Úvaha: AMD krachlo a nestalo se nic. Pohled Michala Rybky
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: AMD krachlo a nestalo se nic. Pohled Michala Rybky

Úvaha: AMD krachlo a nestalo se nic. Pohled Michala Rybky | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 10. 2012 03:00 73

Seznam kapitol

1. x86 vs. ARM 2. Výkon už není významný 3. Historické chyby 4. Intel a jeho náskok
5. Windows i pro ARM 6. Krach AMD? Nic by se nestalo 7. Suma sumárum

Problémy druhého největšího výrobce x86 procesorů jsou horkým tématem, ovšem v širším kontextu to nemusí být až taková katastrofa, jak to možná na první pohled vypadá. Podobné situace už tady byly dříve a jistě tu budou i v budoucnu. Nemyslím si, že by případný krach AMD měl na další vývoj IT nějaký zásadní vliv.

Reklama

Největším rizikem pro PC tak, jak ho dnes známe (PC = Wintel), je nástup ARM procesorů. Zcela seriózně se mluví o tom, že Apple přejde u svých notebooků na ARM a pokud to udělá tam, udělá to později i u desktopů. Pokud to udělá Apple a bude jim to fungovat (jejich stroje budou dostatečně výkonné a nabídnou dlouhý chod a nebo ještě žiletkovitější tvar), je možné, že se Windows RT a nebo nějaký jejich nástupce objeví i na ne-Apple ARM laptopech. Tato myšlenka není tak šílená, procesory ARM ostatně už v minulosti poháněly i velmi výkonné britské počítače Acorn Archimedes, které svou rychlostí soudobá PC válcovaly.

Úvaha: AMD krachlo a nestalo se nic. Pohled Michala Rybky
i Zdroj: PCTuning.cz

Je důležité připomenout jednu věc: „PC“ znamená „Personal Computer“, je to obecný koncept osobního počítače. Není v tom zhola nic ani o x86 procesorech, ani o software od Microsoftu. Na konci 70. let nebylo vůbec jasné, jak bude osobní počítač vypadat, jaký software a hardware bude využívat. To, že došlo k úspěchu x86 architektury a k faktickému monopolu Microsoftu, byla shoda okolností. Tato situace se může klidně zvrátit, můžou zmizet Windows, může zmizet architektura x86, může zmizet Intel – ale koncept „osobního počítače“ tady zůstane.

Úvaha: AMD krachlo a nestalo se nic. Pohled Michala Rybky
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes nikomu nepřijde divné, že se nepoužívá GEOS, OS/2, RISC OS – není absolutně žádný důvod předpokládat, že PC, tak, jak ho známe dnes, bude vypadat stejně i v budoucnosti. Dokonce je pravděpodobné, že časem dojde k nějakým zcela zásadním změnám v architektuře počítačů, které opustí současné využívané fyzikální a konstrukční principy. Svým způsobem je až divné, že stále používáme procesory, které jsou založeny na architektuře, která se objevila už v roce 1979. Jenomže počítače byly dávno před x86 architekturou – a budou i dlouho po ní. O osud IT branže nemám obavy, i když se její podoba časem hodně změní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama