ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy

ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy

Jan Preclík

Jan Preclík

12. 1. 2021 03:00 10

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Unboxing 3. Software 4. Závěr

Se začátkem nového roku Asus přichází s novou herní klávesnici miniaturních rozměrů. Ta potěší zejména hráče, kteří tráví většinu času na cestách a svoje herní nádobíčko tahájí s sebou. Kompaktní rozměry a bezdrátové připojení jsou sice krásná věc, dokáže ale tahle hračka zastoupit i plnohodnotnou klávesnici? 

Reklama

Úvod

Časy, kdy jsme se my, hráči, spokojili s membránovými klávesnicemi od Chicony a levnou optikou od Geniusu jsou nenávratně pryč, i když se na ně krásně vzpomíná. V dnešní době jsou trendy podsvícené herní klávesnice s mechanickými spínači oplývající spoustou přídavných funkcí. Ať chceme nebo ne, dražší herní periferie se staly standardem dnešní doby.

Výrobci jsou si tohoto faktu samozřejmě vědomi, a tak se předhání vymýšlením všech možných technologických vychytávek, které by se hráčům zalíbily. Člověk by si řekl, že u mechanických klávesnic už není moc co vymýšlet. Jejich hlavní doménou jsou spínače, které by měly vydržet prakticky celý život a snadné čištění, které odnímatelné klávesy umožňují. Tyto klávesnice zaberou na stole stejný prostor a navíc jsou mnohem těžší, než klasické plastové membránovky.

A tak si chlapíci z Asusu řekli, že je zde potenciální díra na trhu a rozhodli se oslovit davy hraníchtivých cestovatelů a gaučových povalečů, kterým zrovna umřela i druhá zásobní konzole a snaží se rozběhat PC hry na televizi v obýváku. Zatímco klasickými mechanikami trh herních periferií přímo překypuje, malých, lehkých a bezdrátových herních klávesnic je na trhu jako šafránu. Proto přišel Asus s novým modelem klávesnice ROG Falchion, která by se v naší malebné zemičce měla začít prodávat v průběhu ledna. A bude to hitovka, minimálně podle marketingového oddělení!

ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy
i Zdroj: PCTuning.cz

Rozměry klávesnice jsou skutečně kompaktní. Asusu se podařilo vměstnat 68 kláves na plochu o rozměrech 305 x 101 x 38.5 mm (D x Š x V) o váze pouhých 520 gramů. Zmenšení si ale vyžádalo nemalé oběti ve formě ztráty celé oblasti num-locku, F1 - F12 a pár zřídka využívaných kláves (scroll lock, home, end atp.). Šipky naštěstí zůstaly zachovány.

Klávesnici můžete připojit k PC dvojím způsobem. Bezdrátové připojení zajišťuje dongle, který komunikuje s klávesnicí vysokofrekvenčním rádiovým spojením v pásmu  2.4 GHz. Díky tomu můžete počítat s odezvou 1 ms, pokud o to stojíte. Proto také zde není Bluetooth, kde dosáhnout nízkých latencí není tak snadné. Klávesnici si tak můžete pohodlně hodit na klín na sedačce u televize. Pokud ji ale používate u počítače a je zrovna vybitá, můžete přepnout na kabelový provoz. Klávesnici lze používat na kabelu bez připojeného donglu, a to i během nabíjení.

ASUS ROG Falchion - herní mechanická klávesnice do kapsy
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se bezdrátového provozu týká, výrobce udává až 450 hodin na jedno nabití, samozřejmě s vypnutým RGB podsvícením. Se zapnutými blikátky vydrží klávesnice odhadem tak pár desítek hodin aktivního provozu. Samozřejmostí jsou funkce Anti-Ghosting a N-Key Rollover. Ty zajišťují přesnou registraci stisknutých kláves bez ohledu na to, kolik jich v jednu chvíli zmáčknete.

Klávesnice je navíc osazena integrovanou pamětí, která udrží šest profilů, včetně pěti maker a schémat. Jejich využití tedy není závislé na nastavení aplikace Armoury Crate, kterou klávesnice využívá k většímu uživatelskému komfortu. Tolik k základním parametrům, pojďme se podívat na balení a jeho obsah.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama