
Jak na malý a levný domácí server: instalace, ovládání a připojení | Kapitola 7
Seznam kapitol
Podíváme se, jak si postavit malý domácí server s Linuxem. V tomto článku si probereme instalaci, ovládání a připojení na server.
Na závěr naší přípravy serveru si probereme ještě jednu malou maličkost. Chceme na zařízení provozovat služby s přístupem z venkovního prostoru? Pro dostupnost našeho zařízení z webu potřebujeme veřejnou IP adresu. Prvním krokem by mělo být nahlédnutí do smluv s našim operátorem. jestli již veřejnou IP nemáme.
Pokud tuto informaci se smluv nevyčteme, tak hurá do zjišťování. Prvním krokem bude návštěva stránky mojeip.cz. Zde zjistíme, pod jakou adresou se moje připojení prezentuje na internetu. Následně si otevřeme administraci routeru přes webové rozhraní a podíváme se jakou IP adresu má rozhraní WAN. Shoduje se? Máte veřejnou IP adresu.
Ovšem pozor, veřejná IP adresa může být též až od routerů poskytovatele a k vám přivedena na úrovni portů pomocí port-forwardingu. Tohle se již zjišťuje obtížněji. Doporučuji proto kontaktovat svého poskytovatele internetu s dotazem.
Co vám poskytovatel může nabídnout
- Statická veřejná IP adresa – nejlepší možnost. Placená.
- Dynamická veřejná adresa – někde může být v základním tarifu i bezplatná. Použitelná možnost, nutno počítat s možností potřeb změn konfigurace síťových služeb při změně přidělené IP adresy.
- Nabídka rezervace přesměrovaných portů - vhodné pro soukromé spojení, nebo malou zájmovou skupinu.
Kolik veřejná IP adresa stojí? To hodně záleží na poskytovateli. obecně se dá říct, že tak od 50 do 300 korun měsíčně. Nebo lze někdy domluvit pouze přesměrování potřebných portů. Ty bývají levnější.
Ukázali jsme si, jak připravit počítač pro pro funkci domácího serveru. Nastavení zajímavých služeb probereme v dalším článku.