Velký přehled IT události roku 2016 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký přehled IT události roku 2016 měsíc po měsíci

Velký přehled IT události roku 2016 měsíc po měsíci | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 12. 2016 11:00 27

Seznam kapitol

1. Leden, AMD Polaris, Pascal a VR 2. Únor, nuda samá nuda... 3. Březen, stále nic zásadního 4. Duben, příprava na Pascal 5. Květen, Pascal a Computex je tady 6. Červen patří grafikám 7. Červenec, léto začíná
8. Srpen, letní sucho se nekoná 9. Září, zpátky do školy 10. Říjen, slabý měsíc 11. Listopad, příprava na Vánoce 12. Prosinec, plný zajímavostí 13. Co nás čeká v roce 2017

V těchto dnech se loučíme se starým rokem 2016 a za pár hodin přivítáme rok nový. I když jsme se neudili, nelze si než přát, aby ten nový přinesl více atraktivních novinek než ten současný, na který si v dnešním článku zavzpomínáme z pohledu hardware a událostí, jež hýbaly světem počítačových technologií.

Reklama

Co nás čeká v roce 2017

Co nás čeká v následujícím roce, nelze ještě s naprosto jistotou říci, ale doufám, že několik událostí se jistě stane, a tudíž s nimi lze počítat jako s jistými. Pokusím se shrnout ty nejvýznamnější, které nás určitě neminou.

Procesory a věci kolem nich

Velký přehled IT události roku 2016 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz

Už za pár dní nás čeká Intel Kaby Lake, z mnoha leaků asi už víte, co od něj čekat. IPC se samozřejmě nezvýšilo, jelikož se pořádně nezvýšilo už šest let, není tedy překvapením, že se tak nestane ani v roce 2017. Intel ale slíbil, že v roce 2020 přijde se zcela novou, moderní době přizpůsobenou architekturou. Přeci jen, Core je už skoro dědeček. Někdy na konci léta nás pak čeká nový Highend, patice LGA 2066 s čipsetem X390. Intel sjednotí čipsety pro všechny své platformy, už bude jen jeden PCH čip – což je dobře.

Druhou událostí v řadě bude uvedení Ryzenu od AMD. To by mělo nastav někdy na konci února nebo začátku března. Do té doby nebudou na trhu desky ani procesory. Nějaké testy budou třeba v lednu, dostupnost ale bude vzdálenější. Výkon nejvyššího modelu očekávám někde mezi Core i7-6800K a Core i7-6900K. Jak ale známe AMD, bude v tom háček. Však se nechme překvapit, zdali pět let vývoje vedlo k produktu, který ohrozí Intel.

Svět GPU a grafik

Nvidia prý na CESu ukáže GeForce GTX 1080 Ti, což nemohu vyvrátit ani potvrdit. S jistotou ale hraničí možnost, že na CES ukáže GPU Vega AMD, možná tu samou kartu, co prezentovali v prosinci. Uvedení na trh je také vzdálené minimálně tři měsíce, není se tedy zatím čím vzrušovat. Nvidia bude dle mého vyčkávat, jelikož jí k uvedení GTX 1080 Ti nic nenutí. Nvidia touto kartou patrně uzavře kapitolu Pascal, a přežije až do dalšího roku (a nové architektury) se stávající nabídkou. Rok 2017 bude patřit spíše AMD a jeho novým produktům. Dočkáme se Polaris 12 a pravděpodobně několika variant čipu Vega. Také by bylo vhodné, aby AMD po letech uvedlo nějaké důstojné mobilní GPU pro notebooky. S Polarisem se tak neděje, tudíž doufejme v úspornou Vegu.

Hry a herní technologie

Velký přehled IT události roku 2016 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz

Pamatujete si, jak nám někteří tvrdili, jak DX12, Vulkan, Mantle změní svět počítačových her? Jak nové konzole donutí vývojáře optimalizovat pro AMD hardware, jelikož mají AMD CPU i GPU? Nic z toho se nestalo, a dlouho nestane. Svět si jede stále ve starých kolejích, kdy dlouhodobě Nvidii podíl na trhu s grafikami roste a AMD padá. Nic v tom nepomohly lepší výsledky AMD karet v Doom, nebo DX12 patch v několika hrách. Až se budou hry dělat v DX12 primárně, to jest možná za několik let, budeme mít zcela jiný hardware. Je tudíž zcela zbytečné měřit současných pár titulů, a vyzdvihovat výkon asynchronních shaderů u současných grafik. Až to bude skutečně na pořadu dne, bude na to hardware připraven, ta doba ale ještě nenastala.

Několik postřehů

Víte, že Bitcoin je nyní na nejvyšším kurzu od svého vzniku? Že opět dosáhl ceny skoro 1000 USD za jeden BTC, což se stalo před jeho pádem v roce 2013. Když jsem vám vloni radil nakoupit, měli jste poslechnout (stejně když jsem radil koupit akcie Nvidia). Jak zpestření si můžete přečíst tento článek, od data jeho vydání se nic nezměnilo. Ovšem cena je stejná.

Velký přehled IT události roku 2016 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz

Nevěřte marketingovým prezentacím žádného výrobce. A už vůbec ne, zprávám z webů jako je WCCT... Vyvolávají zbytečné naděje a očekávání v produktech, která jsou už od počátku při racionálním myšlení nemožná. O to větší je pak zklamání, když produkt nenaplní slíbené. Mnohdy je těžké nevěřit, jelikož lidé rádi věří, čemu chtějí věřit. Vždy je lepší počkat na recenze a zhodnotit situaci poté, co si jich několik přečtete. Do Nového roku vám střízlivý úsudek, a hodně zdraví přeji já i celá redakce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama