Když vás vygumují: Potřebujeme digitální listinu práv a svobod?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Když vás vygumují: Potřebujeme digitální listinu práv a svobod?

Když vás vygumují: Potřebujeme digitální listinu práv a svobod?

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 8. 2018 03:00 37

Seznam kapitol

1. Spiknutí 2. Koho mažou, ten jede 3. Johann z Arku 4. Proč negrilovat 5. (Velcí) bratři ve víře 6. Na doživotí i bez soudu

To nejhorší a úplně nejhloupější je, když pravicového konspiračního teoretika eliminují během jediného dne čtyři technologické platformy. A pak jim k tomu začnou tleskat média, která celou dobu kritizoval. Tím – v jeho očích – nepřátelé jen potvrdili, že jeho teorie jsou pravdivé. A jeho fanoušky mohou změnit ve fanatiky.

Reklama

Alex Emric Jones je americký konspirační teoretik, hardcore pravicový komentátor, vyšinutý showman a pořádný pošuk, který svůj život zasvětil různým konspiračním teoriím. Jeho výrazným projektem jsou InfoWars, kde se věnuje různým konspiračním teoriím. Nejsem jeho fanouškem, celkově mi připomíná středozápadní šílené neoevangelické kazatele, kteří jsou ve svých kázáních velmi agresivní, ukřičení a vyšinutí. Narodil se v texaském Dallasu a tak nějak mi to k němu sedí – je uřvaný až hysterický a jeho přednášky mi nepřijdou ani konzistentní, ani logické. Nejsem fanoušek, ne, rozhodně ne.

Spousta lidí ho nemá ráda – ať pro jeho tvrzení o tom, že se vláda podílela na 9/11, že se staví proti vakcínám, tvrdí, že vládní úřady se snaží vyvolat ekonomickou krizi, vyhladit bělochy, zavraždit Trumpa, vyrábí látky, které dělají z lidí a zvířat teplé a podobně. Vcelku jsem získal dojem, že je to skutečně jakýsi kazatel, který věří na aktivně probíhající satanistický projekt, jehož nástrojem jsou Satanem ovládané nadnárodní korporace a jejichž konečným plánem je přinést apokalypsu. Lady Gaga provádí satanské rituály, vláda přimíchává do leteckých paliv radioaktivní látky a tak dále. Jeho ujeté momenty sumarizuje video, které se věnuje jeho šíleným predikcím.

Jak poznamenává i toto video, u Jonese je problém v tom, že některé věci, které říká, jsou soudné, jenomže pak zrychlí, argumentačně se vykolejí a skončí u komického hysterického výlevu. Asi nejpovedenějším kouskem je hysterická scéna, kterou předvedl u tvrzení, že se do přírody vylévají látky, které mění lidi v teplé. (Gaybomba byla, mimochodem, i v komediálním seriálu Brickleberry.)

Tato ikonická scéna byla zhudebněna do opravdu povedené hudební parodie. A tato parodie se dostala i na začátek komentáře člověka, který si říká Black Pigeon Speaks. Nemyslím, že by i tento komentátor byl Jonesův fanoušek, ale jedna věc je, jestli někoho máte rádi a věc zcela jiná je, jestli ho umlčíte.

Jak Black Pigeon říká, problém nastal v tom, že Facebook, Spotify, Apple i YouTube odstranily konspiračního teoretika koordinovaně, v rámci jediného dne, čím vlastně... potvrdily jeho konspirační teorie. To časování skutečně nemohlo být horší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama