Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru
Článek Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Michal Šimonek

Michal Šimonek

23. 7. 2014 03:00 16

Seznam kapitol

1. Core i3-4150: představení 2. Procesor 3. Testovací sestava a přehled všech testů 4. Měření výkonu CPU – paměťový subsystém a výpočty 5. Testy CPU – výpočty a komplexní výkon 6. Měření výkonu CPU – rendering a komprese
7. Měření výkonu CPU – šifrování, foto a práce s videi 8. Herní testy s iGPU – benchmarky 9. Výkonové testy s iGPU – hry 10. Měření výkonu iGPU – moderní hry 11. Provozní vlastnosti a přetaktování CPU 12. Závěrečné zhodnocení

Na PC Tuningu se obvykle věnujeme spíše dražším výkonným procesorům. Dnes se podíváme na nový Intel Core i3–4150 z rodiny Haswell Refresh, který bude vítaným zpestředním pro všechny, kteří vybírají mezi levnějšími procesory – nestojí totiž ani tři tisíce. A neušetříte jen na pořizovací ceně, ale i na elektřině – spotřeba je prostě skvělá.

Reklama
Reklama

Procesorová novinka Haswell je tu s námi už od jara 2013, po roce se ukázal její refresh a na Computexu vše završila trojice procesorů vhodných k taktování – Core i5-4690K a i7-4790K zvané Devils Canyon a také výroční model Pentia s odemčeným násobičem (označení G3258).

Haswell Refresh je spíše taková z nouze ctnost, aby se vůbec dělo něco nového. Broadwell prostě a jednoduše nabral zpoždění a bylo třeba vyplnit mezeru. Většina procesorů z rodiny Haswell Refresh dostala o 100 MHz vyšší takty při stejném orientačním příkonu, cena naštěstí zůstala podobná níže postaveným modelům roku 2013. I Core i3-4150 je jedním z nich. Na tomto místě nebudeme podrobně rozebírat architekturu, tomu jsme se už věnovali v dřívějších článcích, třeba v recenzi Intel Core i7-4770K – čtyřjádrový Haswell do desktopu.

Na spodní straně procesoru neuvidíme nic nového. Přesně 1150 kontaktních plošek a pár kondenzátorů.
Na spodní straně procesoru neuvidíme nic nového. Přesně 1150 kontaktních plošek a pár kondenzátorů.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

V modelové řadě Intel Core i3 pro LGA1150 dnes najdete celou škálu procesorů. Aktuální nabídka zahrnuje bezmála deset modelů – od úsporných i3-4130T až po procesor s vysokým taktem 3,7 GHz označený jako Core i3-4360. Procesory se vzájemně liší ještě integrovanou grafikou. V některých je HD 4600 a v jiných HD 4400. Zajímavý je i rozdíl ve velikosti L3 cache. Nižší modely mají zpravidla 3 MB a ty vyšší o mají vyrovnávací paměť o velikosti 4 MB.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Procesor je v dostání v líbivé krabičce, která obsahuje boxovaný chladič a nálepku. Testovaný Core i3-4150 získáte v našich končinách za obvyklou cenu kolem 2750,- Kč s DPH.

Takto vypadá die procesoru Core i3, větší levou část tvoří iGPU a část vpravo jsou potom dvě jádra, cache L3 a zbylá logika procesoru. Plocha čipu (die size) je přibližně 130 mm².

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Jak už jsem zmínil, procesory jsou vyráběné ve dvou variantách – se 3MB cache L3 ( včetně dnes testovaného Core i3-4150) a se 4MB cache L3. Následující grafický náčrt koresponduje s fotografií výše. Zde však lépe vidíme jednotlivé části procesoru. začerněná část je pak samotná iGPU.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Čipsetová řada

Novým čipsetem, který je pro uzamčené procesory díky ceně výhodnější, je Intel H97 Express. Hodí se pro běžnou sféru do menších kanceláří a domácích PC s osazenými procesory Celeron, Pentium G a Core i3/i5/i7 s uzamčenými násobiči. Nepodporuje v drtivé většině taktování a na omezení narazíte i u pamětí – podporuje jen moduly s taktem do 1600 MHz (nejsou zde vyšší děličky). To však u procesorů nižších řad ani tak nevadí. Naopak podporuje speciální funkci Intel small business advantage. Více v tabulce níže.

čipset Intel H97
čipset Intel H97

A co nového přináší letošní čipset vyšší série, Intel Z97 Express? Těch novinek vskutku není mnoho. Tou asi nejpodstatnější pro nás, uživatele, je podpora procesoru Intel Haswell, Haswell Refresh (včetně Devils Canyon) a budoucí generace procesorů Intel Core 5. generace. Ten by se ale měl v desktopu ukázat až zhruba za 8 měsíců. Vidíme nový Intel Managmenet Interface ve verzi 9.1 a podporu IRS pro disky PCIe a boot guard (ochrana při bootování). Umožňuje osazení disků s rozhraním M.2 komunikujících přes dvě linky PCIe 2.0 z PCH, díky čemuž lze dosahovat přenosové rychlosti až 10 Gb/s. Samotné disky M.2 disky mají buď rozhraní SATA, anebo PCIe, u toho dávejte při výběru disku pozor. Disky jsou navíc charakterizovány několika čísly, které uvádějí standardizovaný rozměr šířky a délky samotného zařízení v milimetrech (nejčastěji 2242, 2260, 2280).

Původně se také počítalo s podporou SATA Express, ale oficálně zahrnutá není a proto ji najdeme jen na některých deskách, dle uvážení výrobců. Pozitivní je, že některé konektory SATA Express lze využít i pro zapojení disků s klasickým rozhraním SATA.

Grafické výstupy na highendové desce se Z97 nejspíš využije jen málokdo, i přesto podporují zapojení tří monitorů a nechybí ani podpora rozlišení 4K. Procesor oficiálně podporuje paměti v o frekvenci 1600 MHz v dvoukanálovém zapojení, včetně nízkonapěťových. S využítím profilů XMP pak zvládá většina procesorů i paměti na frekvecních vyšších než 2400 MHz. Intel Z97 je také určený primárně pro modely procesorů z řady K, umožňuje nastavit skokové děličky pro BCLK, tzv. strapy a obecně ladění procesorových částí z hlediska taktů i napětí jednotlivých okruhů.

Čipset Intel Z97
Čipset Intel Z97

Tabulka s porovnáním obou čipsetů
Tabulka s porovnáním obou čipsetů

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning