Radeon R7 250X a R7 265 – zbraň proti GTX 750 Ti – v testu
Seznam kapitol
Na trhu s grafickými kartami za dva až čtyři tisíce je v současnosti těsno. V poslední době v nabídce přibyly i dva další modely – Radeon R7 250X a R7 265 – staronové karty vycházející z populárních modelů řady HD 7000. A hýbají se i ceny. Poradíme vám, zda se v současnosti vyplatí koupit právě tyto novinky, či spíš jejich konkurenci.
nVidia GeForce GTX 750 Ti
Přestože je plnohodnotných nových modelů žalostně málo, nabídka grafických karet se v cenovém rozpětí od dvou do čtyř tisíc korun s daní v uplynulém půlroce téměř úplně obměnila. Začněme u nVidie. Ta i nadále prodává starší GeForce GTX 650 a GeForce GTX 650 Ti. Karty jsou sice v prodeji už od podzimu 2012, avšak díky pozvolnému snižování cen své zájemce stále nacházejí. V únoru tohoto roku k nim pak přibyly GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti. V jejich případě jde naopak o zbrusu nové karty postavené na nové architektuře Maxwell. Výhodou těchto modelů je nižší spotřeba a lepší provozní vlastnosti, výrobce si však za tyto výhody nechává připlatit a poměr cena/výkon proto není tak dobrý jako u jiných karet.
AMD Radeon R7 250
Konkurenční AMD naopak v uplynulých měsících „novými“ modely nešetřilo a uvedlo na trh celou rodinu karet Radeon 200. Uvozovky jsou na místě, protože až na výjimky nejde o nové karty, ale o upravené modely starší generace Radeon HD 7000 lišící se frekvencemi, aktivními částmi jádra a podobně. Výjimkami jsou jen Radeony R7 240 a 250, které se pod starším označením před uvedením řady 200 prodávaly pouze na OEM trzích. Kromě zmíněných Radeonů R7 240 a R7 250 nabízí AMD v segmentu od dvou do čtyř tisíc s daní ještě R7 260 a R7 260X. Oba modely shodně vycházejí z Radeonu HD 7790.
přehled levných grafických karet AMD
Před několika týdny do nabídky levných Radeonů přibyly ještě modely R7 250X a R7 265, na které se podíváme právě dnes. Ani v tomto případě nejde o zbrusu nové karty, ale o upravené varianty starších Radeonů. Předobrazem slabšího Radeonu R7 250X byl Radeon HD 7770, proti kterému se novinka liší pouze mírně sníženou frekvencí jádra. Radeon R7 265 pro změnu vychází z kdysi velmi populárního modelu HD 7850, proti kterému byla frekvence jádra i pamětí naopak zvýšena. Nic nového od karet proto nečekejte, rozhodující bude především cena, přesněji řečeno to, jaký nabízejí nové modely poměr cena/výkon.
Oba hlavní výrobci se v segmentu nižší střední třídy snaží zákazníky nalákat nejen na samotné karty, ale také na herní bonus k nim přibalený. V případě karet GeForce to znamená, že ke všem modelům řad GeForce GTX 650 a 750 (včetně variant Ti) byste měli dostat herní kredit do freemium her Heroes of Newerth, Path of Exile a Warface v celkové hodnotě tří tisíc korun.
AMD k většině Radeonů R7 250(X) dává kupón na Bronze reward a k Radeonům R7 260(X) a 265 Silver reward. Kupón lze proměnit na aktivační klíče k jedné (Bronze) nebo ke dvěma (Silver) počítačovým hrám. Nabídka se podle varianty liší. Z těch dle mého názoru zajímavější her je u Bronze reward v nabídce třeba DiRT 3 nebo Alan Wake. Vesměs jde ale o v dnešní době velmi levné hry. Silver reward je podstatně zajímavější, u něj si můžete vybrat třeba nového Thiefa nebo ještě ne až tolik starý Tomb Raider. Podrobněji si můžete nabídku prohlédnout přímo na webu AMD. V případě karet Radeon i GeForce samozřejmě doporučuji před koupí ověřit, zda vámi zvolený obchod k vybrané kartě bonus přibaluje či nikoliv.