PCTuning Článek

Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X: tichá ledová bestie

mirek-koci
Mirek Kočí
31. 1. 2010 23:00 67 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - Vapor-X všude kam se podíváš 2. Sapphire Vapor-X HD 5770 - Balení 3. Sapphire Vapor-X HD 5770 - Detaily karty 4. Eyefinity - Když jeden nestačí 5. Vapor Chamber - Vymakané chlazení 6. Sapphire Vapor-X HD 5770 v systému 7. Testovací sestava 8. Testovací hry a metodika
9. Spotřeba, teploty a hlučnost 10. Přetakování 11. 3DMark Vantage a 3DMark 06 12. Unigine Heaven Bench a BattleForge  13. Colin McRae: DiRT a Crysis: Warhead 14. S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat a Far Cry 2 15. Shrnutí výkonu 16. Závěr

V dnešním článku se zaměříme na unikátní grafickou kartu společnosti Sapphire. Akcelerátor HD 5770 ve slušivém kabátu Vapor-X disponuje speciálním PCB a hlavně inovativní technologií chlazení využívající Vapor Chamber, které by mělo zajistit nižší provozní teploty a lepší přetaktování. Vyplatí se v cenové relaci okolo čtyř tisíc připlatit?

Reklama
Reklama

Než se podíváme na hlavní výkon karty a její přetaktování, zhodnoťme nejprve její provozní vlastnosti. Jednou ze silných stránek Radeonů HD 5000 je spotřeba, což potvrzuje i řada HD 5700 a námi testovaný model od Sapphire.

Spotřeba

Ve 2D prostředí se spotřeba celé sestavy pohybuje kolem 150 W. V zátěži poté sestava atakuje hodnotu 240 W.

Teploty

Teplotu GPU jsem odečítal z nástroje MSI Afterburner zhruba po 15 minutách klidu z prostředí operačního systému Windows 7.

Teploty ve 2D prostředí jsou u tohoto modelu perfektní. Jádro se v klidu podtaktuje na 157 MHz, paměti poté na 300 MHz. V tomto režimu pracuje ventilátor v průměru na 1630 otáčkách a je neslyšitelný. Teplota se pohybuje mezi 31-32 stupni a nereferenční chladič tak ukazuje svou sílu v plné parádě.

Průběh teplot v benchmarku 3DMark Vantage

Na druhém obrázku můžete vidět průběh teplot přetaktované karty v syntetickém benchmarku 3DMark Vantage (testy GPU). Karta se během zátěže zahřála maximálně na 66 stupňů, otáčky ventilátoru byly nastaveny na auto.

Hlučnost karty

Pokud jde o hlučnost, nelze proti chlazení Vapor-X říct jediné špatné slovo. Teploty jsou skvělé, těžko budete na takto sofistikovaném chladiči hledat nějakou chybu. V prostředí operačního systému je karta neslyšitelná a ten, kdo si potrpí na ticho, se bude tetelit blahem. Během hraní her budete o kartě vědět jen minimálně nebo vůbec. Chladič a jeho schopnosti jsou jedním slovem excelentní. Na druhou stranu není to úplně high-end GPU a tak prostě TDP čipu není až tak extrémní a chlazení lze udělat obstojně tiché.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning