PCTuning Článek

Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X: tichá ledová bestie

Mirek Kočí
Mirek Kočí
31. 1. 2010 23:00 67 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - Vapor-X všude kam se podíváš 2. Sapphire Vapor-X HD 5770 - Balení 3. Sapphire Vapor-X HD 5770 - Detaily karty 4. Eyefinity - Když jeden nestačí 5. Vapor Chamber - Vymakané chlazení 6. Sapphire Vapor-X HD 5770 v systému 7. Testovací sestava 8. Testovací hry a metodika
9. Spotřeba, teploty a hlučnost 10. Přetakování 11. 3DMark Vantage a 3DMark 06 12. Unigine Heaven Bench a BattleForge  13. Colin McRae: DiRT a Crysis: Warhead 14. S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat a Far Cry 2 15. Shrnutí výkonu 16. Závěr

V dnešním článku se zaměříme na unikátní grafickou kartu společnosti Sapphire. Akcelerátor HD 5770 ve slušivém kabátu Vapor-X disponuje speciálním PCB a hlavně inovativní technologií chlazení využívající Vapor Chamber, které by mělo zajistit nižší provozní teploty a lepší přetaktování. Vyplatí se v cenové relaci okolo čtyř tisíc připlatit?

Reklama
Reklama

Výkon

Pokud jste dočetli až sem, určitě tušíte, jaké hodnocení bude následovat. Přetaktování bylo nadstandardní, 1000 MHz na jádru je přesně to, co zákazník od speciální edice očekává. Tento model se stává ideální alternativou pro náročné hráče, kteří nemají dost peněz na karty ATI Radeon vyšší řady. Nereferenční edice od Sapphire se tak po právu stává černým koněm mainstreamových grafik. Karta s takto navýšenými frekvencemi se výkonem dotahuje na Radeon HD 4890, navíc nabízí krátké PCB, pouze jeden 6pinový konektor, ale hlavně podporu DirectX 11 a Eyefinity, to se do budoucna jistě hodí.

Vlastnosti, výbava a chlazení, cena

Ve 2D prostředí se teplota pohybovala mezi 31-32 stupni, chladič navíc nevydával žádný hluk. To samé platí i pro zátěž, kdy kartu uslyšíte jen minimálně nebo vůbec. Výsledný dojem se dá shrnout do jednoho slova - výborný. Série grafik Vapor-X patří již dlouhodobě do absolutní špičky speciálních karet a tak nikoho nepřekvapí, že tomu odpovídá také její zpracování. Tomu nemám co vytknout, k tomu lepšímu na trhu patří také po designové stránce. Po rozbalení krabice vás čeká překvapení v podobě kupónu na závodní hru Colin McRae DiRT 2, což potěší každého milovníka závodních her.

Názor

Za své peníze dostanete v tomto případě adekvátní produkt bez kompromisů. Nejhezčí je na celé kartě ovšem cena - je jen o něco málo vyšší, než u základních modelů a často v cenících vychází i levněji. Dále se připravte na výkonné a tiché chlazení, hlavně však vysoké frekvenční rezervy, nad kterými zaplesá srdce nejednoho taktovače. K tomu připočtěme podporu DirectX 11, technologie Eyefinity a není v této cenové relaci moc co řešit. Testování mě tak bavilo, že jsem se s kartou loučil opravdu nerad, a kdyby záleželo na mně, nechal bych si ji. Zcela po právu tak obdržela stříbrnou hvězdu magazínu.

Výhody:
Vysoké přetaktování - hodnota 1000 MHz na jádru
Dostatečně dimenzované a tiché chlazení pro 2D a 3D prostředí
Výborné teploty
Podpora DirectX 11 a Eyefinity
Plná hra v ceně - DiRT 2
Spotřeba
Dostatečný výkon pro hraní na 24" LCD panelu

Nevýhody:
Chybí podpora PhysX

PCTuning Silver Award, leden 2010
Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X
„grafická karta s perfektním a tichým chlazením v ceně“

Poděkování

Za zapůjčení karty Radeon HD 5770 Vapor-X děkujeme českému zastoupení společnosti Sapphire

Za zapůjčení základní desky P7P55D EVO děkujeme společnosti Asus Computer CZ

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning