MSI GF GTX 1660 Ti Gaming X: výkon GTX 1070 za lepší cenu
Seznam kapitol
Jestli patříte k těm, kteří si po recenzích GeForce řady RTX 2000 povzdechli, že byste raději viděli Turning bez ray tracingu a tensor cores, je tady pro vás první karta nové generace, která vás potěší – GeForce GTX 1660 Ti. Přináší výrazný nárůst výkonu proti GTX 1060 a obdobné, tedy výborné provozní vlastnosti!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
GeForce GTX 1660 Ti využívá nový grafický čip TU116 s architekturou Turing. Na rozdíl nových modelů z vyšší řady RTX 2000 sice neumí hardwarově akcelerovaný ray tracing ani výpočty na tensor cores, ale podporuje řadu jiných technologií z Turingu, které jsme si představili s uvedením architektury – souběžné výpočty s pevnou i plovoucí desetinnou čárkou, variable rate shading, vylepšenou cache, podporuje novou generaci pamětí GDDR6, zkrátka proti minulé generaci s architekturou Pascal jde o významný posun, který pomáhá navýšit výkon především v nových hrách s kolplexiními shadery.
Takty jsou obdobné jako u GTX 1060, decentně narostl počet stream procesorů, díky pamětem GDDR6 stoupla o polovinu paměťová propustnost (ale jsou běží „jen“ na 12 GHz efektivně, zatímco u RTX 2000 na 14 GHz), TDP obou karet je obdobné. V čipu je o polovinu více tranzistorů, ale plocha narostla z 200 mm² jen na 284 mm².

Pokrok proti GTX 1060 je zajímavý, samotná Nvidia jako obvykle ale cílí spíše na zákazníky, kteří karty obměňují ob generaci, a proti GTX 960 už je posun opravu výrazný.

Jako první se nám do redakce dostal (bohužel) špičkový model MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X. Bohužel proto, že jde o aktuálně nejvyšší model MSI, a podle toho vypadá i jeho cena. A vysoká cena je něco, co v segmentu, kde hraje klíčovou roli poměr cena/výkon, opravdu nechcete.

V GPU-Z vidíte, že verze 2.16.0 dostupná během testování si s kartou zrovna dvakrát nerozuměla. Z podrobných informací ale vyčteme alespoň info o nastavení limitů, snad se na něj dá spolehnout.
Doplním tedy, že základní takt karty je stejný, takt s boost je ale výrazně navýšený na 1875 MHz (a v reálu je opět ještě vyšší).







V detailních informacích vidíme limit teploty na 83 °C a power limit nastavený na 130 W s možností jeho navýšení o 8 % na 140 W. Pro taktování to není luxusní rezerva, obzvlášť když uvážíme, že už v základu karta naráží na power limit.
V redakci už máme i Strixe od Asusu, u něj je základ taky na 130 W, ale dovolí vám limit posunout aspoň na 156 W.
Na obalu výrobce upozorňuje na novou generaci ventilátorů, které přišla s řadou RTX 2000 – Torx 3.0, pasiv optimalizovaný pro efektivní odvod tepla a podporu firemního ekosystému Mystic Light pro nastavení podsvícení pomocí RGB LED.



V příslušenství už je krom obvyklých stručných instalačních příruček a DVD s ovladači a aplikacemi, které jsou zastaralé už v den vydání, jenom karton s dvojicí tácků pod pití. Hodila by se aspoň redukce na napájení, při nízké spotřebě karty se dá předpokládat, že půjde často jako ugrade do starších sestav se slabším zdrojem, který má pro grafiku jen dva šestipiny. Ale redukce je otázka pár korun, jen je na to potřeba myslet.
