Fake news o fake news
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Fake news o fake news

Fake news o fake news

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 4. 2018 03:00 319

Seznam kapitol

1. Staré jako lidstvo samo 2. Ideologická agenda 3. Neověřování si zdrojů 4. Zvětšení / zkreslení / omyl / vtip a další zločiny editora 5.  Všichni lžou

Fake news jsou zajímavý fenomén – už je proto, že samotný pojem „fake news“ představuje fake news. Snaží se evokovat dojem, že se díváte na něco nového a hrozivého, ačkoliv jde o běžnou propagandu, kterou najdeme v carském Rusku, v předrevoluční Francii, ve starém Egyptě – a dost možná už na samotných počátcích lidské společnosti.

Reklama
Reklama

Když se podíváte na internet, získáte pocit, že fake news před rokem 2000 neexistovaly a že jde o pojem, který nějak souvisí s internetem a hlavně sociálními sítěmi. Ve skutečnosti jde o fenomén tak starý, že bychom ho měli jmenovat součástí kulturního dědictví UNESCO. Tak například si zajedete do Egypta, abyste z chrámových zdí Karnaku načerpali informace o první velké bitvě dějin, bitvě u Kadeše (1274 před naším letopočtem), která byla zakončena první mírovou smlouvou dějin. Když tak studujete oficiální záznamy, dozvíte se o hrdinství faraona Ramesse II., který bitvu vyhrál a Chetity na hlavu porazil. I když Ramesse II. nebyl žádná srágora a i v měřítkách světových dějin je to jeden z největších „chlapů s koulema“, pravda je jiná – bitva podle všeho skončila spíš remízou a sám vládce v ní málem padl do léčky a zemřel. Faraon ale věděl, že s pravdou dojde nejdál jenom ten, kdo chodí pěšky – a tak nechal zvěčnit mírně poupravenou verzi historie – tedy fake news.

Fake news byly v Egyptě součástí celé jejwdich kulturní historie, protože už tehdy objevili, že historii a tedy i historickou pravdu jde editovat, což teprve o tisíce let později výslovně popsal George Orwell v románu „1984“. Když zemřel Amenhotep IV. zvaný Achnaton, velký náboženský reformátor, rozhodli se kněží pro historickou revizi formou pečlivého osekání jeho památek a hlavně jeho jména. Totéž udělal Thutmose II. své nenáviděné tetě Hatšepsut, která mu seděla na trůně až příliš dlouho a měla navíc tu drzost, že své sochy vylepšovala totálně fake faraonskou bradkou.

Mimochodem – používám „před naším letopočtem“, ne „před Kristem“, jelikož Kristus se nenarodil v roce nula – jde tedy také o fake news. To, že každý rok v prosinci slavíme Ježíšovy narozeniny, ačkoliv ve skutečnosti nevíme přesně ani den, ani rok jeho narození – dokonce ani roční období, je asi nejdéle opakovaná fake news tradice naší novodobé historie. Šlo o to vymazat největší pohanské svátky zimního slunovratu, takže se prostě řeklo, že se Ježíš narodil shodou okolností tehdy a basta. Celý advent, štědrý den, vánoční zvyky, Půlnoční mše a tak dále – to je všechno totálně a 100% fake. Což nám ale nebrání, abychom si užili svátků, i když jejich pokročilá forma spíš připomíná pradávné pohanské svátky než to, co se mělo původně zamaskovat.

Fake news jsou normální věc a jak se ukazuje, lid se s nimi klidně smíří. Ba co více, více jistém užším smyslu slova se za fake news považuje ten typ propagandy, který se šíří přímo mezi lidmi z jednoho na druhého - tedy virálně. Masová propaganda využívaná diktátorskými režimy 20. století a také demokratická propaganda se šířila centrálně novinami, rozhlasem a filmem, zatímco virální propaganda se vypustí mezi lidi a nechá se šířit přímo jimi. Virální propagandou byla už věrozvěsty šířená evangelia, později ji objevíme například u protimonarchistické propagandy v předrevoluční Francii a Rusku.

Používaly ji ale také tajné služby: Klasickým příkladem jsou Protokoly sionských mudrců, které pravděpodobně vytvořila carská tajná služba Ochranka na počátku 20. století. Tento dokument, i když bylo relativně brzy prokázáno, že jde o výmysl, se šířil nejen ve východní Evropě, ale také v Americe, kde ho vydal Henry Ford a samozřejmě také mezi nacisty.

Autor: neznámý – Praemonitus Praemunitus (1920)  by Harris A. Houghton (anonymous]], Volné dílo, Odkaz
i Zdroj: Pctuning
Autor: neznámý – Praemonitus Praemunitus (1920)  by Harris A. Houghton (anonymous]], Volné dílo, Odkaz

Mezi antisemity je populární dodnes a oni stále tvrdí, že jde o dokument autentický, což ukazuje, že existence a šíření podobného typu propagandy umožňuje báze „věřících“, kteří ho šíří sami dál. Ti jsou obvykle neoblomně přesvědčení o pravdivosti podobných tvrzení a nic je nezviklá: V německých dokumentech o Druhé světové můžete najít bývalé příslušníky Wehrmachtu, kteří jsou dodnes neomylně přesvědčeni o správnosti svého konání.

Když se díváme na zdroje fake news, tak se často udává pouze jeden: Tvrdí se, že všechny fake news vznikají pouze jako úmyslně navržená a implantovaná propaganda. Běžně můžete narazit na představu, že jde výhradně o nepřátelskou a dokonce placenou činnost, což je ale úplně stejný nesmysl, jako fake news samotné. Aktivní propaganda představuje totiž jen jeden ze zdrojů „nepravdivých informací“. Mnohem častěji jde o zkreslení či nepochopení informací, které se opakováním samy mění ve fakta.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning