Asus TUF Gaming X3 Radeon RX 5600 XT EVO O6G: Povedl se!
Seznam kapitol
Produkty z řady TUF jsou cílené na zákazníky, kteří hledají kompromis nabízející zajímavý design a lepší cenu než u produktů z rodiny ROG Strix. V případě RX 5600 XT ve verzi TUF3 s trojicí ventiátorů dostanete kartu s rozměrným chladičem a poslední generací firemních ventilátorů, jejíž provozní vlastnosti vyčnívají nad průměr.
Než se pustíme do samotného testu, musím připomenout, že je u Radeonů RX 5600 XT při výběru nutné věnovat zvýšenou pozornost taktům (zejména u pamětí), protože jen málokdy dosahují různé modely s tímtéž čipem tak velké rozdíly ve výkonu. A také se dosud nestávalo, že byste si z obchodu domů přinesli stejnou kartu, jakou jste si vybrali v recenzi, která bude výrazně pomalejší kvůli tomu, že má nižší takty, protože je na ní z výroby nahraný starší BIOS, než je k dispozici na stránkách výrobce.
AMD se totiž dohodlo jen pár dní před uvedením RX 5600 XT, kdy už byly první karty naskladněné, dohodlo s výrobci na navýšení pracovních taktů u některých modelů. U karet z prvních dodávek se tedy může stát, že poběží na nižších taktech, než jsou uváděné v oficiálních parametrech výrobce i v recenzích a zákazníci to budou muset sami napravit nahráním novějšího firmwaru.
Pozor hlavně na paměti
Zásadní rozdíl z hlediska výkonu může být v taktu pamětí. V recenzích vydaných s uvedením RX 5600 XT figuroval nejčastěji Radeon RX 5600 XT Pulse od Sapphire. Fascinující náhodou je právě on jedním z mála modelů, které nabízejí paměti s efektivním taktem 14 GHz. Z více než dvacítky modelů RX 5600 XT, které aktuálně najdete v přehledu na TechPowerUp, je i jediným 14GHz modelem, který u nás můžete momentálně koupit.
Z dalších u nás běžně prodávaných značek by to pak už měl být model Gaming Z od MSI (ale ten se tady zatím neprodává) a Asus ROG Strix RX 5600 XT TOP, ovšem u něj zatím není zřejmé, jestli se v našem regionu vůbec bude prodávat. Pokud ne, pořídíte u nás jen verzi ROG Strix RX 5600 XT O6G, která má paměti jen na 12 GHz stejně jako převážná většina ostatních modelů RX 5600 XT.
A na 14 GHz na pamětech se ještě můžete flashem BIOSu dopracovat u modelu Radeon RX 5600 XT GAMING OC 6G od Gigabyte, ale u něj je to spíše na vlastní nebezpečí a bez záruky, protože výrobce ve specifikacích pro tento model uvádí oficiálně stále jen 12 GHz. Obdobné je to s dvojicí modelů od ASRocku, které mají v oficíálních specifikacích jen 12 GHz, ale výrobce k nim nabízí upravený BIOS navyšující takty pamětí na 14 GHz efektivně.
Oficiální parametry RX 5600 XT
Radeony s architekturou Navi mají ve specifikacích troje takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.
Radeon RX 5600 XT dostal grafický čip s výpočetními jednotkami ve stejné konfiguraci jako dražší a výkonnější Radeon RX 5700, liší se ale použitými takty a především konfigurací paměti.
Připomeneme si nejprve parametry starších Radeonů:
Základní parametry čipu jako počet stream procesorů, rasterizačních a texturovacích jednotek je stejný. Karty s referenčními takty by měly mít herní takt 1375 MHz a takt s boost až 1560 MHz. A nižší je i takt pamětí – efektivní takt je snížený na 12 GHz – ale ne u všech modelů. Abyste se nemohli na výkon RX 5700 dostat přetaktováním, pojistilo se AMD tím, že ořezalo paměťovou sběrnici ze 256 na 192 bitů. Spolu s nižšími takty pamětí tak klesla propustnost pamětí dost výrazně ze 448 na 288 GB/s. Právě nižší propustnost pamětí je to, co dělá největší rozdíl mezi RX 5600 XT a RX 5700. I když budou paměti na RX 5600 XT přetaktované nadoraz a na vyšší takty než má RX 5700, o čtvrtinu seřezaná sběrnice je něco, co taktováním nedoženete – RX 5700 bude v tomto ohledu vždy ve výhodě a vždy na tom nažene výkon.
Asus TUF Gaming X3 Radeon RX 5600 XT EVO O6G
Testovaná karta je momentálně v nabídce Asusu tím levným modelem, který doplňuje dvojici Strixů. Ve specifikacích má od výrobce uvedený herní takt až 1615 MHz a takt s boost až 1750 MHz, při přepnutí do OC mode ve firemní aplikaci GPU Tweak dokonce až 1660 MHz a takt s boost až 1770 MHz.
Asus ke kartě nabízí dva BIOSy, tentokrát ale bez přepínače. Nahrajete ten, který vám bude vyhovovat více (prostě ten tišší). Níže najdete takty, které načítá diagnostika v GPU-Z z BIOSu. Takty obou BIOSů by se podle nich měly výrazně lišit, ale reálné frekvence čipu, spotřeba i výkon je u obou v podstatě stejný, liší se hlavně nastavení regulace otáček ventilátorů.
BIOS pro výkon:
- základní takt: 1420 MHz
- herní takt: 1615 MHz
- takt s boost: 1750 MHz
BIOS pro tišší chod:
- základní takt: 1235 MHz
- herní takt: 1460 MHz
- takt s boost: 1620 MHz
Vlevo je BIOS pro vyšší výkon, vpravo pro tišší chod ventilátorů.
Pokud vás zajímají konkrétní rozdíly jak ve výkonu, tak v chování karet, projděte si grafy z monitoringu karty v testu provozních vlastností, které jsou otestované v obou režimech. Pro testy výkonu a pruhové grafy pro srovnání provozních vlastností jsem zvolil režim Quiet.