Historie grafik v noteboocích: od počátků k VGA
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek Historie grafik v noteboocích: od počátků k VGA

Historie grafik v noteboocích: od počátků k VGA

Jiří Zima

Jiří Zima

25. 8. 2014 03:00 6

Seznam kapitol

1. Od úplných počátků k VGA 2. MC6845 a jeho klony v předchůdcích notebooků 3. CGA postupně v jednom čipu 4. Rarita jménem EGA (1987) a příchod VGA 5. CirrusLogic CL-GD610/620-C (1991, původní 1989) 6. Příchod TFT a barevných displejů

Když se dnes mluví o grafických kartách v noteboocích, většině se vybaví AMD, Nvidia nebo Intel. Jenže u počátku notebooků nebyl ani jeden z této trojice. Povíme si o vzniku prvních přenosných počítačů PC, o problémech se zobrazováním grafiky na LCD i o společnostech, které si už dnes jen málokdo spojuje s grafickými kartami.

Reklama

Pokud bych se měl vrátit k opravdovým kořenům, šlo by o začátek 80. let. V roce 1981 totiž IBM do světa vypustilo počin, který byl odpovědí na rostoucí popularitu trhu osobních počítačů. S kreativitou této korporaci vlastní dostal počítač název PC (Personal Computer), tedy konkrétně IBM 5150 PC. Nepatřil zdaleka k nejrychlejším, ale vynikal ergonomií, profesionálním vzhledem a snadnou rozšiřitelností. Ani v IBM netušili, jak moc tento počítač ovlivní vývoj výpočetní techniky v následujících desetiletích.

"Ibm pc 5150" by Ruben de Rijcke - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
i Zdroj: Pctuning
"Ibm pc 5150" by Ruben de Rijcke - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Jeho první „grafické“ karty CGA a MDA (standardy definované IBM) využívaly řadiče Motorola MC6845, jenž byl ve své době velmi oblíbený. Stejný čip byl později i v dalších grafických kartách pro PC (Hercules Monochrome) a mnoha 8bitových počítačích (namátkou třeba Amstrad CPC, který z něj vymáčkl mnohem více). Rozdílné schopnosti výsledných řešení plynuly z faktu, že každý využíval jiných zapojení a doplnil grafickou kartu jinou sadou podpůrných logických obvodů.

Historie grafik v noteboocích: od počátků k VGA
i Zdroj: Pctuning

Primární funkcí obvodu MC6845 je obsluha počítačových monitorů. V tehdejších dobách se na grafickou kartu nekladly velké nároky (pokud jde o PC, rozhodně ne), a obsluha tak znamenala především čtení obrazových dat z grafické paměti a jejich odeslání do monitoru ve vhodné formě včetně synchronizačních signálů. Určitě stojí za zmínku, že dřívější monitory pro PC přijímaly signál digitálně pomocí TTL logiky jak pro synchronizaci, tak pro barevnou informaci, což je zásadní rozdíl proti pozdějším monitorům VGA. Z pohledu grafické karty tedy nebyl v obsluze monitoru a LCD takový rozdíl. V obou případech byl monitor (displej) vybavený ještě vlastním procesorem, který obrazovou informaci zpracoval.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama