je červené tlačítko - přepínač BIOSů. Vedle něj je konektor pro připojení počítačové skříně a konektor ventilátoru. Také si jistě všimnete dvou BIOSů v paticích a černého USB konektoru. Další detaily si prohlédneme později.

Téměř veškeré možnosti desky pro připojení disků zobrazuje obrázek. Prvních šest SATA 3G portů je vyvedeno z jižního můstku a dva šedé SATA 6G patří k čipu Marvell. Na zadním panelu jsou pak ještě dva eSATA z čipu JMicron.

Pohled do oblasti kolem paměťových slotů, nám odhalí napájecí konektor desky a spoustu dalších zajímavostí. Tuto oblast nazývá výrobce jako OC Zone. Dominantou je červený USB 3.0 konektor pro bracket. Dále dvojice jumperů, řada LED diod, tlačítko na OC profily a MemOK!, vypínače PCI-E slotů, zapínací a resetovací tlačítka, stavový displej a konektor ventilátoru. Zapomenout nesmím ani na řadu měřících bodů napětí. Vše si ale také prohlédneme pěkně v detailech.

Chlazení desky a teploty

Nad jižním čipem je pouze malý pasiv s přilepeným logem výrobce. Je dobré, že konečně i Asus upustil od nesmyslného propojování chladičů heat-pipe a vše jsou samostatné chladiče. Teploty byly vyšší, během zátěže se pohybovaly mezi 55-60 stupni.

Nad severním můstkem je relativně malý pasiv s jednou heat-pipe vedoucími k pasivu nad mosfety. Logo svítí a teploty se v dlouhodobé zátěži pohybovaly pod 65 stupňů. Chladič nad mosfety se ale dostal až k 70-ti stupňům, což není nijak tragická hodnota.

Napájení procesoru je šestnácti-fázové tvořené plně digitální kaskádou z čipů CanPAK (DirectFET+) od výrobce IR. Každá fáze se skládá z low a high mosfetu a všechny jsou řízeny vestavěným Driverem a poté globálně kontrolérem. Tomuto řešení Asus říká Extreme Engine Digi+. Kompletní fáze se skládá ze dvou mosfetů, kondenzátoru o kapacitě 270uF a kvalitní cívky o hodnotě 0,68uH. Další kapacitory nahradilo pole Proadlizer s parametry 2,5V při 900uF. Aby se teplo lépe přenášelo a odvádělo od desky, je také namontován chladič z obou stran PCB.

O tom, že deska zcela postrádá klasický PCI slot jsem se už zmínil a z pohledu na desku je to hned jasné. Zde zkrátka osadíte už jen moderní nové karty, pro starší hardware není deska určená. Do dlouhých PCIe x16 slotů lze samozřejmě osadit i karty PCIe x1 nebo PCIe x4, což zde uvádím jen pro osvěžení informací. Na levé straně je umístěno mnoho ovládacích čipů přídavných zařízení, na spodní hraně desky pak konektory: Audio panel, napájení PCI-E slotů, konektory ventilátorů a další.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning