MSI N770 a N780 TF Gaming — úžasné ticho i výkon
Seznam kapitol
Grafické karty MSI jsou oblíbené mimo jiné díky chladičům Twin Frozr. Ten mají i GeForce GTX 770 a 780 z řady Gaming, které k němu dále přidávají přetaktování od výrobce a relativně příjemnou cenu. V testu jsme změřili výkon obou karet před i po dodatečném přetaktování, provozní vlastnosti a vše srovnali s konkurenčními modely.
nVidia GeForce GTX 770 v referenční verzi
Přestože grafické karty GeForce 700 od nVidie jsou vesměs jen refreshované modely starší generace 600, díky o něco zvýšenému výkonu a mírně snížené ceně se (nejen) na českém trhu relativně dobře uchytily. Jsou si toho vědomi i sami výrobci grafických karet, kteří především GeForce GTX 770 téměř neprodávají v jiných než alternativních verzích s vlastními chladiči a často i plošným spojem či případným přetaktováním.
Jednu z nových modelových řad na trh v minulých měsících uvedla společnost MSI. Jmenuje se Gaming a svým konceptem jistě zaujme nejednoho hráče. Karty řady Gaming totiž mají kombinovat tiché chlazení s mírným přetaktováním přímo od výrobce a především nízkou cenou na spodní hranici daného typu grafických karet.
Všimli si toho už i zákazníci. Při pohledu do prodejních žebříčků internetových obchodů proto rychle zjistíte, že se modely MSI Gaming většinou v počtu prodaných kusů drží na 2. až 3. pozici. I to byl jeden z důvodů, proč jsme si půjčili GeForce GTX 770 a 780 v provedení MSI Gaming a rozhodl se zjistit, zda i na nás udělají karty tak dobrý dojem.
MSI N770 TF Gaming 2GD5/OC
Jako první si představíme slabší kartu GeForce GTX 770. Její přesné označení je MSI N770 TF 2GD5/OC. Kartu dostanete v pro řadu MSI Gaming typické černé krabici s motivy draka a jen se základním příslušenstvím. To čítá papírový manuál, DVD s ovladači, napájecí redukci a redukci pro připojení analogového monitoru. Bonusem ve větších internetových obchodech je pak ještě plná verze před pár dny vydané hry Splinter Cell: Blacklist. Tu ale dostanete ke všem kartám GeForce od modelu GTX 660 výše. Cena karty se v internetových obchodech pohybuje okolo 9500 Kč včetně daně.
Samotná karta vás po vybalení zaujme především svým chladičem. Jak už jsem napsal v úvodu, jde o chladič Twin Frozr ve čtvrté generaci. Osazen je dvojicí pomaloběžných 92mm ventilátorů. Výstupy na monitor má karta celkem čtyři, přičemž je možné připojit právě až čtyři monitory současně.
Při pohledu zespodu je vidět, že chladič odvádí teplo jen od samotného jádra. Styk s ním je zajištěn poniklovaným měděným blokem, ze kterého vychází celkem pět trubic heatpipe. Ty rozvádějí teplo na hliníková žebra, která profukuje zmiňovaná dvojice ventilátorů. Paměti a napájecí kaskáda karty jsou pak osazeny vlastním hliníkovým rozvaděčem tepla.
Plošný spoj karty má vlastní návrh od MSI a překvapí nutností připojit dva 8pinové napájecí konektory (většině jiných GeForce GTX 770 stačí jen 6 a 8pin). Délka plošného spoje je necelých 27 cm.
Většinu z vás jistě nepřekvapí informace, že je GeForce GTX 770 vlastně jen starší GTX 680 s mírně zvýšenými frekvencemi a podporou technologie GPU Boost 2.0. Kompletní specifikace karty jsou uvedené na screenshotu z programu GPU-Z níže.
Proti běžné referenční GeForce GTX 770 se model MSI Gaming liší takty jádra. Ty jsou ze základních 1046-1085 MHz zvýšené na 1085-1137 MHz. Po instalaci programu MSI Gaming App je pak možné v Gaming módu takt jádra ještě o něco zvýšit na 1137-1189 MHz. I na tyto zvýšené frekvence by MSI mělo dávat plnou záruku. Opakem je režim Eco, kdy jsou frekvence jádra snížené na 1046-1098 MHz. Frekvence pamětí je za všech okolností shodná s referenční hodnotou 7,0 GHz efektivně. Osobně jsem výkon měřil s frekvencí jádra 1085-1137 MHz.
Přetaktování
Ačkoliv je karta od výrobce již přetaktovaná a pomocí aplikace MSI Gaming App je možné takty ještě o něco zvýšit (OC Mode), vyzkoušel jsem také vlastní dodatečné přetaktování. Použil jsem k tomu aplikaci EVGA Precision X, se kterou se mi podařilo zvýšit frekvenci na jádře o 100 a na pamětech o 1000 MHz. Takt jádra se po přetaktování tedy pohyboval okolo 1188-1240 MHz, paměti běžely na rovných 8,0 GHz.