PCTuning Článek

Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X: tichá ledová bestie

Mirek Kočí
Mirek Kočí
1. 2. 2010 00:00 67 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - Vapor-X všude kam se podíváš 2. Sapphire Vapor-X HD 5770 - Balení 3. Sapphire Vapor-X HD 5770 - Detaily karty 4. Eyefinity - Když jeden nestačí 5. Vapor Chamber - Vymakané chlazení 6. Sapphire Vapor-X HD 5770 v systému 7. Testovací sestava 8. Testovací hry a metodika
9. Spotřeba, teploty a hlučnost 10. Přetakování 11. 3DMark Vantage a 3DMark 06 12. Unigine Heaven Bench a BattleForge  13. Colin McRae: DiRT a Crysis: Warhead 14. S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat a Far Cry 2 15. Shrnutí výkonu 16. Závěr

V dnešním článku se zaměříme na unikátní grafickou kartu společnosti Sapphire. Akcelerátor HD 5770 ve slušivém kabátu Vapor-X disponuje speciálním PCB a hlavně inovativní technologií chlazení využívající Vapor Chamber, které by mělo zajistit nižší provozní teploty a lepší přetaktování. Vyplatí se v cenové relaci okolo čtyř tisíc připlatit?

Reklama
Reklama

Poháněcím strojem celého systému chlazení námi testované karty je technologie Vapor Chamber. Vše funguje jako heatpipe, základem obou je totiž srážení a odpařování kapaliny uvnitř. Rozdíly ale přeci jen najdeme. Heatpipe trubičky nevynikají tak dobrým odvodem tepla na plochu, Vapor Chamber je oproti tomu jedna celistvá destička s minimální výškou a velkou plochou.

Celé kouzlo je v opravdu efektivní a rychlé tepelné výměně, což má za následek rychlý přenos tepla od spodní vrstvy do horní, kterou ochlazuje vzduch. Kapalina se vlastně v teplém místě ohřeje a vypaří, zkondenzuje na chladnější stěně chladiče a poté se vsákává do knotové struktury po obvodu.

V bočním pohledu na vlákna můžete vidět, že jejich šířka není konstantní. Struktura označovaná jako „Wick“ (knot) má za úkol vsakovat a přenášet kapalinu. Ve své podstatě se ale nejedná o nic jiného, než o měděná vlákna protkaná do sebe. Poslední obrázek vám pomůže celou věc pochopit asi nejlépe, protože je na něm pěkně vysvětlen princip fungování této technologie.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning