
LinuxFX: tváří se to jako Windows, ale Windows to nejsou
Seznam kapitol
Dnes se podíváme na trochu kontroverzní distribuci. Snaha napodobit Windows se zde dostává až do absurdních rozměrů. Dokonce mají i doménu windowsfx.org. Ovšem skrývá se za tím celá řada problémů.
Tento článek víceméně vzniká jako pokračování mé záchranné mise, kdy se jeden můj známý po zhlédnutí videa a přečtení povrchní recenze zamiloval. Tušil jsem, že to nebude takové zlato, ale abych ho mohl zastavit, tak jsem musel tento systém vyzkoušet. Systém jsem stáhl ze stránek projektu.

Navíc se krátce po začátku testování objevily zprávy, že zabezpečení aktivace není úplně v pořádku. Došlo k významnému úniku uživatelských údajů přes 20 000 uživatelů. Podrobné informace o problému jsem našel zde. Pozor, jsou varovné. Aktivovat a zaplatit určitě nedoporučuji.
Na zkoušení klasicky používám virtualizaci – v tomto případě VirtualBox. Systém je distribuován jako živý. To znamená, že se nejdříve spustí bez instalace a až později je možnost spustit instalaci jako samostatný program.

Už po výběru jazyka se tváří, že startují Windows. Logo vypadá opravdu zaměnitelně a nebude to náhoda.

Dostal jsem se do živého systému. Na první pohled opravdu Windows. No nic, prvním krokem bude zvětšit rozlišení, ať se v tom mohu pohybovat.

Nebudu to zdržovat a ihned začnu instalovat. Instaluji do VBoxu, takže nemůže dojít k žádné vážné škodě. Instalátor je přemalovaný instalační program Ubuntu. Jeho chování je totožné.

Ke konci se instalace začala chovat podivně. Virtuální počítač zmenšil rozlišení a instalační program se přepnul na režim celé obrazovky.

Po nainstalovaní jsem byl vyzván k restartu. Po restartu bylo nutné doinstalovat přídavky pro hosta. Zde vše probíhalo podle očekávání. Po dalším restartu již bylo možno dynamicky měnit rozlišení obrazovky a v případě potřeby povolit sdílení schránky.