ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy

ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy

Jan Preclík

Jan Preclík

12. 1. 2021 03:00 10

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Unboxing 3. Software 4. Závěr

Se začátkem nového roku Asus přichází s novou herní klávesnici miniaturních rozměrů. Ta potěší zejména hráče, kteří tráví většinu času na cestách a svoje herní nádobíčko tahájí s sebou. Kompaktní rozměry a bezdrátové připojení jsou sice krásná věc, dokáže ale tahle hračka zastoupit i plnohodnotnou klávesnici? 

Reklama
Reklama

Úvod

Časy, kdy jsme se my, hráči, spokojili s membránovými klávesnicemi od Chicony a levnou optikou od Geniusu jsou nenávratně pryč, i když se na ně krásně vzpomíná. V dnešní době jsou trendy podsvícené herní klávesnice s mechanickými spínači oplývající spoustou přídavných funkcí. Ať chceme nebo ne, dražší herní periferie se staly standardem dnešní doby.

Výrobci jsou si tohoto faktu samozřejmě vědomi, a tak se předhání vymýšlením všech možných technologických vychytávek, které by se hráčům zalíbily. Člověk by si řekl, že u mechanických klávesnic už není moc co vymýšlet. Jejich hlavní doménou jsou spínače, které by měly vydržet prakticky celý život a snadné čištění, které odnímatelné klávesy umožňují. Tyto klávesnice zaberou na stole stejný prostor a navíc jsou mnohem těžší, než klasické plastové membránovky.

A tak si chlapíci z Asusu řekli, že je zde potenciální díra na trhu a rozhodli se oslovit davy hraníchtivých cestovatelů a gaučových povalečů, kterým zrovna umřela i druhá zásobní konzole a snaží se rozběhat PC hry na televizi v obýváku. Zatímco klasickými mechanikami trh herních periferií přímo překypuje, malých, lehkých a bezdrátových herních klávesnic je na trhu jako šafránu. Proto přišel Asus s novým modelem klávesnice ROG Falchion, která by se v naší malebné zemičce měla začít prodávat v průběhu ledna. A bude to hitovka, minimálně podle marketingového oddělení!

ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy
i Zdroj: Pctuning

Rozměry klávesnice jsou skutečně kompaktní. Asusu se podařilo vměstnat 68 kláves na plochu o rozměrech 305 x 101 x 38.5 mm (D x Š x V) o váze pouhých 520 gramů. Zmenšení si ale vyžádalo nemalé oběti ve formě ztráty celé oblasti num-locku, F1 - F12 a pár zřídka využívaných kláves (scroll lock, home, end atp.). Šipky naštěstí zůstaly zachovány.

Klávesnici můžete připojit k PC dvojím způsobem. Bezdrátové připojení zajišťuje dongle, který komunikuje s klávesnicí vysokofrekvenčním rádiovým spojením v pásmu  2.4 GHz. Díky tomu můžete počítat s odezvou 1 ms, pokud o to stojíte. Proto také zde není Bluetooth, kde dosáhnout nízkých latencí není tak snadné. Klávesnici si tak můžete pohodlně hodit na klín na sedačce u televize. Pokud ji ale používate u počítače a je zrovna vybitá, můžete přepnout na kabelový provoz. Klávesnici lze používat na kabelu bez připojeného donglu, a to i během nabíjení.

ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy
i Zdroj: Pctuning

Co se bezdrátového provozu týká, výrobce udává až 450 hodin na jedno nabití, samozřejmě s vypnutým RGB podsvícením. Se zapnutými blikátky vydrží klávesnice odhadem tak pár desítek hodin aktivního provozu. Samozřejmostí jsou funkce Anti-Ghosting a N-Key Rollover. Ty zajišťují přesnou registraci stisknutých kláves bez ohledu na to, kolik jich v jednu chvíli zmáčknete.

Klávesnice je navíc osazena integrovanou pamětí, která udrží šest profilů, včetně pěti maker a schémat. Jejich využití tedy není závislé na nastavení aplikace Armoury Crate, kterou klávesnice využívá k většímu uživatelskému komfortu. Tolik k základním parametrům, pojďme se podívat na balení a jeho obsah.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning