PCTuning Článek

TITAN X 12GB: projekt maximální výkon povolen!

Jan Holub
Jan Holub
9. 9. 2015 12:00 81 Sdílej:

Seznam kapitol

1. O výkon jde přece vždy až v první řadě! Válka s TDP 2. Flashování GM–200 a posunutí limitu TDP 3. Řešení jménem EVGA 4. Příprava před montáží chladiče 5. Demontáž referenčního chladiče
6. Montáž nového chladiče, stavba „sendviče“ 7. Poslední díl skládačky, chladič 8. Overclocking, 3DMark 9. Hry. Mini-srovnání referenčního Titan X vs „mkII“ 10. Zhodnocení přínosu přestavby

Dnes se podíváme na přestavbu referenčního Gigabyte Titan X na faceliftovanou a přetočenou verzi „mkII“. Pokud jste zvědaví, jaká úskalí skrývá taková výměna referenčního chladiče za výkonný ACX 2.0 od EVGA či flashování Biosu, který posune limity spotřeby, a zda se přestavba nakonec vyplatila, jste na správné adrese.

Reklama
Reklama

Zhruba po dvou měsících pátrání se mi konečně povedlo nalézt řešení. Po několika testech a zhruba dvacítce neúspěšných pokusů jsem konečně našel verzi nvflash ve verzi 5.206, která dokázala obejít certifikaci výrobce a primárně slouží k přehrání BIOSu z různých modelových řad karet. 

Jako nový Bios jsem zvolil verzi od Sheyster nazvanou Max Air Bios. Tento upravený Bios umí zvednout limit TDP až na úžasných 475 W!  A samozřejmě zvedá i napětí do GPU na 1,256 V. Proč právě takové napětí? Důvodem je ASIC kvalita čipu na kartě.

Ano, bohužel s ASICem kvality čipu 72,4 % se tedy Gigabyte moc nepředvedl. Tento kus GM-200 bude asi náročnější uchladit a také potřebuje více energie při přetaktování. Na druhou stranu to bude vhodný kus na přetaktování, pokud máte vodní chlazení, nebo jdete za rekordem a používáte dusík. Pro ty z vás, kdo jste si právě namontovali EVGA AIO Water Cooling for Titan X, je k dispozici Bios – WC (water cooling) taktéž od Sheystera. Ten by byl v mém případě pro dosažení vyšších taktů vhodnější, ale jelikož mám momentálně pouze vzduchové řešení, budeme si muset na výsledky s tímto BIOSem počkat až do Vánoc. Ježíšek mi prý přinese EVGA Water Cooling AIO for Titan X. 

UPOZORNĚNÍ: Následující návod popisuje postup pro přepsání Biosu karty výrobcem na upravenou, novou verzi Biosu. Pokud nevíte co děláte, nedělejte to

K flashování Biosu karty použijeme utilitu nvflash.exe

Mně konkrétně fungovala verze 5.206 a poslední aktuální verze je 5.227 – funkční pod WIN10

Vyberte si vhodný BIOS.

Pokud již máte vybraný BIOS připravený a utilitu také, dejte je dohromady do jednoho adresáře. Přejmenujte vybraný Bios na gm200.rom

Spusťte (jako správce) utilitu nvflash.exe a zadejte příkaz: nvflash.exe --list

Ujistěte se, že je rozpoznána grafická karta.

Pokračujte příkazem: nvflash.exe --protectoff

Odemknete tím ochranu proti přepsání.

Finální příkaz: nvflash.exe -6 gm200.rom 

Potvrďte YES a doufejte v kvalitu svého výrobce.

Po nabootování do Win si přeinstalujte ovladače a opět restartujte.

A jako vždy platí, vše v návodu uvedené je pouze a jen na vlastní nebezpečí.

Tipy:

Čerpáno z fór overclock.net a guru3d.com

Správná verze nvflash je polovina úspěchu. Dobře modifikovaný BIOS ta druhá.

Referenční Titan X byste měli po modifikaci držet na teplotě nižší než 72 °C (mimo jiné i kvůli lepší stabilitě). Pokud se Vám flash povedl, gratuluji.  Máte nyní spoustu volného TDP a můžete začít s pořádným přetaktováním.  

Zase problémy!

Odemčené TDP mi sice dovolilo dosáhnout stabilních 1450 MHz na jádře, ale za cenu zvuku startujícího AC-180 přímo vedlé mé hlavy. Teploty se mi sice dařilo udržet pod kritickou hranicí, ale referenční chlazení zvýšené TDP vůbec nemělo rádo. S paměťmi jsem pro jistotu tedy nehýbal. Dle informací z webu overclockers.net a guru3d.com je není dobré mít na modifikovaném Titanu vyšší teploty než 72 °C.

Co kdyby někdo vyrobil Backplate i Frontplate s chladícími polštářky na VRM a paměti? To je nápad!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning