Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!
Článek Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách! | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 7. 2015 03:00 61

Seznam kapitol

1. Od Full HD k rozlišení 4K 2. Rozlišení 3. Co je uloženo v paměti grafiky? 4. Testovací sestava
5. Testy v rozlišení 2560×1440 6. Testy v rozlišení 3840×2160 7. Závěr

Otázka dostatečnosti kapacity videopaměti současných karet se začala intenzivně řešit s aférou týkající se „nestandardní“ paměťové konfigurace GeForce GTX 970. A jen chvíli poté se objevily zprávy o tom, že u první generace HBM u Radeonů R9 Fury X máme čekat „jen“ 4GB paměti. Ale bude to na dnešní hry stačit?

Reklama
Reklama

Testy v rozlišení 3840×2160

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Měření ve „skoro“ 4K (3840×2160) je už zcela jiná káva. Her, kde narážíme na limit 4 GB, je už znatelně více. V deseti titulech jsme u Radeonu jasně omezeni pamětí, driver musí paměť uvolňovat dle potřeby častěji, dá se říci, že neustále. Paměť karty je zaplněna permanentně, což může vést k výkonnostním propadům. Minimálně v dalších třech hrách se k limitu blížíme, v jiné scéně hry může být bez potíží dosažen. Podívejte se, jak vypadá průběh Radeonu R9 s 4 GB paměti ve hře Crysis 3:

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Paměť se hned po spuštění hry obsadí na maximum (zde 3964 MB) a zůstává zaplněná po celou dobu testu. Podobný scénář je vidět u většiny her, kde jsou 4 GB málo. Konkrétně jsem dosažení limitu zjistil u her: Assassins Creed Unity, Crysis 3, Dragon Age Inquisition, Dying Light, Far Cry 4, GTA V, Ryse Son Of Rome, Shadow Of Mordor, Thief, Watch Dogs. Blízko limitu jsme u titulů: Battlefield Hardline, Evolve a Witcher 3. Třináct her z dvaceti je už celkem dost velká převaha. většina zmíněných her je ve 4K na testované 4 GB kartě nehratelná, dochází k „cukání“ a propadům výkonu. Přesně to ilustruje následující měření výkonu serveru Lab501:

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Ve vysokém rozlišení, je výkon Radeonu R9 Fury X, R9 290X, Titanu X a GeForce GTX 980 Ti dosti podobný, fps se liší jen málo. Ani jedné z karet nedošla totiž ještě paměť, to se stane ve scénáři, že zapneme vyhlazování ...

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Karty s 6 GB a víc si stále drží vyšší hodnotu fps, výkon se snížil adekvátně náročnému vyhlazování. U obou 4GB karet šel ale výkon doslova „do kopru“. Kartám prostě došla paměť a je konec. Výkon drasticky klesl, hra je zcela nehratelná, je problém se pohybovat i v menu. 4 GB paměti jsou pro 4K rozlišení málo, podobná situace totiž nastane u většiny her, minimálně u polovinu z námi testovaných (a i u mnoha jiných, námi netestovaných).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning