Co nám vlastně Apple dal a co nám vzal?
PCTuning Článek

Co nám vlastně Apple dal a co nám vzal?

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 11. 2018 03:00 32

Seznam kapitol

1. Kdysi býval jiný 2. Další krok 3. Nemáte na výběr 4. Uzavřený a stále dražší 5. Pomíjivý software 6. Přes čáru

S produkty Apple mám kříž. Někdo mě označuje za jablíčkáře, jiný zase za applefoba – ale pravda je složitější, stejně jako jsou složitější dějiny Apple. S tím, jak se rozvíjel a měnilo se jeho vedení, se měnila i jeho filozofie. Ve skutečnosti se tak díváme na několik různých firem v jedné. Některé z nichž jsou mi bližší a jiné zase vzdálenější.

Reklama
Reklama

Apple, tak jak prvního dubna roku 1976 vznikl, byla firma velmi odlišná od té dnešní. A tím nemyslím, že byla maličká a první počítače letoval každý zaměstnanec, který udržel pájku. To, co pro ni považuji za podstatné, byla osobnost Steva Wozniaka, která se projevovala jak v designu počítače, tak i v dokumentaci. Tehdy měl Apple nejblíže tomu, co bychom asi dnes označili jako Open Hardware.

Když si prohlédnete manuály, které Wozniak osobně napsal, uvidíte nejen návod k použití, ale dokonale okomentovanou konstrukci počítače, komentovanou ROM a tak dále. Plus Wozniak při návrhu používal standardní komponenty a jeho desky byly jasně a přehledně popsané. Podle Wozniakova manuálu si můžete prakticky vyrobit vlastní klon Applu II, což se také v socialistickém bloku dělo – například u bulharských strojů Pravec.

Steve Wozniak a Apple II, flickr, autor Robert Scoble

První změna přišla v okamžiku, kdy Steve Jobs proti sobě postavil uvnitř dvě skupiny: Tu tradiční, která přinášela peníze vývojem Apple II a inovativní skupinu revolucionářů, kteří změní svět tím, že vytvoří Lisu a poté Macintosh. Nové počítače byly drahé, nepřinášely až tolik peněz – a Jobsův konfrontační styl proti sobě poštval tolik lidí, že po pokusu o odstranění Sculleyho byl sám zbaven pozice a firmu opustil.

Za Sculleyho se z Apple stala počítačová společnost, která se zpočátku úspěšně snažila konkurovat PC. V té době Apple udělal několik kroků, které mu dnes jeho kritici stále doporučují, například vyrobil „low cost“ Macintosh LC. A také masivně rozšířil nabídku počítačů na několik řad s celou řadou modelů, plus pustil se do všeho možného v pokusu diverzifikovat, jako byl kapesní počítač Newton anebo konzole Pippin. V devadesátých letech to byla firma kreativní, ale působila dojmem, že není řízena s vizí, že spíš zkouší hned to a hned zase ono.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning