Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!
Článek Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách! | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 7. 2015 03:00 61

Seznam kapitol

1. Od Full HD k rozlišení 4K 2. Rozlišení 3. Co je uloženo v paměti grafiky? 4. Testovací sestava
5. Testy v rozlišení 2560×1440 6. Testy v rozlišení 3840×2160 7. Závěr

Otázka dostatečnosti kapacity videopaměti současných karet se začala intenzivně řešit s aférou týkající se „nestandardní“ paměťové konfigurace GeForce GTX 970. A jen chvíli poté se objevily zprávy o tom, že u první generace HBM u Radeonů R9 Fury X máme čekat „jen“ 4GB paměti. Ale bude to na dnešní hry stačit?

Reklama
Reklama

Testy v rozlišení 2560×1440

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Měření v rozlišení 2560×1440, které je stále spíše exotické a málo rozšířené (hluboko pod jedním procentem ve statistice), nejsou výsledky nijak hrozivé, pouze u několika titulů vidíme enormní nároky na paměť. U nižších, stále mnohonásobně rozšířenějších rozlišení, bude osazená kapacita paměti razantně nižší.

Limitu 4 GB jsme dosáhli (na GeForce i Radeonu) u her Assassins Creed Unity, Dragon Age Inquisition, Dying Light, Far Cry 4, Shadow Of Mordor, Watch Dogs a hodně se blíží také Ryse Son Of Rome. Jde ve všech případech o velmi nové hry, a graficky náročné tituly. Šest her z dvaceti není nijak alarmující výsledek. Ovšem podívejme se na chování 12GB a 4GB karet ve stejných hrách, což je zajímavé.

Jako příklad vezměme Shadow Of Mordor, kde si Radeon řekne o 4011 MB a GeForce o 6200 MB paměti. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá, ovladač grafické karty ví, kolik má osazená karta k dispozici paměti a s tou zachází co nejefektivněji, nemůže tudíž umožnit uložení 6 GB textur do 4 GB paměti, a do karty s nižší kapacitou ukládá data častěji a častěji nepotřebná maže. Zde se musíme zeptat, zda má naplnění paměti za následek dopad na výkon? Ano, někdy má, v rozlišení 2560 × 1440 to ale bude spíše výjimka.

U vyšších rozlišení je mnohdy dopad na výkon drastický, což si ukážeme v další kapitole s 4K rozlišením. To má přeci být hlavní „hříště“ Radeonu R9 Fury X a GeForce GTX 980 Ti, nebo nikoliv? Já si to nemyslím, tyhle karty stále na 4K nemají dostatek výkonu pro komfortní hraní všech her, možná za rok, dva ale budiž. Marketing kolem 4K je mocný, stejně u AMD i u Nvidie, vyzkoušeli si to ale zodpovědní lidé v těchto firmách skutečně na vlastní kůži? Dost o tom pochybuji, hrát většinu nových her někde kolem 20–35 fps není žádný med, spíše naopak.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning