PCTuning Článek

Asus Rampage III Black Edition – bez nadsázky lahůdka

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 4. 2011 00:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Sen každého hráče a nadšence 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky a čipů
8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Thunderbolt karta – LAN a zvuk 13. Hodnocení

V testu si představíme jednu z posledních desek s X58 Express. I když se éra této úspěšné řady blíží ke konci, uvedl pro ni Asus svou nejlepší desku. Perfektní zpracování, výbava pro taktování, neskutečný BIOS, extra zvuková a síťová karta a mnoho dalšího dělá z této desky něco, na co se prostě musíte podívat – alespoň v recenzi.

Reklama
Reklama

Jde o desku nacpanou novinkami k prasknutí, tedy se neobejdeme bez obligátní porce slajdů. K dispozici jich je opět velké množství, podívejte se na ty nejzajímavější. Ty jež jsou společné s desku Rampage III Extreme jsem dnes nepoužil, jen ty unikátní pro tuto desku.

Začněme novinkami pro extrémní a pokročilé taktování. První je nová položka BIOSu pro vyšší 2D výkon procesorů Gulftown, jak to ale funguje, nevím. Benefit by to mělo přinést pro test SuperPi. Dále deska umožňuje nastavit pokročilé ladění BCLK frekvence pro dosažení vyšších základních taktů. Opět nevím, jak to funguje a v praxi se to zřejmě projeví jedině pod dusíkem. Třetí novinka je ladění řízení QPI a PCI-E sběrnice, s čímž souvisí i jumper na zamezení poklesu napětí QPI sběrnice.

Novinkou, jež mají ale i desky pro Sandy Bridge, je ROG Connect GPU TweakIt. Pomocí této funkce lze taktovat grafické karty přímo z připojeného notebooku. Tato funkce je dostupná i pro další desky po upgrade BIOSu. Tuto funkcionalitu zdokonalil známý guru Shamino, který nyní pracuje pro Asus.

Třetí slajd ukazuje bezdrátovou výbavu desky. Ta sestává z Bluetooth High Speed a klasické WiFi karty. Zajímavý je zejména onen Bluetooth HS modul, který napravuje žalostnou rychlost klasického rozhraní. Pomocí této technologie lze počítač spojit s mobilem a ovládat a sledovat jej skrze něj. Video ROG Direct je zde.

Zajímavou featurou BIOSu je detekce pamětí a grafických karet. I tuto novinku jsme poprvé viděli u desek s paticí LGA 1155. V BIOSu se vám ukáže osazení a pokud jsou komponenty funkční, i jejich základní specifikace. To pomůže při odhalování problémů s nefunkčním hardwarem.

Důležitou součástí desky je přídavná síťová a zvuková karta Thunderbolt. Kvalita zvukovek Xonar je známá a na stejném základu vyrobil Asus i tuto kartu. Zvuk by měl být daleko čistší než u konkurenčních řešení a odrušení od zbytku počítače a dalších obvodů je vyřešeno kovovým krytem a přepážkou. Ostatně kartu si rozebereme a prohlédneme důkladně.

Horní část karty tvoří zvuková karta a ultra kvalitní sluchátkový zesilovač, nalevo a napravo pak samostatné napájení karty. Osazeny jsou vskutku luxusní převodníky a součástky včetně kondenzátorů.

Karta je určená zejména pro sluchátka a nebo stereo reproduktory. Díky použitém výstupu je možné použít sluchátka až do 300 ohmů. Na výstupu je osazen kvalitní zesilovač.

Druhá část zmíněné karty Thunderbolt patří síťové kartě od společnosti Bigfoot. Jde o programovatelný procesor naprogramovaný právě jako síťový kontrolér. Ten by měl snižovat latence a celkově zlepšit herní výkon při síťovém hraní. Kartě se budeme věnovat i z tohoto pohledu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning