PCTuning Článek

Asus Rampage III Black Edition – bez nadsázky lahůdka

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 4. 2011 00:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Sen každého hráče a nadšence 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky a čipů
8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Thunderbolt karta – LAN a zvuk 13. Hodnocení

V testu si představíme jednu z posledních desek s X58 Express. I když se éra této úspěšné řady blíží ke konci, uvedl pro ni Asus svou nejlepší desku. Perfektní zpracování, výbava pro taktování, neskutečný BIOS, extra zvuková a síťová karta a mnoho dalšího dělá z této desky něco, na co se prostě musíte podívat – alespoň v recenzi.

Reklama
Reklama

Zpracování a výbava

V tomto směru se jedná o produkt nejvyšší třídy. Zpracování je opravdu výborné, včetně použitých součástek a výbavou porty. Každého jistě potěší exkluzivní výbava desky, čítající tlačítka, bracket USB 3.0 na vytažení ze skříně, dva BIOSy, program na taktování a ovládání z prostředí Windows v jednom místě. Nadšence do ladění a taktování zase nenechá chladným extrémní napájení všech komponent desky, měřící body pro napětí, extrémní jumpery a vypínání PCI-E slotů. Pro běžné použití je také deska vybavena královsky. SATA portů je dostatek, stejně jako USB. Jistě potěší vestavěná WiFi a Bluetooth karta, stejně jako přídavná zvukovka a síťovka Thunderbolt. Zde může zákazníka zamrzet absence Firewire, to už ale záleží jen na preferencích. Také příslušenství je bohaté, najdeme v něm čidla na teploty a spoustu dalších nikoliv nezbytných maličkostí, jež ale vždy potěší.

Přetaktování

V tomto směru jde Asus v dobře vyšlapané cestičce svých předešlých produktů řady Rampage Extreme. Jde o mírně vylepšenou verzi předchozího modelu, kdy se vylepšení týká zejména BIOSu a několik dílčích změn v layoutu desky. To, že je Rampage III Extreme a stejně tato deska dnes jednou z nejlepších voleb pro extrémní taktování, je dnes známý fakt a konkurence zde mírně zaspala. To se ale již brzy změní, vkládáme do dvou následujících desek Gigabyte velké naděje. Budou to mít ale hodně těžké. Z pohledu taktovačů jde zkrátka o absolutní produkt bez jediného nedostatku, snad jen použití ROG Expanderu pro 4-Way SLI je krapet složité. Na druhou stranu mne také zarazil fakt, že bezdrátový modul nelze demontovat, což může být problém v dobrém zaizolování desky kolem patice CPU.

Názor

Závěrečné hodnocení není těžké, u této platformy se všichni výrobci předhánějí ve snaze nabídnout co nejluxusnější výbavu. Samozřejmě za prémiovou cenu. S každým dalším modelem se předchozí „nejlepší“ deska stává starým modelem a nová přebírá žezlo nejlepšího produktu. Stejné je to i tentokrát, Rampage III Black Edition je nejlepší deskou, jež Asus vyrobil pro platformu X58 Express. A to říkám zcela vážně. Jde o nejlépe vybavenou desku z produkce tohoto giganta. Kdyby to bylo obráceně, bylo by něco špatně. Nejvyšší pozice se od novinky vždy čeká a tato deska splňuje všechny požadavky na jedničku. Samozřejmě vím, že v tomto segmentu je velká konkurence.

Gigabyte posílá do ringu hned trojici desek, GA-X58A-UD9, G1.Assassin a GA-X58A-OC. Také MSI se svou Big Bang XPower nasadilo laťku sakra vysokou a vše uzavírá nabídka několika modelů EVGA X58 Classified. Na výběr je tedy spousta desek, záleží jen na vás, jakou zvolíte. I když jsou veškerá slova v závěru pozitivní a pochvalná, krapet kritiky zde také zazní. Deska zkrátka přichází pozdě, jelikož už za půl roku nás čeká obměna high-endu za Sandy Bridge-E. Také cena 10 000 Kč s DPH je vysoká, ovšem není nijak přemrštěná v porovnání s konkurenčními deskami. Zde mi zbývá jen doufat, že stejně (a možná i lépe) vybavené desky nás čekají u procesorů LGA 2011. Na to se už opravdu těším.

Výhody a nevýhody

Redakce PCTuning uděluje základní desce Asus Rampage III Black Edition ocenění Golden Award (doporučeno nadšencům), za nejvymazlenější a nejvybavenější desku série Asus ROG na trhu

Za půjčení desky Rampage III Black Edition děkujeme Asus Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning