Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu | Kapitola 12

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

4. 4. 2013 03:00 54

Seznam kapitol

1. Titan + Titan + Titan = úspěch? 2. Lynx Tripple Titan z vnějšku 3. Pohled dovnitř počítače Tripple Titan 4. Přetaktování, hlučnost, teploty, spotřeba 5. Testovací sestava, hry a metodika 6. Alan Wake, ArmA II, ArmA III Alpha
7. Assassins Creed, Battlefield 3, Borderlands 2 8. Crysis 2, Crysis 3, F1 2012 9. Far Cry 3, Hitman: Absolution, Just Cause 2 10. Mafia II, Max Payne 3, Metro 2033 11. SimCity, Sleeping Dogs, Tomb Raider 12. Shrnutí výsledků a závěr

Dnes testovaná počítačová sestava rozhodně nebude pro každého. Na její pořízení byste totiž potřebovali půlroční průměrný plat. Za tuto cenu však dostanete trojici grafických karet GeForce GTX Titan, šestijádrový procesor Intel Core i7 Extreme, 32 GB RAM či 4TB pevný disk v kombinaci s 240GB SSD. Je Lynx Tripple Titan počítačem snů?

Reklama
Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Počítač Lynx PowerMedia Tripple Titan by rád obsadil pozici nejvýkonnějšího a celkově nejlepšího herního počítače v České Republice. Nikam jinam se svou doporučenou cenou 145 tisíc korun s daní ostatně ani mířit nemůže. Že jde o nejvýkonnější herní počítač u nás, o tom není sporu. Do „běžné“ sestavy totiž nic lepšího než procesor Intel Core i7 Extreme a trojici grafických karet nVidia GeForce GTX Titan nedáte. Je ovšem otázkou, zda jde současně o tak dobrý herní počítač, aby si i přes svou extrémní cenu v tuzemsku našel alespoň několik kupců...

Jak jsem psal už při samotném rozboru osazených komponent, mám k většině z nich menší či větší výtky. Je jasné, že kdo kupuje počítač s šestimístnou cenu, pravděpodobně na korunu až příliš nehledí. Připlácet však například přes deseti tisíc za procesor Intel Core i7 řady Extreme nebo 24 tisíc za třetí grafickou kartu GeForce GTX Titan mi vzhledem jen k malým nárůstům výkonu nepřipadá rozumné, ale já nejsem zrovna ta pravá cílová skupina. Stejně tak se mi nelíbí volba klasického pevného disku WD Black 4 TB. Když jsem zkoušel v internetovém obchodě seskládat svou „vysněnou sestavu“, vyšla mi cena o dobrých 40 tisíc korun nižší než u testovaného počítače Lynx Power Media Tripple Titan. Výkon přitom bude v závislosti na hře nižší jen o zmíněných 15-25 %. Od výrobce mám nicméně informace, že při případné objednávce by nemělo být problémem dojednat individuální cenu i konfiguraci.

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejdůležitější otázkou samozřejmě je, jak se na takto výkonném počítači hraje. Na testovaném 30" monitoru s rozlišením 2560 × 1600 px, které jsou společně s třemi Full HD monitory v režimu Surround pro vytížení tohoto typu sestavy ideální, běží hry i při nejvyšším nastavením detailů dle očekávání naprosto plynule. Vlivem multi GPU zapojení se přibližně u poloviny her objevuje micro stuttering, viz průběhy frametimes a následná analýza. Je tedy potřeba počítat s tím, že u nich bude k plynulému hraní potřeba víc než obvyklých průměrných 40 fps. I tady by pomohlo osazení jen dvou karet, které by míru micro stutteringu určitě snížily. Nepotvrdila se naopak moje domněnka, že bude počítač brzděn slabým procesorem. Po výrazném přetaktování procesoru a mírnějším grafických karet vzrostl výkon už jen mírně.

Překvapivě rozumné jsou provozní vlastnosti počítače. Maximální spotřebu při hraní okolo 800 W pokládám vzhledem k celkovému výkonu a osazenému hardwaru za velmi slušnou, stejně tak vám počítač netrhne ani v plném zatížení uši. Druhá věc, že v létě bude i oněch 800 W dobře znát a pokud o koupi podobného počítače budete uvažovat, stojí za zamyšlení i investice do klimatizace. Rozhodně se vyplatí.

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už pravděpodobně tušíte z předchozího textu, k počítači Lynx PowerMedia Tripple Titan mám v testované konfiguraci množství výhrad. Myšlenka postavení nejvýkonnějšího herního počítače v ČR jako taková není špatná a pokud neřešíte nějakých deset tisíc sem nebo tam, s touhle mašinou rozhodně chybu neuděláte. Stroj je postavený s ohledem na maximální výkon a výrobce nebral ohledy na nějaké možné úspory.

Pokud ale budeme sestavu hodnotit z pohledu běžnějšího uživatele, k praktickému provedení máme svoje výhrady. Zde dle mého názoru jasně platí, že méně je někdy více. Pokud tak přemýšlíte o koupi extrémně výkonné herní sestavy, zkuste se spíše inspirovat mnou výše uvedeným příkladem. Za výrazně nižší cenu bude počítač ve hrách jen mírně pomalejší (po přetaktování téměř srovnatelně) a kromě již zmíněného velkého cenového rozdílu nabídne větší disky, nižší spotřebu a tedy i nižší hlučnost.

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Poděkování

Za zapůjčení sestavy Lynx PowerMedia Tripple Titan děkujeme společnosti eD system czech.

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama