Asus ROG Strix GF GTX 1660 Ti O6G: ve všech ohledech šílená
Seznam kapitol
GeForce GTX 1660 Ti má TDP 120 W. A 120W karty se dají uchladit i blokem hliníku, na který fouká jeden větrák. Však už se také prodává řada 17cm kartiček. Představte si, co to udělá, když na takovou kartu posadíte 2,5slotový chladič se třemi ventilátory a délkou 30cm, který levou zadní uchladí i karty s příkonem o 100 W vyšším.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
GeForce GTX 1660 Ti využívá nový grafický čip TU116 s architekturou Turing. Na rozdíl nových modelů z vyšší řady RTX 2000 sice neumí hardwarově akcelerovaný ray tracing ani výpočty na tensor cores, ale podporuje řadu jiných technologií z Turingu, které jsme si představili s uvedením architektury – souběžné výpočty s pevnou i plovoucí desetinnou čárkou, variable rate shading, vylepšenou cache, podporuje novou generaci pamětí GDDR6, zkrátka proti minulé generaci s architekturou Pascal jde o významný posun, který pomáhá navýšit výkon především v nových hrách s kolplexiními shadery.
Takty jsou obdobné jako u GTX 1060, decentně narostl počet stream procesorů, díky pamětem GDDR6 stoupla o polovinu paměťová propustnost (ale jsou běží „jen“ na 12 GHz efektivně, zatímco u RTX 2000 na 14 GHz), TDP obou karet je obdobné. V čipu je o polovinu více tranzistorů, ale plocha narostla z 200 mm² jen na 284 mm².
Pokrok proti GTX 1060 je zajímavý, samotná Nvidia jako obvykle ale cílí spíše na zákazníky, kteří karty obměňují ob generaci, a proti GTX 960 už je posun opravu výrazný.


Jestli jsem u MSI GTX 1660 Ti Gaming X za 8800 korun mluvil o vysoké ceně, tady už ani nevím, jak bych ji nazval – Strix GTX 1660 Ti je totiž ještě o tisícovku dražší.
Karta má takt s boost navýšený z referenčních 1770 MHz na 1860 MHz. Má dva BIOSy, oba mají obdobné nastavení boost, liší se ale v řízení otáček ventilátorů. Protože už jsme u GTX 1660 Ti ve střední třídě, testoval jsem tentokrát na pomalejším Q mode, ve kterém jsou takty jen 15–30 MHz nižší (což má reálný dopad na výkon v řádu desetin snímků za sekundu), ale karta je mnohem, mnohem tišší.

GPU-Z ve verzi 2.16.0 si s kartou ještě nerozumí, takže úvodní záložku budeme spíš ignorovat. Na monitoringu stojí za zmínku rozdělená regulace a monitoring ventilátorů na dva konektory. Nejzajímavější je záložka BIOS, kde vidíte power limit navýšený ze 120 na 130 W, možnost dalšího navýšení o 20 % na 156 W a limit teploty na 83 °C s možností navýšení na 89 °C.







Na obalu výrobce upozorňuje na technologii max contact (precizně obráběná základna pro zlepšení přenosu tepla z čipu na chladič), auto-extreme (plně automatizovaná výroba), podporu firemního ekosystému podsvícení Aura Sync, na novou generaci ventilátorů axial-tech fans, přepínač biosů pro přepnutí mezi performance a quiet mode a konečně na firemní aplikaci GPU Tweak II, s jejíž pomocí můžete ladit regulaci karty a přepínat na různé předvolené výkonnostní profily.



V příslušenství je krom obvyklých stručných instalačních příruček a DVD s ovladači a aplikacemi, které jsou zastaralé už v den vydání, ještě dvojice svazovacích pásků. Drobnost, ale užitečná, rozhodně potěší.
Při podobném luxusním příplatku by se ale hodila alespoň redukce na napájení, při nízké spotřebě karty se dá předpokládat, že půjde často jako ugrade do starších sestav se slabším zdrojem, který má pro grafiku jen dva šestipiny. Ale redukce je otázka pár korun, jen je na to potřeba myslet.
