Asus vs. MSI – test dvou notebooků s GeForce GTX 560M
Seznam kapitol
Dobrých herních notebooků je v cenové relaci okolo třiceti tisíc jako šafránu. Před rokem se sice prodávaly stroje s ATI Mobility Radeonem HD 5870, ty už jsou však dávno pryč a nástupce nikde. Nakonec nám svitla naděje v podobě GeForce GTX 560M. Zda oprávněně či ne ukáže recenze hned dvou notebooků s tímto grafickým akcelerátorem.
Asus G74S
Pokud bych měl dnes vybírat herní notebook v cenové hladině okolo třiceti tisíc s DPH, asi bych si nevybral. Zatímco v nejlevnějším segmentu okolo dvaceti tisíc se nabízí zajímavé hračky s nVidií GeForce GTX 555M (jmenujme například MSI GR620) a ve výkonném segmentu zase kraluje AMD Mobility Radeon HD 6970 (kupříkladu Goldmax Racer), najít dobrý herní notebook za zmiňovaných třicet tisíc je kumšt. Na vině však nejsou samotní výrobci notebooků, nýbrž AMD a nVidia. Ani jedna ze společností totiž od vydání AMD Mobility Radeonu HD 5870 nedokázala nabídnout smysluplného nástupce. V poslední době se však přeci jen zdá, že na obzoru začíná svítat. Po nepříliš slavné GeForce GTX 460M totiž nVidia přispěchala s nástupcem v podobě novějšího modelu GeForce GTX 560M. Zda stojí za to nebo ne, ukáže dnešní test.
V něm jsem si vzal na mušku hned dva notebooky. První pochází od společnosti Asus a jde o novinku G74S. Jak už název napovídá, jde o nástupce výborné řady G73, se kterou Asus slavil velké úspěchy a z naší recenze si notebook odnesl ocenění. Po stránce designu tak došlo jen k mírným změnám a notebook v testu figuruje jako zástupce velké 17" třídy.
MSI GT683
Druhým testovaným strojem je notebook od konkurenční společnosti MSI. Jmenuje se GT683 a osazen je takřka identickým hardwarem jako výše představený Asus G74S. Jeden velký rozdíl tu ale přeci jen je a jsou jím rozměry. Na rozdíl od Asusu je totiž MSI „jen“ 15,6" notebook a v dnešním duelu tedy vystupuje coby zástupce výkonných herních, ale stále přenosných notebooků.
Osazený hardware
Procesor
Jak už bylo napsáno výše, oba testované notebooky spolu sdílí velkou část hardwarové výbavy. Netýká se to přitom jen grafické karty nVidia GeForce GTX 560M, ale také procesorové platformy. Stejně jako v desktopovém segmentu kraluje i mezi výkonnými notebooky Intel se svou platformou Sandy Bridge. Není tak divu, že procesor této architektury používají oba notebooky, dokonce je osazen i stejný model. Jde o čip označený Core i7-2630QM, který ve výkonném segmentu patří k tomu nejvýhodnějšímu v nabídce. Procesor má čtyři jádra s aktivní technologií Hyper Threading (umí tedy počítat až osm vláken současně), 6 MB L3 cache a základní pracovní frekvenci 2,0 GHz. Tu však díky Turbo technologii dokáže v případě potřeby zvýšit na více jak 2,5 GHz.
Protože oba notebooky běží na platformě Sandy Bridge, není překvapením použití mobilní čipové sady HM65. Samozřejmě jde o nejnovější verzi a není tak nutné se obávat již zažehnaného problému se SATA porty.
Operační paměť
Zatímco před rokem byly v kurzu 4 GB operační paměti, dnes už se nosí dvojnásobek. Oba testované stroje tak jsou od výrobce osazeny dvojicí 4GB modulů typu DDR3. Ty mají základní frekvenci 1333 MHz při časování 8-8-8-24. Notebook Asus G74S je pak dokonce vybaven další dvojicí volných slotů pro paměť, kterou tak teoreticky můžete rozšířit až na gigantických (a pro hry naprosto zbytečných) 16 GB.
Grafický čip
Jak už bylo řečeno několikrát, oba testované notebooky se snaží být především herními stroji a osazeny jsou mobilní grafickou kartou nVidia GeForce GTX 560M. Ta má se svou stolní předlohou společný jen název a po shlédnutí parametrů vaše prvotní nadšení pravděpodobně poleví. Jak je totiž vidět na screenech z programu GPU-Z, je karta založena na jádře GF116 a její parametry jsou tak víceméně shodné se stolní GeForce GTX 550, což je levná karta s cenovkou pod tři tisíce. Nabízí se vám tak potenciál 192 unifikovaných shaderů, 24 ROP jednotek a 192bitové sběrnice s GDDR5 pamětmi, které mají kapacitu naprosto zbytečné 3 GB v případě Asusu a 1,5 GB u MSI.
Proti stolní GeForce GTX 550M má karta navíc snížené frekvence (ty se mírně liší, rychleji taktovaná karta je v notebooku MSI), takže v praxi bude výkon ještě o něco nižší než u stolní GeForce GTX 550M. Nepotěší navíc ani úplně chybějící technologie přepínání grafických karet Optimus, takže ani výdrž na akumulátory pravděpodobně nebude nijak vysoká. V případě notebooku Asus se to dá omluvit technologií 3D Vision u mnou testovaného prototypu (prodejní verze však bude bez 3D Vision a Optimus také neumí), v případě MSI pak nevidím žádné rozumné zdůvodnění, proč Optimus chybí (v procesoru iGPU je).
Displej
Hlavní rozdíl obou testovaných notebooků tvoří úhlopříčka displeje. Zatímco Asus je osazen velkým matným 17" panelem, menší notebook MSI má displej lesklý s úhlopříčkou 15,6". Rozdíly jsou také v rozlišení. Zatímco prodejní konfigurace Asusu má displeje s nižším rozlišením 1600 × 900 px (mimo jiné i kvůli lepšímu výkonu ve hrách), laptop MSI nabízí plné Full HD rozlišení 1920 × 1080 px, jehož volbu nepovažuji za úplně šťastnou.
Pevný disk
Asus G74S
MSI GT683
Zatímco z grafické karty pravděpodobně nebude každý nadšený, pevné disky obou notebooků zaslouží pochvalu. Ani v jednom sice nenajdeme SSD, oba stroje však mají dvě plně obsazené šachty pro pevné disky. Kapacitně na tom budou zákazníci MSI, kteří si odnesou dva 750GB disky WD Scorpio Black s vyšší rychlostí ploten 7200 ot./min, přičemž MSI už ve výrobě aktivuje zapojení RAID 0. Špatně si však nepovede ani diskové pole v notebooku Asus. Do něj totiž výrobce namontoval dvojici 500GB disků Seagate Momentus XT s 4 GB flashové paměti. Asus však nemá ve zvyku zapínat už ve výrobě zapojení RAID. Testovaný předprodukční vzorek byl navíc vybaven odlišnými disky a tak jsem výkon vůbec nemohl vyzkoušet.
Optická mechanika
Asus G74S
MSI GT683
Rozdíly (tak trochu paradoxní) jsou také v osazených optických mechanikách. Ačkoliv je menší MSI osazen plnohodnotným Full HD displejem, jeho mechanika umí číst a vypalovat jen klasické DVD nosiče. Notebook Asus má proti tomu nižší rozlišení 1600 × 900 px, osazen je však Blu-ray mechanikou a to rovnou vypalovačkou. Za Blu-ray si Asus jistě zaslouží pochvalu (i na displeji s nižším rozlišením vypadají HD filmy báječně), volbou vypalovačky si však nejsem jist. Blu-ray disky se totiž dle mého skromného odhadu jako plnohodnotný nástupce DVD nikdy nerozšíří a na zálohu či přenos dat jsou nepoužitelná.
Ostatní
Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.
Asus G74S
MSI GT683