dynamit-asus-ct-479-aneb-zkuste-pentium-m-v-desktopu
Návody Článek Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

44

Seznam kapitol

1. Je Pentium M více než Pentium 4? 2. Banias / Dothan - hlavně efektivita... 3. Banias / Dothan v deskách pro Pentium 4? 4. Pentium M nebo Celeron M?
5. ASUS CT-479 aneb Dothan pro masy? 6. Dynamit - testy přetaktovaného Celeronu M 7. 3D akcelerace - Syntetické testy 8. 3D akcelerace - herní testy a Závěr

To, že dvě na první pohled spolu nesouvisející věci mohou po spojení vytvořit novou kvalitu zjistil Alfred Nobel, když smíchal křemenný prach s nitroglycerínem a vyrobil první Dynamit. Inženýry ASUSteku napadla cesta, jak do běžných počítačů uvést velmi zdařilé mobilní procesory Pentium M a vyrobili redukci CT-479 pro docela běžné základní desky ASUS P4P800 SE a -VM. Nás pak napadlo do této redukce osadit současně nejlevnější mobilní procesor Celeron M 360 a přetaktovat ho na, jak jinak, maximum. Buuumm... a Ex-mobilní procesor ukázal svým mnohem dražším příbuzným záda!

Reklama

Existují různé typy zpráv a informací: nejvíce na očích jsou pochopitelně ty oficiální a marketingem sycené. V nich je vše jasné a růžové, změny jsou zásadně plánované a projekty samozřejmě vždy úspěšné (ještě jsem neviděl, že by některá firma kritizovala svůj výrobek a zároveň pochválila svého přímého konkurenta).

V nižší, neoficiální rovině se pak na vlně zkušeností a někdy především hlavně na bázi zdravého rozumu šíří, ač nepotvrzené, zprávy u kterých evidentně platí, že "na každém šprochu, pravdy trochu". Zatímco media hlasitě hovoří o směnkách na nákup Grossova bytu, uvnitř hlavy poblikává myšlenka, že směnky byly nejspíše dodatečně vymyšlené a vše je jen zastírací manévr jak zakrýt politicko - peněžní perpetuum mobile (tj. peníze za službičky). Tiskem se takové zásadně informace nešíří - můžete je číst pouze mezi řádky...

V oblasti IT je to podobné, všechny projekty jsou úspěšné do doby, než je po právu ohodnotí kritik nejpřísnější, čas. Pokud se jedná o minulé technologie a překonané řady výrobků, je to jednodušší - pokud prohlásíme o grafických kartách GeForce FX 5600 až 5950, že nebyly povedené, nikdo se dnes nebude příliš zlobit. Když však totéž prohlásíme o procesorech Intel Pentium 4 (zejména o Pentiích 4 s jádrem Prescott), ozve se nervózní zabzučení.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pentia 4 jsou totiž stále aktuální marketingovou, prodejní a reprezentační jedničkou Intelu - přesto bych se vsadil, že až celá řada procesorů architektury NetBurst skončí a bude nahrazena novým jádrem (možná postaveným na bázi dnešních mobilních čipů), největší kámen ze srdce spadne právě... lidem od Intelu! Je těžké pokračovat po předem naplánované cestě, o které stále zřetelněji tušíte, že se stále více odchyluje od optimálního směru.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz


Intel: Pentium M ve stolních počítačích? ...pssst aby se o tom nikdo nedozvěděl!

A přitom Intel drží ve své "stáji" velmi dlouhou dobu lepší alternativu pro běžné počítače, favorita o kterém se příliš nemluví - mobilní procesory s jádrem Banias / Dothan.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz
Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

A pravě možným nasazením, mimořádně povedených mobilních procesorů, v běžných "desktopových" počítačích se budeme v tomto článku zabývat. V první části popíšeme, čím se liší jádra Banias / Dothan od těch používaných v Pentiích 4 (to abychom pochopili, proč je potenciál těchto procesorů tak vysoký). Dále probereme jedno konkrétní (a překvapivě levné) řešení na bázi redukce ASUS CT-479. Článek ukončíme přetaktováním a sadou našich našich obvyklých testů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama