Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!
Hardware Článek Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách! | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 7. 2015 03:00 61

Seznam kapitol

1. Od Full HD k rozlišení 4K 2. Rozlišení 3. Co je uloženo v paměti grafiky? 4. Testovací sestava
5. Testy v rozlišení 2560×1440 6. Testy v rozlišení 3840×2160 7. Závěr

Otázka dostatečnosti kapacity videopaměti současných karet se začala intenzivně řešit s aférou týkající se „nestandardní“ paměťové konfigurace GeForce GTX 970. A jen chvíli poté se objevily zprávy o tom, že u první generace HBM u Radeonů R9 Fury X máme čekat „jen“ 4GB paměti. Ale bude to na dnešní hry stačit?

Reklama
Reklama

Závěr

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Otázkou dnešního testu bylo, kolik zabírají dnešní hry videopaměti na grafických kartách. Zejména nás zajímalo, zdali jsou 4 GB paměti málo, či nikoliv. V nižší rozlišeních než 2560 × 1440 stále platí, že 4 GB jsou dostatečné, mnohdy spíše zbytečným luxusem. Pro full HD rozlišení stále ve velké většině her postačí dokonce i 2 GB paměti. Karty patřící výkonem spíše do Full HD (GeForce GTX 970, Radeon R9 380X) mají dostatek paměti i výkonu pro vyhlazování v tomto rozlišení. Ovšem výjimky se najdou, ojediněle si nějaká hra poručí více než 4 GB.

Pro rozlišení 2560 × 1440 a výkonné grafiky je ale 4 GB naprosté minimum. V šesti hrách z dvaceti narážela karta s 4 GB na limit své paměti. Takových her může do budoucna přibývat a byla by škoda investovat do výkonné karty, která tak rychleji zastará. Ideální volba pro rozlišení 2560 × 1440 bodů je dnes jasně Radeon R9 390X s 8 GB. GeForce GTX 980, stejně jako Radeon R9 290X a Fury X, mohou mít s kapacitou 4 GB občas problém. Nebude to často, ale stát se to zkrátka může, a jistě stane. Pro jistotu bych zde volil více paměti než méně.

Komfortně ve 4K? To si ještě počkáme

Posledním rozlišením je 3840 × 2160. AMD i Nvidia nám tvrdí, že jejich vrcholné modely jsou určeny pro rozlišení 4K. Bohužel, na papíře fps vypadají pěkně, praxe bývá mnohdy jiná. U velké většiny posledních her je ve 4K hrát utrpení i na notně přetaktované GeForce Titan X, neexistuje snad titul, kdy by bylo možné komfortně hrát při vysokých detailech v 60fps+. Vše se „motá“ maximálně někde 35–50 fps a spíše v těch spodních hodnotách. Na 4K dnešní karty stále nestačí, ještě si tak generaci, možná dvě počkáme k herním zážitkům dnešních monitorů s rozlišením 2560 × 1440.

Měření potvrzuje, že 4 GB jsou pro 4K málo a ve velké řadě her naráží tato kapacita paměti na svůj limit. Deset her z dvaceti dokázalo zaplnit 4 GB zcela a tři se k tomu notně blížily. Nepomůže tomu ani vysoká propustnost nebo ideální ovladač + engine hry, který bude efektivně vyprazdňovat paměť karty, snad jen snížení některých nastavení, která jsou na paměť náročná nejvíce.

A v některých případech prostě paměť dojde a je konec. Tento scénář může být s novými hrami čím dál častější. Stačí se podívat na největší „žrouty“ paměti: Dying Light, Far Cry 4, GTA V, Shadow Of Mordor atd. Vše jsou nové hry, které vyšly letos a jejich stáří se pohybuje v řádů týdnů či měsíců. Nedá se tedy očekávat, že další hry budou úspornější, spíše naopak. Pokud skutečně chcete zkusit hrát na 4K, kartám se 4 GB se spíše vyhýbejte a raději sáhněte po modelu s větší kapacitou paměti. Bude to jistota.

Kolik videopaměti potřebují dnešní hry: Test ve 20 hrách!

Za promptní zapůjčení Radeonu R9 290 OC děkujeme Asus Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning