PCTuning Článek

Asus Rampage III Black Edition – bez nadsázky lahůdka

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 4. 2011 00:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Sen každého hráče a nadšence 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky a čipů
8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Thunderbolt karta – LAN a zvuk 13. Hodnocení

V testu si představíme jednu z posledních desek s X58 Express. I když se éra této úspěšné řady blíží ke konci, uvedl pro ni Asus svou nejlepší desku. Perfektní zpracování, výbava pro taktování, neskutečný BIOS, extra zvuková a síťová karta a mnoho dalšího dělá z této desky něco, na co se prostě musíte podívat – alespoň v recenzi.

Reklama
Reklama

Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji budete moci koupit i u nás v obchodech. V tuto chvíli byste ji ale hledali marně, skladem ještě nikde není. Dokonce ani ve známých internetových obchodech v USA ji nemají. I když výrobce uvádí dostupnost od začátku března, zatím nikde není k sehnání. Jde pravděpodobně o hodně limitovanou sérii. Podle výrobce by měla deska dorazit na sklady kolem poloviny dubna.

Obsah balení a příslušenství

Krabice je tradičního designu, jako měly všechny high-endové modely v nedávné minulosti. Názvu desky odpovídá i barva krabice, tradiční rudá je pryč a vše je černé. Překvapí vás ale hlavně rozměr krabice, jež je díky ATX formátu desky tradiční. Nekoná se zde zbytečné megalomanství, že kdo má největší krabici, je nejlepší. Po otevření čelní strany, se můžete podívat na desku a všechny hlavní přednosti produktu. Následuje pohled na příslušenství:

Obsah balení je tradičně ohromující. Asus nikdy na zákaznících high-endu nešetřil a ani krize tento trend nezměnila. Příbal v krabici je opravdu bohatý. Kromě věcí na fotografii zde ale nenajdeme žádný přibalený software, což je možná škoda. Na druhou stranu ale najdeme opravdu hodně zajímavých komponent. Seznam obsahu krabice:

 • Manuály
 • Příručka s reportem kvality zesilovače na kartě Thunderbolt
 • Nálepky na kabely
 • DVD s drivery
 • 8× SATA kabel
 • Teplotní čidla
 • USB bracket + eSATA
 • USB kabel pro ROG Connect
 • SLI a CrossFire můstky
 • 2× antény pro WiFi a BT
 • Ventilátor na čipset
 • Sada Q-konektorů
 • Karta Thunderbolt
 • Zadní panel
 • Cena desky: 10 000 Kč s DPH

Základní deska - layout

Rozložení komponent je víceméně standardní a podobné desítkám různých jiných desek. Rozložení musíme srovnávat hlavně s pokrevními sestrami této desky, sérii Rampage Extreme. Jelikož tato deska nemá v příbalu externí krabičku, přibyl na ni stavový displej, jinak je od své příbuzné téměř k nerozeznání. Všechny důležité komponenty jsou u okraje desky, potěší samozřejmě i natočené SATA porty. Deska bohužel nemá PCI sloty, je vybavena pouze PCI-E sloty. Těch je šest, z toho čtyři PCI-E x16. Velký problém je umístění slotů pro paměti moc blízko patice CPU. Můj testovací chladič Noctua nešel nasadit společně s paměťmi Kingston. Musel jsem použít jiný chladič nebo jiné (nižší) paměti. Nízký profil chladičů je solidní, stejně jako jejich upevnění šroubky. Na první i druhý pohled je deska kromě chyby se sloty bezchybná a perfektně vybavená i zpracovaná.

Napájecí kaskáda je jedna z nejextrémnějších na trhu. Zaujmou jistě dva napájecí 8-piny u procesoru, který je napájen celkem šestnácti digitálními fázemi sestavenými z CanPAK mosfetů. Uncore část procesoru má svou třífázovou kaskádu ze stejných mosfetů. Severní můstek a paměti pak napájí také digitální, ovšem jednodušší obvody ze tří fází. Podívejme se také na rozložení PCI-E linek:

Deska má čtveřici PCI-E x16 slotů, ale není na ni žádný PCI slot. Aby bylo možné provozovat 4-Way SLI (neplést s Quad-SLI), musí být osazeny dva PCI-E přepínače nForce 200. Ty ale na této desce nenajdete, proto podporuje pouze SLI ze dvou karet a tří karet, což umožňuje licence pro Intel od Nvidie. Tato deska umí Multi-GPU s více než třemi kartami pouze v režimu CrossFire X. Pokud byste chtěli provozovat 4-Way SLI, je nutné mít ROG Expander.

Čipová sada nese 32 (2× 16) PCI-E linek, ty musí obsloužit všechny čtyři sloty. Jak ukazuje obrázek nahoře, linky se v případě čtyř grafických karet rozdělí na čtyřikrát osm linek, což je víceméně tradiční řešení. Nepotřebné sloty lze také vypnout přepínačem.

Dvojice karet s klasickým dvouslotovým chlazením ve SLI nebo CrossFire na této desce strádat nebude, stále zůstane mezi kartami mezera pro proudění vzduchu. Osadit je musíte do slotů 1 a 3. V případě tří nebo čtyř grafik už to tak dobré nebude, je nutné osadit karty ob slot jako na obrázku. Zahřívání karet bude extrémní, jako ostatně na všech současných, podobně řešených deskách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning