PCTuning Článek

AMD E-350 kompletní rozbor architektury APU Brazos

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 2. 2011 18:00 109 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - APU je konečně tady 2. CPU - Architektura Bobcat 3. GPU Jádro a čipset 4. Deska Asus E35M1-M Pro - představení 5. Deska Asus E35M1-M Pro - v detailech 6. Deska Asus E35M1-M Pro - BIOS 7. Zacate v systému
8. Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion - akcelerace převodu videa a efektů 10. Měření výkonu 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr (tak napůl)

UPDATE! Nyní se dostává na trh první generace APU od AMD. V jediném čipu se skrývá dvoujádrové CPU a DX11 grafické jádro řady Radeon HD 6000. Společně s extrémně nízkou spotřebou a relativně vysokým výkonem jde o vyzyvatele konkurenčních procesorů Atom a čipů ION. Které řešení lépe vyhovuje potřebám trhu?

Reklama
Reklama

Nejprve začněme přetaktováním, jež bylo i přes počáteční skepsi docela slušné. Tato platforma má totiž jedno základní omezení, stejně jako například nové čipsety Intel u platformy LGA 1155. V rámci uspoření každého dolaru výrobci umístili generátor frekvence do jižního můstku (FCH), odkud je základní takt distribuován do celé desky a všech jejích komponent. Nemůžete tedy sami nastavit děličku pro frekvenci PCI-Express, pro severní můstek (NB) ani procesor. Jedinou povolenou volbou je dělička pamětí. Už asi tušíte, v čem je tedy problém – zvýšením základní frekvence se zvyšují pracovní frekvence všech částí systému. Roste frekvence PCI sběrnice, grafického jádra, procesoru, pamětí a samozřejmě severního můstku uvnitř APU. Pokud tedy navýšíte základní takt moc, některá ze zmíněných komponent nemusí navýšení frekvence zvládnout a celý systém se zhroutí.

Někteří výrobci rovnou k deskám dali doporučení, že navýšit základní frekvenci jde jen o několik málo procent (typicky 3 až 4 procenta). To by ale byla velká bída, a jak se potvrdilo u desky Asus, neplatí to vždy. Základní frekvence systému je 100 MHz, jak ukazuje náš ilustrační obrázek. Procesor má dva základní násobiče – 8 a 16. První je pro úsporný režim, druhý pro maximální výkon. Abychom tedy mohli procesor přetaktovat, je nutné navýšit základní takt, společně s napětím.

Nakonec jsem dosáhl stoprocentní stability se základní frekvencí sběrnice na 122 MHz při frekvenci procesoru 1950 MHz. Tady pozor na utilitu CPUz v poslední beta-verzi, ukazuje základní frekvenci násobenou dvěma, tedy špatně. Na internetu se objevil obrázek z přetaktování desky Gigabyte, kde byla základní frekvence 236 MHz a procesor na taktu 2360 MHz. Jde ale o chybu zmíněné utility, skutečná frekvence sběrnice byla 118MHz a frekvence procesoru jen 1880 MHz, tedy méně než v mém případě. Já nakonec procesor přetaktoval o slušných 20 procent, při extrémně vysokém napětí 1,7 V. S vyšším napětím bych se asi dostal i dále, nedoporučuji to, i toto napětí je už dost vysoké. Podívejme se jak narost s taktováním výkon...

Jak je vidět z naší tabulky, výkon po přetaktování také i adekvátně narostl. Nárůst v několika otestovaných aplikacích se pohyboval od 10 až 20 procent, v náročnějších úlohách šlo spíše o vyšší čísla. Společně s výkonem ale také o stejný podíl narostla i spotřeba systému, stále ale nejde o nic tragického, 66 W v plné zátěži je opravdu hodně dobrý výsledek. Osobně si myslím, že frekvence kolem 2 GHz jsou dosažitelné i se současnými deskami s omezeným taktováním, výrazně nad tuto frekvenci ale nebude snadné se dopracovat ani s hodně dobrým aktivním chlazením. Deska zkrátka bude taktování omezovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning