PCTuning Článek

Asus Rampage III Black Edition – bez nadsázky lahůdka

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 4. 2011 00:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Sen každého hráče a nadšence 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky a čipů
8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Thunderbolt karta – LAN a zvuk 13. Hodnocení

V testu si představíme jednu z posledních desek s X58 Express. I když se éra této úspěšné řady blíží ke konci, uvedl pro ni Asus svou nejlepší desku. Perfektní zpracování, výbava pro taktování, neskutečný BIOS, extra zvuková a síťová karta a mnoho dalšího dělá z této desky něco, na co se prostě musíte podívat – alespoň v recenzi.

Reklama
Reklama

BIOS této desky je v několika ohledech zvláštní, co vás zaujme hned na první pohled je barva pozadí. Jde o černou verzi desky, tedy i BIOS je černý. Druhou zajímavostí je ohromné množství možností nastavení taktování, což si samozřejmě ukážeme. Na druhou stranu, jde o platformu nepřipravenou pro UEFI, a tak jde o klasický BIOS bez tohoto rozšíření.

První obrazovkou BIOSu je Extreme Tweaker, my se na něj ale podíváme až naposledy. Druhá položka je klasickým výčtem disků, data a základních nastavení. Podívat se lze i na osazené komponenty.

Poté co rozliknete volbu Advanced, otevře se následující nabídka. Každou z nich si ukážeme na samostatné fotografii, jde o víceméně známé položky.

První CPU Settings je s námi v této podobě už roky. Nastavit lze násobič, úsporné funkce, virtualizaci, počet aktivních jader CPU a Hyper-Threading. Zajímavá je ale volba Performance/Watt select. Zde je možné nastavit jakýsi poměr mezi spotřebou a výkonem, aby se CPU držel v nějakých mezích. Deska pak sama řídí jeho takty a napětí. Bohužel detaily výrobce nesdělil ani v manuálu.

Další volba je klasické menu přídavných součástí desky. První volba vypne všechny čipy, následující volby pak umožňují samostatné vypnutí jednotlivých položek. Jejich funkce jsou jasné z názvů.

Menu LED Control také naznačuje, čeho se týká, jde o nastavení všech různých svítítek na desce, včetně loga na severním můstku a dalších ukazatelů napětí.

Dalším menu je iROG konfigurace. Zde najdeme pouze volbu jež počítá zapnutý čas počítače, k čemu to ale je, netuším.

V menu Tools najdeme utilitu pro update BIOSu, nastavení profilů pro Go Button a výběr ze dvou BIOSů. V poslední položce si lze kopírovat obsah BIOSů mezi sebou a různě je nastavovat jako primární nebo sekundární.

Nyní se dostáváme k menu Extreme Tweaker. V horní části vidíte nastavení, kde je důležitá frekvence CPU a pamětí a stav dvou přepínačů umístěných na desce. Novinkou, kterou už ale známe z desek s P67 Express, je GPU.DIMM Post. Zde se podíváte, zdali vaše deska rozeznala všechny paměti a grafické karty. Dále je možné zvolit automatické nebo manuální taktování, násobič CPU a zvýšení výkonu pro SuperPi (2D Performamce Booster). Dále lze vypnout hlídání Turbo limitu a nastavit všechny důležité frekvence a děličky desky. Ty si ukážeme za chvilku.

POZOR! Pokud vymažete nastavení BIOSu a vše bude v původním stavu nastavené na Auto, objeví se v BIOSu jedna položka – Extreme OC Profile. Tu když zvolíte, systém sám nastaví vše pro extrémní taktování. Zapne se mód pro LN2, nastaví se všechny položky správně pro extrémy, včetně napětí a všech pokročilých voleb. Také se automaticky vypnou všechna přídavná zařízení desky. Tohle je hodně dobrá věc i pro zkušenější uživatele.

Takto vypadá funkce GPU.DIMM Post. Vidíme, že naše deska správně detekovala jednu grafickou kartu a tři moduly pamětí. Uvidíte i zevrubné parametry komponent.

Volba CPU Turbo Power Limit vypíná ochranu procesoru při zapnutém Turbo módu. Pokud funkci vypnete, lze nastavit maximální možný násobič pro všechna jádra.

Velice zajímavou funkcí s nejistým vlivem na taktování je BCLK Enhance. Zde se Asus snaží nějak navýšit maximální možnost BCLK frekvenci nad běžné hodnoty kolem 220 MHz. Musím říci, že mi to moc nefungovalo, funkce je určená výhradně pro 32nm čipy Gulftown.

Násobiče pro paměti a unCore jsou u odemčených procesorů také odemčené. Na obrázku se díváte na položky s čipem Core i7-980X. Paměti mohou i bez taktování pracovat až s frekvencí 2,4 GHz.

Další volby nabízejí kontrolu osazených pamětí po dalším postu, pokud nebyly detekovány správně. Zajímavá je také další položka Configuration Protect. Ta zamkne nebo odemkne možnost nastavení časování pamětí, to následuje další položkou.

V další části tohoto menu jsou položky vztahující se k PCI-E sběrnici a QPI. První položky ladí „tvrdost“ napětí QPI sběrnice. Dále je možné ladit napájení všech PCI-E slotů. Následují položky detailního ladění CPU a IOH Skew. V dolní části je pak několik voleb pro napájení. První volba nastavuje řízení fází automaticky dle TProbe nebo Extreme pro stoprocentní zapnutí všech. PWM Voltage Control je napětí ovládání mosfetů, zde nastavujeme až 10 V jako max (což doporučuji). Následuje LoadLine kalibrace, frekvence napájení až do 1000 kHz. Doporučuji ale držet se spíše zpátky, max kolem 500 až 600 kHz. Phase Control také nastavme na Extreme. Za zmínku stojí také CPU Voltage OCP, což je ochrana OCP a jde ji zcela vypnout.

Nastavení časování pamětí je tradičně luxusní. Nastavení je téměř třicet. Kdo si chce se svými paměťmi pohrát, má možnost. Obecně stačí ale ladit jen desítku parametrů.

LoadLine kalibraci procesoru lze měnit v režimu 0 až 100 procent. Zcela vypnutá je ochrana s nastavením 100 procent.

Další dvojice obrázků ukazuje nastavení OCP ochrany procesoru (nadproudová ochrana) a nastavení frekvence napájecích obvodů. Maximálně lze nastavit dle obrázku 950 kHz, což ale důrazně nedoporučuji. Pro normální chod je tak vysoká frekvence zbytečná, napájení zaruší a spotřeba s teplotou samotného napájení významně vzroste.

Také frekvenci napájecích obvodů dalších částí desky lze krapet ladit. Základní frekvenci 250 kHz lze nastavit výše o třetinu, nebo i méně na Auto.

Na závěr prohlídky BIOSu se podívejme na možnosti napětí komponent v menu Extreme Tweaker. Změnám hodnot napětí předchází volba Extreme OV. Obrázek ukazuje maximální napětí, která jsou na desku mířící hlavně k extrémním taktovačům adekvátně vysoká. Možnosti ladění napětí jsou následující:

  • CPU Core Voltage - od 0,85 V do 2,3 V
  • CPU PLL Voltage - od 1,8 V do 2,0 V
  • QPI/DRAM Voltage - od 1,2 V do 2,5 V
  • DRAM Bus Voltage - od 1,5 V až do 2,5 V
  • IOH Voltage - od 1,1 V do 2,1 V
  • ICH Voltage - od 1,5 V do 2,0 V
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning