Thief — průměrná grafika, která hardware potrápí | Kapitola 2
Seznam kapitol
U Thiefa nebylo dlouho jisté, na jaké technologii hra poběží. Nakonec je to starší Unreal Engine 3. Navzdory mnoha vylepšením je to na vizuální stránce znát a grafika hry není tak dobrá jako u jiných AAA titulů. Hardwarové nároky hry jsou přesto velmi vysoké, pro plynulé hraní při nejvyšším nastavení je potřeba highendový počítač.
Oficiální požadavky hry
Minimální sestava
— Procesor: výkonný dvoujádrový nebo běžný čtyřjádrový
— Operační paměť: 4 GB
— Grafická karta: nVidia GeForce GTS 250/ATI Radeon HD 4800
— OS: Windows Vista
Doporučená sestava
— Procesor: Intel Core i7/AMD FX 8000
— Operační paměť: 4+ GB
— Grafická karta: nVidia GeForce GTX 660/AMD Radeon R9
— OS: Windows 7/8
Oficiální požadavky Thiefa jsou velmi nízké a hru by měli bez větších problémů rozběhat i majitelé starších počítačů. Minimální požadavky říkají, že by měl být počítač osazen alespoň dvoujádrovým procesorem, 4 GB operační paměti a starší grafickou kartou s výkonem na úrovni nVidia GeForce GTS 250 nebo ATI Radeon řady HD 4800. Pozor je potřeba dávat na operační systém, starší Windows XP totiž nejsou podporované. Dle mých zkušeností se hrou na podobné sestavě sice Theifa rozběháte, počítejte však s hraním na nejnižší nastavení a možným trháním v nejnáročnějších scénách.
Doporučená sestava by měla být osazena čtyřjádrovým procesorem Intel či osmijádrovým procesorem AMD, (více než) 4 GB operační paměti a moderní grafickou kartou střední třídy. V jejím případě záleží na nastavení detailů, na kterém chcete hrát. Pro plynulé hraní Thief při nejvyšším nastavení je totiž ve vyšších rozlišeních zapotřenejvýkonnějších karet na trhu.
Testovací sestava
Hru jsem testoval na počítači s procesorem Intel Core i7-3770K, který jsem přetaktoval na 4,5 GHz. Počítač byl dále osazen dvojicí 4GB DDR3 pamětí Geil na frekvenci 1866 MHz, systémovým pevným diskem Seagate Barracuda 7200.14 a to vše v desce MSI Z77 MPower. Všechny komponenty jsem napájel 850W zdrojem Nexus.
Pro testování využíváme 27" monitor BenQ BL2710PT. Jeho displej má rozlišení 2560 × 1440 bodů, což je zatím nejúspěšnější standard, který díky cenové dostupnosti připadá v úvahu jako lepší alternativa pro dnes už superlevné LCD s plným HD rozlišením 1920 × 1080 bodů.
Tento monitor je primárně určený pro nasazení v profi sféře (je navržený pro CAD/CAM). Má panel s technologií AHVA, pokrývá 100 % barevného prostoru sRGB a je vybavený řadou technologií, které zlepšují ergonomii při práci. Z nich zmíním technologii flicker-free, která eliminuje blikání podsvícení při sníženém jasu (jas LED pro podsvícení není regulovaný pomocí PWM), senzor pro automatickou úpravu jasu v závislosti na světelných podmínkách, podstavec se širokým rozsahem možností polohování včetně pivotu s automatickým otáčením obrazu po otočení panelu nebo třeba hub USB 3.0 s dvojicí snadno dostupných konektorů po straně rámečku.
Pro naše účely je ale nejpodstatnější to, že nabízí kýžené rozlišení potřebné pro testování výkonných karet a kombinaci všech běžně využívaných vstupů VGA, DVI, HDMI a DisplayPort.
K testovaní jsem použil sadu desíti grafických karet zahrnující modely od AMD Radeon HD 7730 až po nVidia GeForce GTX 780. Pro karty GeForce jsem použil ovladače GeForce 335.23 pro AMD Radeony pak Catalyst 14.2 Beta. V obou případech jde o nejnovější dostupné ovladače.
Metodika testování
Thief má jako jedna z mála nových her vestavěný benchmark. Ten měří výkon při průletu nočním městem v dešti a dokáže sám vyhodnotit průměrný počet generovaných snímků za sekundu.
Nastavení hry
nastavení detailů Very Low
nastavení detailů Normal
nastavení detailů Very High
Vzhledem k vysokým nárokům hry jsem výkon měřil při velmi nízkém (Very Low) středním (Normal) a velmi vysokém nastavení detailů (very High). Rozpis jednotlivých z nich je uveden na screenshotech výše. Měření proběhlo v trojici rozlišení 1600 × 900, 1920 × 1080 a 2560 × 1440 px.