PCTuning Článek

Gigabyte Radeon HD 5870 — alternativní chlazení pro každého

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
14. 4. 2010 03:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Gigabyte Radeon HD 5870 — karta a detaily 2. Gigabyte Radeon HD 5870 — jádro, chladič, specifikace 3. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 4. 3DMark 06/Vantage a COD MW2 5. Colin McRae DiRT 2 a Crysis 6. Dragon Age Origins a Far Cry 2 7. S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat a TC HAWX
8. WH40k Dawn of War II a World in Conflict 9. Přetaktování a teploty 10. Hlučnost, spotřeba 11. Celkový výkon 12. Poměr cena/výkon 13. Závěr a hodnocení

Ačkoliv jsou Radeony HD 5870 na trhu již přes půl roku, upravené verze těchto karet se objevují až v posledních několika týdnech. Jednou z nich je i novinka od společnosti Gigabyte, která uvedla Radeon HD 5870 s alternativním chlazením zajímavé konstrukce. Stojí ale chladič s dvěma větráky za příplatek přes pět stovek?

Reklama
Reklama

Nejprve se podívejme na krabici karty a příslušenství. Na samotné krabici nic zvláštního nenajdete a jde o průměrně velké balení a výrobce se na něm chlubí třeba dvěma uncemi mědi, které prý spolyká PCB každé vyrobené karty nebo chladičem, který zase zajistí o 25 % nižší teploty jádra než chladič referenční. Také příslušenství není ničím výjimečné a najdete v něm jen základní věci jako je DVD s ovladači, malý papírový manuál, CrossFire můstek a napájecí redukce.


-pro zvětšení klikněte-

Nyní již k samotné kartě. Gigabyte pro ni nemá speciální název (jako má Asus Matrix, Sapphire Vapor-x/Toxic a MSI Lightning) a označuje ji pouze modelovým číslem GA-R5870UD-1GD. Hned na první pohled je však jasné, že nejde o standardní referenční verzi. Karta má totiž upravené PCB a vyměněný chladič.


-pro zvětšení klikněte-

Zezadu karty nenajdete nic zajímavého, je zde pouze holé PCB s mnoha malými SMD součástkami. Na rozdíl od referenční verze zde navíc chybí také plechový kryt.


-pro zvětšení klikněte-

Výstupy na monitory jsou karty od Gigabyte stejné jako u referenční verze, tedy dvojice DVI, HDMI a DisplayPort. Patrné je v záslepce také žebrování a neplatí tedy, že by všechno odpadní teplo zůstávalo ve skříni. Část samozřejmě ano, ale část jej přední ventilátor skrz záslepku vyfukuje.

Stejně jako referenční verze vyžaduje i upravený Radeon HD 5870 od Gigabyte přídavné napájení a to dvojicí 6pinových konektorů.


Vlevo nahoře Gigabyte Radeon HD 5870, dole NVIDIA GeForce GTX 295, vpravo nahoře GeForce GTX 285 a pod ním Radeon HD 5770 (pro zvětšení klikněte)

Na délku má PCB v nereferenční provedení od Gigabyte 257 mm, což jej řadí mezi ty nejdelší karty. Rekordmanem však není. Kromě Radeonu HD 5970 mají delší PCB třeba i konkurenční GeForce 285 a 295.


-pro zvětšení klikněte-

PCB karty se z přední strany značně liší od referenční verze. Největší rozdíly jsou samozřejmě v napájecí kaskádě, která byla přepracována tak, aby byla přehlednější a bylo snazší ji chladit jiným než referenčním chladičem. To je ostatně patrné i z fotky, malý pasiv z mosfetů jsem totiž nesundával.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning