PCTuning Článek

Velké srovnání šestnácti 16GB flash disků s USB 2 i USB 3

ondrej-kostal
Ondřej Košťál
21. 2. 2011 02:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod do flashek 2. Metodika a tabulka parametrů 3. A-DATA MyFlash C905, A-DATA MyFlash N005 4. A-DATA MyFlash S805, Alza mimozemšťan 5. Corsair Survivor a Voyager GT 6. Emtec S300 Mini a Kingston DataTraveler 102
7. Kingston DataTraveler R500 a Ultimate 3.0 8. Patriot Xporter XT Boost a XT Rage 9. Team Group X091 a X092 10. Transcend JetFlash 600 a Verbatim Store 11. Výsledky testů 12. Závěr a hodnocení

Dnes jsme si vzali na mušku šestnáct 16GB flashdisků s cenovkou od 500 do 1300 Kč. Vyplatí se vzít nejlevnější 16GB model, nebo si připlatit a mít flashdisk s USB 3.0 nebo eSATA? Má vlastně cenu vybírat si, nebo vzít první na co narazíte? V naší recenzi se dozvíte, že každá flashka je v něčem jiná.

Reklama
Reklama

V dnešní době jsou ceny flashdisků už velice nízko, a tak se vyplatí kupovat 16GB flashky. Jejich ceny se pohybují od 500 korun za obyčejné plastové až po 2 500 Kč, kde se nacházejí disky s krystaly Swarovski, bezpečnostní disky se zabezpečením pomocí PIN kódu, kožené disky, které působí spíše jako módní doplněk a podobně. Dokonce i nejnovější technologické vyspělosti, jako flashdisky s rozhraním USB 3.0, se pohybují někde uprostřed. Přibližně okolo 1 000 Kč.

V našem výběru jsou zastoupeni skoro všichni výrobci, většinou po 2 kusech od každého. Najdete zde flashky od výrobců A-DATA, Corsair, Emtec, Kingston, Patriot, TEAM Group, Transcend, Verbatim a také jeden flashdisk od Alzy, které děkujeme za zapůjčení všech flashek pro test.

Kolega Jan Černý se zeptal odborníka na SSD ve společnosti Kingston Marko Biermana na pár otázek. Celý rozhovor vám přineseme v jednom z dalších testů SSD. Nezapomnělo se ani na flashdisky a paměťové karty, kterým se věnovala jedna otázka.

Jan Černý: Je zásadní rozdíl vyrovnávání úrovně opotřebení (wear leveling) mezi určitými modely flashdisků a paměťovými kartami? Mají všechny modely statické vyrovnání opotřebení, nebo jsou některé produkty od Kingstonu, které mají dynamické vyrovnání opotřebení? Pokrývá záruka rapidní snížení výkonu paměťových karet a disků? Je zde limit na počet přepsání v krátkém časovém období? (Poznámka: Některé flashdisky od A-DATA se zdají po pouhých 6 měsících používání býti velmi pomalé. To je důvod, proč A-DATA dodává svojí vlastní utilitu pro čištění a obnovení výkonu – wiping – svých flashdisků.)

Kingston: „Algoritmy pro vyrovnání opotřebení (wear leveling) se mohou mezi produkty měnit v závislosti na technologickém návrhu produktu a použitém algoritmu. Bohužel nemůžeme komentovat, jakým způsobem se vyrovnává opotřebení našich produktů, protože některé použité technologie jsou uzavřené. Výkon produktů Kingston by se neměl snižovat před koncem životnosti a pokud se tak stane, chtěli bychom zákazníky požádat, aby kontaktovali naše oddělení technické podpory pro další pomoc. Kingston poskytuje 5letou záruku na USB flashdisky a 3letou záruku na SSD produkty, která je podložena pověstnou kvalitou Kingstonu a více než 20letou zkušeností s výrobou pamětí.“

„The wear leveling algorithms between products can vary depending on the design of the product and the algorithm used. Unfortunately we are not able to comment further on the internal wear levelling used as some of the technologies are proprietary. The performance of Kingston products should not degrade over it's life-time and if there is a unreasonable degradation in performance we would request that customers contact our technical support department for further assistance. Kingston offers 5 years warranty on USB flash drives and 3 years warranty on our SSD product portfolio backed with Kingston's legendary quality and over 20 years of memory experience.“

Co je wear leveling?

NAND Flash čipy se skládají z tisíců tranzistorů. Každý z nich tvoří paměťový prostor (buňku), která může nabývat dvou (SLC = single level cell) anebo tří a více (MLC = multi level cell) logických úrovní. Náboj se hromadí v plovoucím hradle (floating gate) tvořeného tenkou vrstvou polovodiče. Čím více a častěji jsou do něho zapisována data, tím více se jeho vrstva opotřebovává. Pokud se počet přepisů dostane na hodnotu, kdy už je hradlo tak opotřebené, že dochází ke svodům (leakage current) v substrátu, tak se snižuje rozdíl mezi logickou 1 a logickou 0 a dochází k náhodným zápisům a čtení špatných dat. Tím pádem se musí opravovat chyby a následně systém už spíše jen opravuje, než čte / zapisuje skutečná data.

Ve výsledku se to projevuje nižším výkonem celého zařízení. Právě proto obsahuje firmware řadiče algoritmy – tzv. vyrovnávání úrovně opotřebení nebo jen vyrovnávání opotřebení (wear leveling). Celá tato věc v jednoduchosti znamená, že řadič se snaží opotřebovávat tranzistory rovnoměrně. Tyto algoritmy rozdělují zátěž na všechny paměťové bloky, tedy i ty rezervní. V paměťových zařízeních se můžeme setkat s dynamickým, statickým nebo také s žádným vyrovnáváním opotřebení.


Zdroj: Chip.cz

Rozdíl, mezi dynamickým a statickým wear levelingem je znázorněn a popsán výše na obrázku. Dynamický spočívá v nutnosti nejprve začít něco zapisovat, před čímž se zeptá, kam data může zapsat (která buňka je nejméně opotřebována). Tento způsob se používá u flashek a zvyšuje odezvu, protože se nejdřív musí dotázat, kam vlastně může zapisovat. Statický naopak sám od sebe automaticky obměňuje data v buňkách. Ta data, která se často používají, vymění za ty, které se používají méně. Statický wear leveling se používá u SSD, kde kde jde hlavně o krátkou odezvu.

Jak fungují dnešní USB 3.0 flashky?

USB 3.0 je na trhu již dostatečnou dobu v podobě různých externích řadičů. Flashdisky s tímto rozhraním jsou řešeny jinak než flashky s USB 2.0. Dalo by se říci, že to jsou pouze miniaturizované SSD, které jsou vybavené USB 3.0 konektorem. Níže máme obrázek, který znázorňuje, jak dnes oba typy flashek vypadají. Zatímco u USB 2.0 flashdisku máme na PCB pouze mikrořadič, který je připojený na jednu nebo více pamětí, u USB 3.0 máme klasický řadič z SSD a převodník ze SATA rozhraní na USB 3.0. Konkrétně u dnes testovaného Kingstonu je to řadič JMicron 612, u A-DATA je řadič od stejného výrobce, ale bohužel neznáme jeho označení. Mikrořadiče, které budou moci nahradit tento SSD řadič a budou mít USB 3.0 rozhraní prý dorazí někdy tento rok. Přesto už na trhu existuje jedna superrychlá flashka a také mikrořadič USB 3.0 přímo na NAND flash paměti. Prvním je SuperTalent USB 3.0 Express RAM Cache a zmíněným mikrořadičem pak VIA VL750.


Zdroj: LAB501

Jaké jsou výhody a nevýhody použití klasického řadiče s převodníkem? Výhodami jsou vysoké rychlosti. Pak jsou tu především nevýhody, jako například pomalejší odezva kvůli průchodu více čipy (SSD řadič a převodník USB 3.0 > SATA), vyšší zahřívání zařízení apod. Nevýhodou by mohla být také vyšší cena, ale to poznáme, až bude na trhu flash disk s USB 3.0 mikrořadičem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning